تله سیمی سبب تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر شد

تاریخ انتشار : شنبه 01 اردیبهشت 1397 - ساعت : 22:53

کد مطلب: 48662 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس محیط زیست بهشهر :

تله سیمی سبب تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر شد

مازندشورا: رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر با بیان اینکه کشاورزان باید برای حفاظت از محصولات خود از گزند حیوانات تقاضای میرشکاری بدهند، گفت: جاگذاری تله سیمی در اطراف اراضی کشاورزی و گیر افتادن یک قلاده پلنگ در آن، سبب تلف‌شدن حیوان شده است.

مازندشورا:زمان رضااحمدی امروز در شهرستان ساری اظهار کرد: صبح امروز گزارشی توسط یکی از قرق‌بان‌های منطقه مبنی بر تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر به اداره محیط زیست بهشهر اعلام شد.

وی افزود: با تعدادی از کارشناسان محیط زیست به محل حادثه واقع در در ریگ‌چشمه خلیل‌شهر در سه کیلومتری این شهر رفتیم و با لاشه یک قلاده پلنگ مواجه شدیم، پس از ارزیابی کارشناسی مشخص شد که این پلنگ نر بالغ بوده و یک‌هفته از مرگ او گذشته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: شواهد حاکی از این بود که حیوان از ناحیه گردن در تله سیمی گرفتار شد و به‌دلیل تلاشی که برای رها شدن داشت، در نهایت منجر به خفگی و تلف‌شدن پلنگ شد.

این مسؤول تصریح کرد: باتوجه به همجواری اراضی کشاورزی و جنگلی در قسمت جنوبی خلیل‌شهر و وجود تعداد قابل توجهی پلنگ و گراز در این منطقه، کشاورزان برای اینکه محصولات خود را بیشتر از آسیب گرازها در امان نگه دارند، نسبت به جاگذاری تله سیمی اقدام می‌کنند که این کار صحیح نیست.

وی ادامه داد: در واقع کشاورزان باید به اداره حفاظت محیط زیست مراجعه کنند و درخواست میرشکاری بدهند اما عده‌ای نسبت به این موضوع بی‌اعتنا هستند و برخی نیز نه برای حفاظت از محصولات کشاورزی بلکه برای شکار حیوانات از این روش استفاده می‌کنند.

رضااحمدی بیان کرد: برای شناسایی عاملان تله‌گذاری نیز موضوع را بلافاصله به مقامات استانی و دادستانی گزارش دادیم و تحقیقات ادامه دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر با بیان اینکه پلنگ از گونه‌های باارزش است و در زمره  میراث طبیعی قرار دارد، اظهار کرد: جریمه تلف‌کردن این حیوان به‌لحاظ حقوقی 80 میلیون تومان به‌لحاظ کیفری نیز براساس نظر مقامات قضایی اقدام می‌شود.

وی در پایان گفت: مناطق جنگلی خلیل‌شهر، رستم‌کلا و صفی‌آباد بهشهر ازجمله مناطق پلنگ‌خیز هستند و باتوجه به اینکه سرشماری پلنگ‌ها کار سختی است؛ در حال حاضر تعداد آنها مشخص نیست.

به گزارش فارس، در فاصله اسفندماه 95 تاکنون چهار قلاده پلنگ در بهشهر بر اثر عامل انسانی تلف شدند که یک قلاده در منطقه جنگلی پاسند، دو مورد(مادر و توله) در منطقه جنگلی شهیدآباد و مورد آخر نیز در خلیل‌شهر بوده است.

86001/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #خلیل‌شهر #بهشهر #قلاده #حفاظت #جنگلی #اداره #منطقه #جنگل #تلف‌شدن #اینکه #اقدام #ادامه #موضوع #محصولات #به‌لحاظ #مناطق #مقامات #گزارش #کشاورزی #امروز #رضااحمدی #گفت‌وگو #اظهار #حیوان #تعداد #باتوجه #کشاورزان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تله سیمی سبب تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر شد

*

*


X https://sport45.site/