کجور قطب گردشگری تمدن 7 هزار ساله می‌شود

تاریخ انتشار : شنبه 01 اردیبهشت 1397 - ساعت : 08:30

کد مطلب: 48640 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شهردار کجور :

کجور قطب گردشگری تمدن 7 هزار ساله می‌شود

مازندشورا: شهردار کجور گفت: با اداره میراث فرهنگی و فرماندار نوشهر مکاتبه کردیم که کاوش در شهر و منطقه تاریخی کجور را پیگیری کنند، به‌دنبال آن هستیم تا شهر و تمدن‌های کهن منطقه، آرام آرام سر از خاک بیرون آورده و پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ باشند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، شهر کجور که چند سالی است از روستا به شهر ارتقا یافته، دارای قدمت تاریخی بسیار ارزشمندی‌ست که کاوش‌های اخیر باستان‌شناسی تمدنی 7 هزار ساله را در شهر کجور شناسایی کرده است.

این شهر که ساکنان زیادی را در خود جای داده، در واقع پرجمعیت‌ترین منطقه، بخش کجور است.

شغل اغلب مردم کشاورزی، دامداری و یا صنعت است و قریب به اتفاق مردم شهر کجور به زبان کُردی تکلم می‌کنند و این زبان غالب و رایج در شهر کجور است.

به لحاظ لهجه نیز به تبعیت منطقه و استانی که در آن زندگی می‌کنند دارای لهجه مازندرانی بوده و به زبان مازندرانی و فارسی نیز تسلط دارند و در واقع می‌توان گفت که تکلم اهالی شهر کجور تلفیقی از زبان کُردی با لهجه خاص کجوری است.

پس از ارتقای این منطقه از روستا به شهر، ایجاد و توسعه زیرساخت‌های لازم، از دغدغه‌های مسؤولان این شهر جدیدالتأسیس شده که همواره با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیم آب و هوایی و دوری از مرکز شهرستان نوشهر، در دست‌یابی به این هدف با چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌رو بوده است.

تأسیس «شهرداری» در سال 1391 به‌عنوان نخستین گام پس از شهر شدن، برای برون‌رفت از این مشکلات در دستور کار قرار گرفت.

اکنون برای بررسی آخرین وضعیت توسعه شهری این شهر جوان در بخش کجور، با «جمال ملک‌محمدی» شهردار آن مصاحبه‌ای انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

فارس: آیا به مسائل شهرداری کجور اشراف داشتید که این سمت را قبول کردید؟

بله تا حدود زیادی، چون زادگاهم شهر کجور هست و ارتباطم با بستگان و دوستانم در کجور قوی بود.

فارس: مهم‌ترین مشکل حوزه شهری شهر کجور را چه می‌دانید؟

توسعه‌نیافتگی در زیرساخت‌ها اعم از راه‌های دسترسی، خیابان‌های ناهموار و سطح پایین مشارکت اجتماعی.

فارس: اولویت نخست شما در شروع کار به‌عنوان شهردار کجور چه بود؟

اعتمادسازی بین شهروندان، مدیران شهری و افزایش سطح مشارکت اجتماعی مهم‌ترین اولویت بنده بود که در این مدت 4 ماه به لطف پروردگار موفق به ایجاد ارتباط نزدیک‌تر مردم با شهرداری و شورا شده‌ایم.

فارس: آیا برای پارک و فضای سبز برنامه‌ای دارید؟

ایجاد پارک برای کودکان و بانوان از برنامه‌های استراتژیک بنده است زیرا معتقدم قطعاً برای داشتن جامعه‌ای شاد و سالم و تزریق نشاط به آن نیازمند احداث پارک‌ها و فضای سبز هستیم.

فارس: اعتبارات امسال شهرداری چه قدر است و تا امروز چند درصد اعتبارات محقق شده؟

اعتبارات سال گذشته کمتر از یک میلیارد بود که 450 میلیون تومان آن در قالب اسناد خزانه مدت‌دار محقق شد و برای سال جاری هنوز اعتبار خاصی مصوب نشده است ولی اگر منظور بودجه سال 96 است که از 2.7 میلیارد تومان تقریبا 50 درصد محقق شد.

