مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4866 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 06 مرداد 1395 -ساعت : 09:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران خبر داد

سامانه ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند راه اندازی می‌شود

مازندشورا: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با هدف شناسایی و حمایت از بناهای واجد ارزش پایتخت سامانه «ثابا» را راه اندازی می کند.

مازندشورا:

بلدیه|پژمان پشمچی زاده با اشاره بر اهمیت بافت‌های تاریخی، ملی و فرهنگی که دارای ارزش های هنری، میراثی و معماری فاخر است، گفت: «با راه اندازی سامانه ثابا (ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند) با اطلاعات ارسالی تشکل‌ها، شهروندان و متخصصین، بانک اطلاعات جامع این ابنیه با ارزش را جمع آوری کرده تا ضمن فرهنگسازی و آرشیو اطلاعات این ابنیه امکان حفاظت و نگهداری این سازه ها فراهم شود.معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: «این سامانه می تواند به عنوان بانک اطلاعاتی جامع ابنیه با ارزش پایتخت، با ثبت اطلاعات، اسناد و مدارک وحتی مکتوب سازی اطلاعات شفاهی سازه‌ها و ساختمان های دارای معماری تاریخی و فاخر به ارجاعات علمی و تخصصی بعدی کمک کند. ضمن اینکه تجمیع اسنادی که ممکن است به طور عادی در اختیار نهادهای مسئول نباشد، شرایط ثبت ملی این ابنیه را تسهیل خواهد کرد.
وی همچنین درباره روندهای انجام این طرح افزود: «ترجیح مدیریت شهری تهران این است جمع‌آوری اطلاعات و رصدهای میدانی با همکاری شهروندان و تشکل‌ها انجام و جمع آوری شود. در سامانه ثابا با مدیریت توسط ستاد معاونت معماری و شهرسازی و پس از بررسی و تایید اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سامانه‌های مردمی روی یک لایه احتیاطی بر نقشه طرح تفصیلی اعمال می‌شود.»
پشمچی زاده با اشاره به اتفاق ناگوار تخریب خانه توران (خانه همسر سوم رضاخان) ضعف ساختاری در زمینه حفظ آثار ارزشمند را یاد آور شد و گفت: «این سامانه کمک خواهد کرد تا ضعف عملکرد نهادهای مسئول در ثبت آثار ملی، با اضافه شدن یک لایه به طرح تفصیلی تا حدی جبران شود. این سامانه با کمک به مدیریت شهری در شناسایی این ابنیه، در تامین شرایط حفظ و نگهداری این اماکن موثر خواهد بود».
وی در تشریح سامانه ثابا گفت: «شهرداری در پی درخواست مالکین وسازندگان در چارچوب ضوابط تعیین شده پروانه تخریب ونوسازی صادر می‌کند، دراین بین در صورتی که ملک مورد درخواست، از طرف میراث فرهنگی به عنوان ابنیه دارای ارزشی تاریخی مشخص و معرفی شده باشد شهرداری موظف است از صدورپروانه تخریب ونوسازی جلوگیری کند. این در حالیست که بعضاً به دلیل عدم تشخیص به موقع برخی از ابنیه میراثی و با ارزش تاریخی از سوی مرجع مربوطه، پروانه تخریب و نوسازی طبق روال می بایست صادر شود که با راه اندازی سامانه ثابا، با شناسایی اولیه آثار امکان مطالعه بیشتر ملک قبل از صدور پروانه در شرایط ویژه فراهم شود.
معاون شهردار تهران در ادامه گفت: «سامانه ثابا می تواند گام نخستین و آغاز فرایندی جهادی-مردمی به منظور شناسایی گسترده بافت های ارزشمند تاریخی و میراثی باشد و قطعا بررسی اطلاعات ثبت شده از جمله بازدید های میدانی و استعلامات از مبادی ذیربط اقدامات تکمیلی در فرایند راه اندازی سامانه ثابا خواهد بود».
وی تاکید کرد: «اگر می‌خواهیم در حفظ بافت های تاریخی و ارزشمند حضور فعال و قوی داشته باشیم باید به نقش و حضور شهروندان بعنوان صاحبان اصلی این ابنیه اهتمام ویژه صورت گیرد تا مردم نیز در بهسازی، بازسازی و مرمت این مجموعه مسئولان را همراهی کنند».
معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده تاریخی همچنان نیازمند توجه ویژه برای احیا و مرمت هستند، تصریح کرد: «همپوشانی موثر مشارکت شهروندان و مدیریت شهری می تواند گام موثری برای حفظ بخش‌هایی از بافت‌های فرسوده با ارزش در دل بافت‌های شهری باشد که از نظر ها دور مانده است و این اقدام می‌تواند به مثابه زنجیره‌ای در تصمیم‌گیری برای احیای وحفظ این بافت‌ها تاثیر گذار باشد، در غیراین صورت هویت‌های تاریخی و ارزشمند این بناها از بین خواهد رفت».
بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری، پشمچی زاده همچنین به مکان رویدادهای تاریخی نیز اشاره کرد و گفت: در کنار بافت های ارزشمند با شاخص هایی میراث و معماری ، شهروندان می توانند بافت و اماکن دارای ارزشهای ویژه در غالب مکان رویدادهای اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و .... رانیز در این سامانه ثبت کنند که این موضوع می تواند به باز آفرینی هویت شهری کمک بسزایی کند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سامانه - اطلاعات - تاریخی - ابنیه - ارزشمند - معماری - شهروندان - تهران - دارای - بافت‌های - تواند - تخریب - اشاره - شهرداری - اندازی - شهرسازی - معاون - مدیریت - شناسایی - شرایط - پروانه - میراثی - پشمچی - فرهنگی - رویدادهای - تفصیلی - مردمی - بررسی - اماکن - میراث - شهردار - فرسوده - درخواست - ونوسازی - افزود - نگهداری - فراهم - امکان - تشکل‌ها - بناهای - عنوان - اینکه - جمع‌آوری - میدانی - همچنین - مسئول - نهادهای - معاونت -

نظر شما در مورد : سامانه ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند راه اندازی می‌شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها