مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48637 -تاریخ انتشار : شنبه 01 اردیبهشت 1397 -ساعت : 06:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خروج 500 هکتار اراضی مازندران از گردونه تولید

در جلسه شورای کشاورزی سوادکوه بیان‌ شد

خروج 500 هکتار اراضی مازندران از گردونه تولید

مازندشورا: 2 برابر‌شدن اراضی زیر پوشش آبیاری تناوبی مازندران و خروج 500 هکتار اراضی مازندران از گردونه تولید از موضوع‌های بیان‌شده در جلسه شورای کشاورزی سوادکوه بود.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، مدیریت استفاده از آب در بخش‌های کشاورزی و شرب از مواردی است که با آینده زندگی بشر ارتباط نزدیکی دارد و با توجه به مقطع خشک‌سالی در کشور و اثر‌گذاری آن در زندگی مردم، جلسه شورای کشاورزی سوادکوه با هدف بررسی این پدیده برگزار‌شد.

* عدم کشت‌شالی در مازندران به معنای پاک‌کردن صورت‌ مسئله است

مدیر جهاد‌کشاورزی شهرستان سوادکوه با اشاره به برگزاری شورای کشاورزی با محوریت خشکسالی و با بیان اینکه برنج تنها محصول بهاره سوادکوه است و از نظر کشاورزی سوادکوه با دارا‌بودن رتبه 19 استانی، رتبه خوبی در استان ندارد و فقط رودخانه تلار برای کشاورزی سوادکوه وجود دارد، گفت: آموزش برخورد با خشکسالی توسط کارشناسان مورد توجه است و بروشور‌هایی درباره مقابله با خشکسالی و دفتر روزانه کارشناسان قرار دارد که کارشناسان بر طبق دفتر روزانه ارزیابی می‌شوند.

محمد‌رضا اسماعیلی به برنامه‌های امسال برای کاهش مصرف آب اشاره کرد و افزود: وزیر کشاورزی بر عدم انجام کشاورزی در مازندران اشاره‌کرد و عدم کشت‌شالی در مازندران به معنای پاک‌کردن صورت‌مسئله است.

وی با بیان اینکه باید راهکارهایی بیاندیشیم که آب کمتری مصرف شود، خاطر‌نشان کرد: نشا را در 5 اسفند‌ماه 1396 در بالا‌زیراب را داشتیم و آب‌تخت بودن اراضی را پیشنهاد دادیم که به دلیل مشکل‌مالی یک روستا به عنوان پایلوت که مرز‌ها با پلاستیک بپوشانند تا اثرات را ببینیم و تعمیم بدهیم تا هدر‌ روی‌آب کمتری در کانال‌ها داشته باشند و بتون‌کردن کانال‌ها هم مورد توجه باشد.

مدیر جهاد‎کشاورزی شهرستان سوادکوه از پیشنهاد کشت زودهنگام برای کشاورزان خبر‌ داد و اظهار‌ کرد: واگذاری لوله در جلسه قبلی شورای کشاورزی شهرستان، مصوب‌ شد تا لوله بدهند و مقدار استفاده تعیین شود و در دهستان کِسلیان رودخانه فصلی داریم و با این وضعیت به مشکل می‌رسیم و درباره حفر 3 چاه برنامه‌ریزی‌شود.

اسماعیلی گفت: کسانی که 10 هکتار زمین دارند، وزارت جهاد به صورت رایگان گلخانه و تاسیسات برای کاهش مصرف آب و اشتغال‌زایی اقدام می‌کند و هر 2 هکتار زمین زراعی یک اشتغالزایی و هر یک هکتار گلخانه تا 15 اشتغال‌زایی دارد و مصرف کم آب را هم به‌همراه دارد.

* رغبت برای بیمه کشاورزان وجود‌ ندارد

معاون فرماندار سوادکوه در جلسه شورای کشاورزی سوادکوه با اشاره به اینکه خروجی جلسه باید ارائه راهکار برای کاهش مشکلات باشد، گفت: کارشناسان از شدت بیشتر خشکسالی خبر‌دادند و ما باید این موضوع را در شهرستان بومی کنیم و بیان وضعیت فعلی و ارائه راهکار‌ها در تنش آبی مورد نظر باشد.