فارس: بزرگ‌ترین نقاط ضعف و قوت شهرداری کجور را در چه می‌دانید؟

نقطه ضعف بزرگ شهرداری کجور وابستگی مفرط آن به منابع اندک و قطره‌چکانی دولت است که امیدواریم با سرمایه‌گذاری مستقیم در حوزه‌های سودآور کسب و کار بتوانیم از این نظر شهرداری را توانمند کنیم و بزرگ‌ترین نقطه قوت آن نیز وجود همکاران تحصیل‌کرده و پاک‌دست و جوانی هست که مهم‌ترین ثروت هر سازمانی محسوب می‌شوند.

فارس: همکاری اعضای شورای شهر را در این مدت کوتاه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خدا را شکر می‌کنم که علاوه بر همکاران بسیار خوبم در شهرداری، اعضای بسیار فهیم، فعال، بامسؤولیت‌ و سالمی نیز در شورای شهر کجور هستند که واقعاً پشتیبان خوبی برای شهرداری محسوب می‌شوند.

 


فارس: برای درآمدزایی پایدار شهرداری کجور برنامه‌ای دارید؟

قطعاً اگر فکری برای درآمد پایدار شهرداری نکنیم باید توسعه شهرمان را فقط در خواب و رویاهای‌مان ببینیم و همانطور که عرض کردم منابع دولتی واقعاً اندک است و وابستگی به آن شایسته نیست.

فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌ و کسب درآمد پایدار برای شهرداری شناسایی کردیم که به امید پروردگار برای ورود به آنها در حال اخذ مجوزات لازم هستیم.

فارس: قطعاً شهروندان رکن اساسی توسعه هر شهری هستند، در این مورد چه انتظاری از مردم کجور دارید؟

بله پرسش خیلی خوبی مطرح کردید و به نظر بنده هم مهم‌ترین رکن توسعه هر جامعه‌ای، افراد آن هستند و هیچ مدیری در هیچ سطحی و در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند ادعا کند که به تنهایی می‌‌تواند در راه رسیدن به اهداف به موفقیت نائل شود و بنابراین در اینجا اگر شهروندان کمک نکنند، قطعاً تمام برنامه‌ها عقیم خواهد ماند و به نتیجه نخواهد رسید.

باور بنده این‌ است که همه شهروندان باید خود را شهردار فرض کرده و در مقابل شهر خود احساس مسؤولیت کنند.

پرداخت به موقع عوارض، عدم‌تخلف در ساخت‌و‌ساز، مشارکت بیشتر در مدیریت شهر از انتظارات بنده از شهروندان شریف شهرم است که به لطف پروردگار شهر کجور از شهروندان بسیار فهیم و نجیب بهره‌مند است و این به شتاب بیشتر توسعه کمک می‌کند.

فارس: برنامه ای برای شروع زیرسازی و آسفالت کوچه و معابر در سال جاری دارید؟

برنامه زیرسازی و آسفالت معابر از بلوار امام رضا(ع) و امام علی(ع) آغاز و در خیابان شهدا ادامه می‌یابد و برای کوچه‌ها نیز به ترتیب جمعیت بیشتر، برنامه آسفالت در دست طراحی است.

فارس: راه‌های ارتباط سریع‌تر و راحت‌تر شهروندان با شهرداری چیست؟ مثلاً اگر شهروندی راجع به عدم جمع‌آوری به موقع زباله خود اعتراض داشت، باید به کجا و چه شماره‌ای زنگ بزند؟

خوشبختانه همه شهروندان به‌صورت سببی یا نسبی با هم و با بنده و سایر همکارانم قوم و خویش هستند و به راحتی کاستی‌ها را با ما از طریق تلفن همراه در میان می‌گذارند.

فارس: حرکت به سمت شهرداری الکترونیک در دستور کار شما هست؟

بله، از آرزوهای بنده است.

سایت قبلی را بسته و سایت جدید با قابلیت‌های بیشتر در حال طراحی از سوی مشاور IT شهرداری است و قطعاً در این سایت جدید امکان تعامل بیشتر با شهروندان فراهم می‌شود.

اپلیکیشن‌هایی نیز مبتنی بر وب و با پلتفرم‌های اندرو ید و ios طراحی و منتشر خواهیم کرد تا تعامل الکترونیک بیشتری با شهروندان داشته باشیم.

در فرایندهای اداری نیز کوشش ما به سمت الکترونیکی کردن، پیشرفته‌تر خواهد بود تا با حذف کاغذ و فرایندهای اضافی به چابکی قابل قبولی در ارائه خدمات به مردم و انجام پروسه‌های اداری دست یابیم.

