مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48569 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 29 فروردین 1397 -ساعت : 14:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
برف بهاری مهمان ناخوانده و ضرورت توجه به کشاورزان خسارت‌دیده

برف بهاری مهمان ناخوانده و ضرورت توجه به کشاورزان خسارت‌دیده

مازندشورا: با بارش برف روزهای اخیر به عنوان مهمانی ناخوانده و آن هم در فصل شکوفا شدن درختان و به ثمر نشستن زحمات آنها، کشاورزان به یکباره غافلگیر شده و متحمل خسارت‌های فراوانی شده‌اند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، بهار فصل شکفتن شکوفه‌ها، گل دادن درختان و جوانه زدن آنها و زمستان فصل سرما و برف و خواب درختان است.

با پایان فصل سرما و برف زمستان و روزهای سرد آن، کم کم درختان با آغاز بهار از خواب زمستانی بیرون آمده و با جوانه زدن، شکوفا شده و گرده افشانی می‌کنند. درختان مثمر نیز در این فصل آماده می‌شوند تا شکوفه‌ها و گل‌های رنگارنگ خود را تبدیل به میوه‌های خوشمزه و مفید برای استفاده مردم کنند.

استان مازندران در کنار تنوع کشاورزی خود در جلگه و دشت، در مناطق کوهستانی در برگیرنده درختان سیاه ریشه فراوانی است که بخش زیادی از محصولات سردرختی استان را شامل می‌شود.

گردو، فندق، آلبالو و گیلاس، آلوچه، هلو و شلیل، به و سیب و سایر درختان سیاه ریشه در مناطق کوهستانی استان  از غرب تا شرق به وفور دیده می‌شود.

باوجود کاهش بارش‌های برف و باران در زمستان 96 در سطح استان، این روزها بارندگی‌های پایان ماه فروردین باعث خوشحالی مردم و شادابی محیط در سرتاسر استان، حتی استان‌های همجوار و سطح کشور شده است.

در کنار این نعمت خدادادی که همه ما شاکر آنیم، کشاورزان و باغداران مناطق کوهستانی استان که بخش زیادی از امرار و معاش خود را از فروش محصولات درختان سیاه ریشه در کنار دامداری تأمین می‌کنند، با بارش برف روزهای اخیر به عنوان مهمانی ناخوانده و آن هم در فصل شکوفا شدن درختان و به ثمر نشستن زحمات آنها، به یکباره غافلگیر شده و متحمل خسارت‌های فراوانی شده‌اند.

شاید به قاطعیت بتوان گفت: بالغ بر 60 درصد و حتی بیشتر از این میزان درختان سیاه ریشه مناطق کوهستانی استان (اگر خود درخت هم در اثر سرما خشک نشود) محصولات آنها در اثر سرما و یخ‌زدگی به میزان صد درصد از بین خواهد رفت و یا به عبارتی به علت عدم تبدیل گل و شکوفه به میوه در سالجاری بی‌ثمر خواهند بود.

گرچه سرمازدگی درختان سیاه ریشه در استان مازندران حادثه و تجربه‌ای جدید نیست و در سنوات گذشته نیز در استان زیاد دیده شده است و خسارت‌های بی‌شماری را به همراه داشته است، ولی بارش برف اخیر تقریباً در این فصل و آن هم در زمان اوج گل دادن و شکوفه زدن درختان و تبدیل گل به میوه برای درختان مثمر خاص و غیرمترقبه بود.

هر چند که هواشناسی در این خصوص هشدارهای لازم را داده بود، ولی انجام هرگونه اقدام عملی و پیشگیرانه از عهده کشاورزان خارج بود و روش‌های آموزشی و ترویجی در این خصوص یا اصلاً وجود نداشت یا بسیار ناچیز بود.

این حادثه که باعث نگرانی‌های جمعیت زیادی از مردم مناطق کوهستانی استان شده است، تنها با اقدام به موقع مسؤولان و دستگاه‌های اجرایی ذیربط و حمایت‌های موثر آنها از مردم خسارت‌دیده استان تسکین می‌یابد.