عین‌الله طالبی با بیان اینکه در تأمین آب‌شرب و آب‌کشاورزی در سوادکوه مشکل داریم و هر اداره و نهاد بر طبق وظایف خود در این موضوع برنامه‌ریزی کند، افزود: فعالیت فرهنگی و آموزشی در موضوع آب و مقابله با خشک‌سالی در سوادکوه انجام‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی سوادکوه بر‌اساس نیاز کشاورز و خانواده وی اقدام به تولید می‌شود، خاطر‌نشان کرد: در جلسه شورای کشاورزی مصوب‌ شود که منابع طبیعی در حوزه آبخیز‌داری و آب‎خوان‌داری فعالیت تخصصی کند و آب‌های سطحی را مدیریت کند و کارشناسان جهاد‌کشاورزی در موضوع ترویج و فرهنگ‌سازی وارد روستا‌ها شوند و از اهرم‌های شورا‌ها و دهیاران استفاده‌شود.

معاون فرماندار سوادکوه با اشاره به اینکه سر‌دهنه‌های زیراب در کرد‌آباد و بالا‌زیراب دارای مشکل است و 8 کیلومتر محور زیراب مشکل داریم که با هم‌افزایی و همکاری در شهرستان شاهد فعالیت برای کاهش مشکلات آن هستیم و از شهردار زیراب برای همکاری در حل‌مشکلات سر‌دهنه‌ها تشکر می‌کنم، اظهار‌ کرد: میل و رغبت برای بیمه کشاورزان وجود‌ ندارد و نیاز به اطلاع‌رسانی و تسهیل در موضوع بیمه است و سوادکوه دارای 171 روستا و 2 هزار و 87 کیلومتر مربع وسعت دارد و محرومیت شهرستان سوادکوه در استان بیان‌شود.

طالبی، گفت: اکثر بانک‌ها روند سختی را در موضوع کشاورزی و دامداری انجام می‌دهند و اگر انتفاعی در موضوع کشاورزان و دامداران  قرار‌دارد باید برای مردم باشد و بانک یارانه خود را از دولت می‌گیرد.

*خروج 500 هکتار اراضی مازندران از گردونه تولید

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به لزوم مدیریت مصرف‌آب، گفت: 10 هزار متر‌مکعب آب برای یک هکتار شالیزاری نیاز است که با مدیریت مناسب به 7 هزار متر‌مکعب کاهش می‌دهیم و اراضی که نمی تواند کشت شود را هم زیر‌کشت برنج می‌آوریم تا در تولید مشکل نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه آب از مرز‌های اراضی هم می‌تواند خارج‌ شود که می‌توان با نایلون‌کشی مرز‌های زمین‌های زراعی و عدم ورود به زمین‌های کناری از هدر‌رفت آب جلوگیری کرد، افزود: انهدام علف‌های هرز توسط کشاورزان هم می‌تواند در مدیریت آب به ما کمک‌کند تا آب مورد استفاده علف‌های هرز قرار نگیرد و در محصول اصلی مورد استفاده قرار‌گیرد.

ابراهیم قربان نژاد از تقسیم استان به چند منطقه با توجه به مشکل آب خبر‌داد و خاطر‌نشان کرد:

هر ساله با مشکل کم‌آبی مواجه شدند و سال گذشته حدود 500 هکتار از زمین از گردونه تولید خارج‌ شدند و توصیه کردیم که کشت انجام نشود و برخی از اراضی تحت استرس و کاهش تولید بودیم و توصیه کردیم به جای ارقام پر‌محصول از ارقام محلی استفاده کنند که نیاز به مصرف آب کمتری دارند و در برخی مناطق دیگر به کشاورزان توصیه کردیم که آبیاری تناوبی را در دستور کار قرار‌دهند.

