مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48662 -تاریخ انتشار : شنبه 01 اردیبهشت 1397 -ساعت : 22:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تله سیمی سبب تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر شد

رئیس محیط زیست بهشهر :

تله سیمی سبب تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر شد

مازندشورا: رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر با بیان اینکه کشاورزان باید برای حفاظت از محصولات خود از گزند حیوانات تقاضای میرشکاری بدهند، گفت: جاگذاری تله سیمی در اطراف اراضی کشاورزی و گیر افتادن یک قلاده پلنگ در آن، سبب تلف‌شدن حیوان شده است.

مازندشورا:زمان رضااحمدی امروز در شهرستان ساری اظهار کرد: صبح امروز گزارشی توسط یکی از قرق‌بان‌های منطقه مبنی بر تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر به اداره محیط زیست بهشهر اعلام شد.

وی افزود: با تعدادی از کارشناسان محیط زیست به محل حادثه واقع در در ریگ‌چشمه خلیل‌شهر در سه کیلومتری این شهر رفتیم و با لاشه یک قلاده پلنگ مواجه شدیم، پس از ارزیابی کارشناسی مشخص شد که این پلنگ نر بالغ بوده و یک‌هفته از مرگ او گذشته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: شواهد حاکی از این بود که حیوان از ناحیه گردن در تله سیمی گرفتار شد و به‌دلیل تلاشی که برای رها شدن داشت، در نهایت منجر به خفگی و تلف‌شدن پلنگ شد.

این مسؤول تصریح کرد: باتوجه به همجواری اراضی کشاورزی و جنگلی در قسمت جنوبی خلیل‌شهر و وجود تعداد قابل توجهی پلنگ و گراز در این منطقه، کشاورزان برای اینکه محصولات خود را بیشتر از آسیب گرازها در امان نگه دارند، نسبت به جاگذاری تله سیمی اقدام می‌کنند که این کار صحیح نیست.

وی ادامه داد: در واقع کشاورزان باید به اداره حفاظت محیط زیست مراجعه کنند و درخواست میرشکاری بدهند اما عده‌ای نسبت به این موضوع بی‌اعتنا هستند و برخی نیز نه برای حفاظت از محصولات کشاورزی بلکه برای شکار حیوانات از این روش استفاده می‌کنند.

رضااحمدی بیان کرد: برای شناسایی عاملان تله‌گذاری نیز موضوع را بلافاصله به مقامات استانی و دادستانی گزارش دادیم و تحقیقات ادامه دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر با بیان اینکه پلنگ از گونه‌های باارزش است و در زمره  میراث طبیعی قرار دارد، اظهار کرد: جریمه تلف‌کردن این حیوان به‌لحاظ حقوقی 80 میلیون تومان به‌لحاظ کیفری نیز براساس نظر مقامات قضایی اقدام می‌شود.

وی در پایان گفت: مناطق جنگلی خلیل‌شهر، رستم‌کلا و صفی‌آباد بهشهر ازجمله مناطق پلنگ‌خیز هستند و باتوجه به اینکه سرشماری پلنگ‌ها کار سختی است؛ در حال حاضر تعداد آنها مشخص نیست.

به گزارش فارس، در فاصله اسفندماه 95 تاکنون چهار قلاده پلنگ در بهشهر بر اثر عامل انسانی تلف شدند که یک قلاده در منطقه جنگلی پاسند، دو مورد(مادر و توله) در منطقه جنگلی شهیدآباد و مورد آخر نیز در خلیل‌شهر بوده است.

86001/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خلیل‌شهر - بهشهر - قلاده - حفاظت - جنگلی - اداره - منطقه - جنگل - تلف‌شدن - اینکه - اقدام - ادامه - موضوع - محصولات - به‌لحاظ - مناطق - مقامات - گزارش - کشاورزی - امروز - رضااحمدی - گفت‌وگو - اظهار - حیوان - تعداد - باتوجه - کشاورزان -

نظر شما در مورد : تله سیمی سبب تلف‌شدن یک قلاده پلنگ در خلیل‌شهر شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*