برآورد دقیق و کارشناسی شده خسارت‌های وارده در اولین فرصت ممکن و پیگیری مناسب، به موقع و مکرر برای جبران خسارت آنها از طریق بیمه (در مواردی که تحت پوشش بیمه بوده‌اند) و یا از منابع مالی حمایتی مدیریت بحران از راهکارهای مسکن برای کشاورزان خسارت دیده خواهد بود.

شاید این حادثه غیرمترقبه و سرمازدگی درختان سیاه ریشه هم برای حال و هم برای آینده تجربه خوبی باشد، تا هم مردم چاره‌ای اساسی اندیشیده و هم مسؤولان و دستگاه‌های اجرایی ذیربط به دنبال روش‌های ترویجی مناسب و راهکارهای مدیریتی موثر باشند.

زیرا حوادثی از این قبیل همان‌گونه که در گذشته و حال باعث خسارت‌های فراوانی به کشاورزان مازندرانی شده و عملاً ارائه محصولات خاص و با ارزش درختان سیاه ریشه به بازار توسط این کشاورزان در سالجاری امکان‌پذیر نیست.

گرایش به روش‌های موثر جبران خسارت از جمله بیمه نمودن محصولات در طول سال، گرایش خود بیمه محصولات کشاورزی به سمت بیمه نمودن درختان و تحت پوشش قراردادن سطح وسیع‌تری از باغات استان به همراه شفافیت و الگوهای حمایتی بیشتر و مناسب‌تر با هدف هدایت و جذب بیشتر مردم به سوی بیمه، هدایت اعتبارات مدیریت بحران در سطح ملی در بخش کشاورزی به سمت روش‌های حمایتی بیمه، طرح‌ها و الگوهای موثر پیشگیرانه، انجام اقدامات ترویجی و هدایتی توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط در زمان مناسب و حتی جایگزینی درختان سیاه ریشه مثمر و مقاوم در برابر سرما بجای برخی از درختان حساس فعلی، تنها برخی از راهکارهایی است که عدم توجه به آن توسط خود مردم و مسؤولان ملی و استانی و دستگاه‌های اجرایی ذیربط در سالجاری و سنوات آینده، آینده کشاورزی و باغداری مناطق کوهستانی استان را به شدت به مخاطره می‌اندازد.

امید است با برآورد به موقع خسارت‌های وارده ناشی از سرمازدگی به درختان سیاه ریشه مناطق کوهستانی استان، انعکاس به موقع آن به مراجع ذیربط در سطح استان و کشور، پیگیری به موقع، مناسب و مکرر برای جبران بخشی از خسارت‌های وارده (هم از طریق بیمه در موارد تحت پوشش، هم از طریق منابع حمایتی ماده 10 و 12 مدیریت بحران) و فراموش نکردن کشاورزان خسارت دیده بعد از آب شدن برف، شاید بخشی از دغدغه‌های ایجاد شده برای ساکنان مناطق کوهستانی استان که عموماً از قشر زحمتکش و کم درآمد استان هستند، کاسته شود و عدم توجه به موقع آن توسط مسؤولان ارشد استان و دستگاه‌های اجرایی متولی و بیمه محصولات کشاورزی، باعث می‌شود تا این مشکل به سایر مشکلات این قشر زحمتکش مازندران افزوده شود که به هیچ وجه شایسته این افراد و مردم نجیب و فهیم استان نیست.

86018/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استان - درختان - کوهستانی - مناطق - محصولات - کشاورزان - خسارت‌های - کشاورزی - اجرایی - دستگاه‌های - ذیربط - خسارت - حمایتی - مناسب - روش‌های - مسؤولان - حادثه - سرمازدگی - مدیریت - سالجاری - ترویجی - جبران - بحران - مازندران - زمستان - تبدیل - آینده - زیادی - فراوانی - وارده - بیشتر - راهکارهای - گرایش - پیگیری - زحمتکش - نمودن - هدایت - الگوهای - منابع - گذشته - روزهای - شکوفا - پایان - جوانه - خسارت‌دیده - شکوفه‌ها - میزان - شکوفه - اقدام - پیشگیرانه - غیرمترقبه - همراه - سنوات - ناخوانده - برآورد -

نظر شما در مورد : برف بهاری مهمان ناخوانده و ضرورت توجه به کشاورزان خسارت‌دیده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*