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه ‌جز سه مرحله حساس گیاه شامل؛ پا‌گیری، پنجه‌دهی و خوشه‌دهی در بقیه موارد را می‌توان از طریق آبیاری تناوبی استفاده شود که در این روش 5 سانتی‌متر آب بماند تا به ترک‌خوردگی مویی برسد و دوباره آبیاری‌شود که به افزایش تولید می‌رسد.

وی با بیان اینکه سال قبل 66 هزار هکتار از اراضی مازندران تحت پوشش آبیاری تناوبی قرار‌گرفت، گفت: امسال اراضی تحت پوشش آبیاری تناوبی مازندران به 2 برابر افزایش پیدا‌می‌کند.

*مصرف بهینه آب‌ شرب در دستور‌کار قرار‌ گیرد

مدیر امور منابع آب قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی با اشاره به اینکه استان مازندران از 8 استان کشور‌ درگیر مشکل آب است، گفت: امسال شاهد 20 درصد کاهش بارندگی نسبت در سال گذشته داریم که 40 درصد هم کاهش آورد‌ رودخانه‌ای داشتیم و سطح حوزه برفی 13 هزار کیلومتر مربع به 3 هزار متر مربع کاهش یافت که یک‌چهارم را شامل می‌شود.

هادی نیک‌اختر با بیان اینکه کارشناسان هواشناسی هم هوای امسال را تا 6 درجه گرم‌تر از سال گذشته پیش‌بینی کردند که اثبات می‌کند در حوزه آب دچار مشکل هستیم، افزود: میزان گرم‌شدن ایران بیشتر از مناطق دیگر بود و پر‌مصرف‌تر ین آب جهان برای کشور ما است و باید تمهیدات لازم انجام شود و توصیه برای مدیریت مصرف آب آن است که همه ادارات و نهاد‌ها برای کاهش مشکلات باید همکاری کنند.

وی خاطر‌نشان کرد: نباید انتظار داشته‌باشیم که محیط با ما ساز‌کار باشد بلکه به نقطه‌ای رسیدیم که ما باید با محیط سازگاری داشته باشیم و بیشترین مشکل ما در حوزه آب‌شرب است و مصرف‌بهینه باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیر امور منابع آب قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی، گفت: آب‌تخت‌کردن زمین‌های کشاورزی در دستور کار قرار‌گیرد که بر‌طبق گزارش جهاد‌کشاورزی حدود 80 درصد زمین‌های سوادکوه، آب‌تخت است.

گزارش از عمران اکبرنژاد

86015/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سوادکوه - کشاورزی - اینکه - مازندران - اشاره - اراضی - هکتار - موضوع - شورا - تولید - شهرستان - شورای - کشاورزان - کارشناسان - مدیریت - استفاده - استان - امسال - آبیاری - خاطر‌نشان - توصیه - داریم - زمین‌های - تناوبی - افزود - خشکسالی - کیلومتر - گذشته - اداره - همکاری - کردیم - مشکلات - گزارش - گردونه - فعالیت - ندارد - دستور - منابع - زیراب - جهاد‌کشاورزی - کمتری - باشیم - متر‌مکعب - مرز‌های - هستیم - دارای - ارقام - قائمشهر - افزایش - جویبار - سیمرغ - سوادکوه‌شمالی - مناطق - آب‌شرب - خارج‌ - می‌توان - علف‌های - قرار‌گیرد - می‌تواند - دارند - روزانه - مقابله - اسماعیلی - بالا‌زیراب - آب‌تخت - داشتیم - درباره - رودخانه - خشک‌سالی - زندگی - کشت‌شالی - معنای - محصول - پاک‌کردن - پیشنهاد - روستا - وجود‌ - زراعی - معاون - فرماندار - بیشتر - ارائه - می‌کند - اقدام - اظهار‌ - کانال‌ها - مصوب‌ - وضعیت - اشتغال‌زایی - گلخانه - طالبی -

نظر شما در مورد : خروج 500 هکتار اراضی مازندران از گردونه تولید

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*