مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48665 -تاریخ انتشار : یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 -ساعت : 08:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حضور گسترده سگ‌های ولگرد در سطح شهر زیراب+تصاویر

پیشگیری از تکرار حادثه آتنای 2 ساله

حضور گسترده سگ‌های ولگرد در سطح شهر زیراب+تصاویر

مازندشورا: تردد‌ و حضور گسترده سگ‌های ولگرد در شهر زیراب حادثه ناراحت‌کننده تکرار حمله سگ‌ها به «آتنا»ی 2 ساله در تاکستان استان قزوین برای تیر‌ماه 1396 را تداعی می‌کند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، تردد‌و حضور گسترده احشام ولگرد شامل سگ، گوسفند، الاغ و گاو در سطح شهر زیراب باعث نگرانی و مطالبه شهروند برای مقابله با آن شد.

هر‌ از چند‌گاهی در فضای مجازی شهرستان سوادکوه و شهر زیراب و نیز مشاهده شهروندان و در جلسات عمومی، خصوصی و خانوادگی از حضور گسترده سگ‌ها صحبت می‌شود که ترس کودکان، نوجوان و بانوان، وضعیت نا‌خوشایند سیمای شهر و نگرانی از احتمال هار‌بودن آنها را به‌دنبال دارد.

مسؤول جمع آوری احشام‌ولگرد و به ویژه سگ‌ها برطبق قانون، شهرداری است و انتظار به حق مردم هم حل این مشکل اجتماعی است و شورای شهر و شهرداری با اتخاذ سیاست های لازم برای مشکل تردد احشام ولگرد در سطح شهر زیراب برنامه‌ریزی کنند که گستردگی حضور سگ‌ها نسبت به گذشته بیشتر شد.

دستور‌العمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد از سال 1387 در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مصوب شد و چکیده آن عبارت است که شهرداری‌ها اقدام به جمع‌آوری و زنده‌گیری سگ‌های ولگرد در سطح شهر کنند، در منطقه خارج از شهر این سگ‌ها را قرنطینه کنند و با همکاری دامپزشکی اقدام به معاینه شود و سگ‌های اصیل، غیر‌اصیل، هار و یا دارای بیماری‌ها جدا‌ شوند و سگ‌های دارای بیماری انتقال به انسان توسط آمپول‌های بیهوشی، تلف شوند و سگ‌های اصیل و دارای شاخص‌های مناسب برای گلّه یا نگهبانی با دریافت تعهد از متقاضیان برای عدم رها‌سازی به آنان داده شود و سگ‌های دارای صاحب را هم با دریافت تعهد به صاحبان بازگردانده شود و امکان بهره‌برداری مالی هم برای این اقدامات به نفع شهرداری وجود‌ دارد.

 

 

 

خطرات احتمالی حضور سگ‌هایی که سالم‌ بودن و یا سالم‌ نبودن آنها مشخص نیست و تردد آنان در سطح شهر خاطره ناراحت‌کننده حمله سگ‌ها به «آتنا»ی 2 ساله در تاکستان استان قزوین برای تیر‌ماه 1396 را تداعی می‌کند که در هنگام بازی با حمله سگ‌ها مواجه می‌شود و با کمک همسایگان با زخم‌هایی که می‌بیند نجات پیدا می‌کند ولی زخم‌های بدن و شوک این حادثه باعث مرگ این کودک 2 ساله می‌شود.

 

 

 

هر‌چند منابع شهرداری و شورای شهر اندک است و وظایف و مسؤولیت‌های ادارات و نهاد‌های مرتبط با موضوع جمع‌آوری احشام ولگرد به‌ویژه سگ‌ها در حوزه‌های مختلف وجود دارد و از طرف دیگر چند وظیفه برای یک کارشناس اداری تعریف‌ شد و ارجاع مسؤولیت‌ها به دیگران به‌عنوان راهکاری برای کاهش تعدد مسؤولیت‌ها محسوب می‌شود ولی زمانی را متصور شویم که حادثه «آتنا» 2 ساله تاکستان در شهر زیراب و برای فرزند ما، فرزند خانواده ما، فرزند یکی از همشهری‌های ما، تکرار‌شود که مسؤولیت وجدانی و اخلاقی آن گریبان مسؤولان شهری، رسانه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، دامپزشکی، فرمانداری و سایر ادارات و نهاد‌ها را را می‌گیرد که رها‌شدن از آن با مشقت روحی‌ و روانی همراه است.

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد می‌شود ستاد مقابله با تردد احشام ولگرد دارای صاحب و یا بدون صاحب با مدیریت شورای اسلامی شهر و یا شهرداری زیراب تشکیل ‎شود و اجرای قانون مورد توجه باشد تا مشکل تردد این احشام برای همیشه در مسیر صحیح اصلاح، قرار‌گیرد و مشکلاتی که در این‌باره برای فصول گرم و سرد، مقاطع‌زمانی نگهبانی از شالیزار‌ها و پایان آن با رها‌سازی سگ‌های نگهبان و رها‌سازی برای خلاصی از نگهداری یا بیماری انجام می‌شود، با مدیریت مناسب در مسیر رهایی از خطرات احتمالی و نیز منبع جدید در‌آمدی برای شهرداری قلمداد شود.

گزارش از عمران اکبرنژاد

86015/ح


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سگ‌های - شهرداری - ولگرد - سگ‌ها - زیراب - احشام - دارای - شورای - رها‌سازی - حادثه - گسترده - فرزند - شورا - احتمالی - شورای شهر - خطرات - سالم‌ - تاکستان - ادارات - مسؤولیت‌ها - می‌کند - دریافت - مدیریت - جمع‌آوری - نگرانی - مقابله - سوادکوه - شهرستان - گزارش - قانون - شهرداری‌ها - مناسب - بیماری - دامپزشکی - اقدام - نگهبانی -

نظر شما در مورد : حضور گسترده سگ‌های ولگرد در سطح شهر زیراب+تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*