فارس: با توجه به ظرفیت کاری بالای شورای شهر و نیز اراده عمومی مسؤولان شهرستان فضای مناسبی برای ورود سرمایه‌گذاران به حوزه عمران شهری وجود دارد، چه اقداماتی در جذب سرمایه‌گذاری برای شهر کجور و در کدام بخش صورت گرفته است؟

متأسفانه علی‌رغم وجود قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوان منطقه و شهر کجور در حوزه‌های مختلف کشاورزی و دامپروری صنعتی، صنایع بسته‌بندی آب آشامیدنی، زراعت چوب، گردشگری در سه حوزه طبیعت، بوم‌گردی و تاریخی، صنایع دستی تاکنون اراده عمومی از سوی مسؤولان شهرستان مشاهده نشده است ولی امیدواریم با همت و نگاه ویژه نماینده مجلس جناب احمدی‌لاشکی و تلاش فرماندار نوشهر جناب صفرنژاد به شهر و منطقه کجور و توسعه زیرساخت‌های لازم مانند راه و ارتباطات، استقرار شبکه بانکی، اینترنت و... بستر برای ورود سرمایه‌گذاران مهیا شود که در صورت تحقق این امر سرعت توسعه منطقه شتاب بیشتری خواهد گرفت.

فارس: چه بسترسازی‌ها و پروژه‌های عمرانی در حد و شأن مردم کجور در برنامه‌های خودتان دارید؟

 بسترسازی برای ورود و مشارکت اجتماعی و فراهم کردن امکان حضور نخبگان شهر و منطقه کجور از اهم اهداف بنده است.

پروژه‌های عمرانی نیز مانند احداث بلوار امام رضا(ع) و امام علی(ع) به‌عنوان پروژه‌های فراشهری و ایجاد پارک‌ و تفرجگاه جنگلی، احداث گرمابه عمومی، پارک کودک، پارک بانوان، طراحی و احداث میادین شهر از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که توسط شهرداری دنبال می‌شود.

فارس: چه برنامه و یا پروژه فرهنگی در سال 97 برای شهر در نظر دارید؟

جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته در نیمه اول تیرماه و جشنواره تابستانی اقوام را به‌عنوان مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی در پیش رو داریم.

فارس: برای احیای شهر تاریخی سوخته کجور در راستای توسعه گردشگری شهر کجور چه برنامه‌ای در دست اقدام دارید؟

با اداره میراث فرهنگی شهرستان و فرماندار نوشهر مکاتبه کردیم که کاوش در شهر و منطقه تاریخی کجور را پیگیری کنند.

مطمئناً شهرداری و شورای شهر مصمم به حمایت از پروپوزال‌های علمی جهت کاوش‌های باستان‌شناسی هستند و به‌دنبال آن هستیم تا شهر و تمدن‌های کهن منطقه، آرام آرام سر از خاک بیرون آورده و پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ باشند.

انتهای پیام /86019/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #شهرداری #شهروندان #توسعه #منطقه #دارید؟ #قطعاً #بسیار #بیشتر #شورا #احداث #شورای #برنامه #به‌عنوان #طراحی #ایجاد #شهردار #مشارکت #نوشهر #تاریخی #شورای شهر #اعتبارات #هستیم #برنامه‌ای #آسفالت #گردشگری #شهرستان #پروردگار #فرهنگی #پایدار #پروژه‌های #صنایع #اجتماعی #معابر #سرمایه‌گذاران #زیرسازی #فرماندار #درآمد #کردیم #اهداف #بلوار #مانند #الکترونیک #تعامل #فراهم #عمرانی #بیشتری #عمومی #امکان #اداری #فرایندهای #جشنواره #اراده #تومان #مازندرانی #کُردی #زیرساخت‌های #دستور #می‌دانید؟ #ادامه #کشاورزی #زیادی #دارای #روستا #کاوش‌های #باستان‌شناسی #شناسایی #راه‌های #ارتباط #حوزه‌های #سرمایه‌گذاری #همکاران #محسوب #اعضای #می‌شوند #امیدواریم #منابع #برنامه‌های #بانوان #جامعه‌ای #میلیارد #وابستگی #واقعاً

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کجور قطب گردشگری تمدن 7 هزار ساله می‌شود

*

*


X https://sport45.site/