لزوم افزایش رونق اقتصادی برای تثبیت سکونت‌های روستایی در مازندران

تاریخ انتشار : پنج شنبه 30 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 48581 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران تاکید کرد

لزوم افزایش رونق اقتصادی برای تثبیت سکونت‌های روستایی در مازندران

مازندشورا: مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با اشاره به اینکه مهم‌ترین رویکرد ما در سطح استان این است که بتوانیم تثبیت سکونت‌های روستایی را داشته باشیم، گفت: باید با تلاش و ایجاد شرایط سعی در افزایش رونق اقتصادی داشته باشیم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس در شهرستان رامسر، حسن اصغریان‌رستمی بعد از ظهر امروز در نشست مشترک با مشاور گردشگری استاندار و معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران که با دهیاران برگزار شد با اشاره به نامگذاری سال به نام حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: دهیاران و شوراها با حمایت جدی خود در تحقق این شعار از طریق ایجاد اشتغال و حمایت از صنایع تولیدی محلی با شناسایی آنها و و برنامه‌ریزی در جهت رونق واحد‌ها و ایجاد فرهنگ‌سازی که یکی از موضوعات اصلی در حوزه حمایت از کالاهای داخلی است باید همت و تلاش کنند.

وی با تاکید بر اینکه منطقه غرب مازندران و رامسر مستعد در حوزه رونق اقتصادی به ویژه در امر گردشگری است، بیان کرد: از بین دورترین روستاهای رامسر و استان تا شرقی‌ترین روستای آن رامسر را باید به عنوان سایت توسعه گردشگری روستایی و بومگردی لحاظ کنیم.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران  تصریح کرد: در سامانه کارا ۶ هزار و ۶۳۶ طرح ثبت‌نام شده که حدود ۵۰۰ طرح در سطح شهرستان رامسر است و همچنین در بخش‌های بومگردی، صنایع‌دستی، طبیعت گردی بیش از ۱۷۰ طرح نام‌نویسی شده است.

این مسؤول با اشاره به اینکه مهم‌ترین رویکرد ما در سطح استان این است که بتوانیم تثبیت سکونت‌های روستایی را داشته باشیم، افزود: در استان مازندران ۴۲/۲۲ درصد جمعیت در روستاها ساکن هستند که این آمار در رامسر ۲۳/۳ درصد است و باید با تلاش و ایجاد شرایط سعی در افزایش رونق اقتصادی داشته باشیم تا این رقم افزایش یابد.

 اصغریان‌رستمی ادامه داد: در ایام نوروز مازندران میزبان ۳ میلیون و ۷۰۰ مسافر اقامت در روستاها بود که در رامسر بیش از ۲ میلیون مسافر در شب داشتیم.

وی در کنار حوزه بومگردی به مدیریت پسماند نیز اشاره کرد که باید مورد توجه باشد و تلاش شود تا رامسر به عنوان شهرستان پیشرو رتبه نخست در آمارها در سطح استان را به خود اختصاص دهد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز با اشاره به اینکه در ایام نوروز شاهد میزبانی گردشگران بسیاری در مازندران و رامسر بودیم گفت: از آنجا که حضور گردشگران نیازمند ارائه خدمات است و این استقبال و حضور به معنی موفقیت در میزبانی بوده که نشانه هماهنگی یکپارچه استاندار و فرمانداران است و قابل تقدیر است.

مهران حسنی به تصویب شورای جهانی گردشگری اشاره کرد و افزود: به گفته شورا در سال ۲۰۱۷ گردشگری بیشترین رشد را داشته که در سال ۲۰۱۸ هم ادامه دارد و حجم سفر‌ها هر ساله رو به افزایش است و تاثیرات اقتصادی آن نیز مولد اشتغال و توسعه خواهد بود.

وی اظهار کرد: رامسر در ایام نوروز ۹۷ رشد ۴۰ درصدی نسبت به مشابه سال گذشته و مازندران رشد ۲۹ درصدی داشته که به طور قطع در ایام تابستان نیز شاهد حضور گردشگران خواهیم بود.

این مسؤول از تلاش برای ساماندهی اقامتگاه‌های بومگردی در روستاهای با ظرفیت خبر داد و افزود: از زمان آغاز بحث بومگردی اهمیت ویژه دهیاران مشخص است که آنها محور سازماندهی اصلی بومگردی هستند.

حسنی در پایان به دهیاران گفت: با شناسایی، توجه و مطرح کردن صنایع دستی، معماری ساختمانی، وجود غذاهای محلی استان و منطقه خود و همچنین توجه ویژه به حوزه‌های خوب چادرشب‌بافی، نمد‌مالی و ... که تعدادی نیز ثبت یونسکو شدند، می‌توانیم در جذب گردشگر و  مطرح شدن بیشتر رامسر استفاده کرد که در این جهت نیز باید تلاش شود.

۸۶۰۳۹/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #رامسر #گردشگری #مازندران #بومگردی #روستایی #استان #اشاره #افزایش #حمایت #شورا #اقتصادی #دهیاران #افزود #صنایع #اینکه #ایجاد #نوروز #شهرستان #گردشگران #مسؤول #میزبانی #همچنین #درصدی #باشیم #ادامه #توسعه #میلیون #مسافر #روستاها #اشتغال #استاندار #معاون #سکونت‌های #تثبیت #استانداری #تاکید #اداره #میراث #منطقه #روستاهای #شناسایی #مدیرکل #فرهنگی #اظهار #عنوان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : لزوم افزایش رونق اقتصادی برای تثبیت سکونت‌های روستایی در مازندران

*

*


X https://sport45.site/