زندگی در شهر وجود دارد اما آیا می‌توان در کانکس زندگی کرد

تاریخ انتشار : دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 - ساعت : 13:12

کد مطلب: 48725 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش فارس از بازدید یک‌روزه مناطق زلزله‌زده

زندگی در شهر وجود دارد اما آیا می‌توان در کانکس زندگی کرد

مازندشورا: زندگی در شهر وجود دارد، اما آیا واقعا می‌توان در کانکس روزگار گذارند گرما هوا،گرد و غباری که این روزها تهدید جدی است، عقرب‌گزیدگی و مارگزیدگی از مشکلات جدی مردم در فصل گرم است، نداشتن حمام و سرویس‌های بهداشتی از مشکلات جدی است که مردم در این مناطق است که باید برای آنها فکر کرد.

مازندشورا: از مازندران به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، آثار مخرب زلزله سال گذشته کرمانشاه همچنان باقی است.
وعده‌های عملیاتی نشده زیادی در این مناطق وجود دارد  و مردم همچنان در کانکس و حتی تعدادی از آنها در چادر زندگی می‌کنند.
زندگی در شهر وجود دارد، اما آیا واقعا می‌توان در کانکس روزگار گذارند گرما هوا،گرد و غباری که این روزها تهدید جدی است، عقرب‌گزیدگی و مارگزیدگی از مشکلات جدی مردم در فصل گرم است، نداشتن حمام و سرویس‌های بهداشتی از مشکلات جدی است که مردم در این مناطق است که باید برای آنها فکر کرد.
حدود 6 ماه از زلرله گذشت، اما آواربرداری‌ها در منطقه سرپل ذهاب که آسیب‌های جدی دیده است به اتمام نرسیده است، برخی مسؤولان محلی بارها و بارها در رسانه‌ها اعلام کردند که آواربرداری به اتمام رسیده است، اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که عملیات همچنان ادامه دارد.


در برخی خبرها آمده بود که همه خانواده‌ها کانکس دریافت کردند، اما روز گذشته خبری به دست ما رسید مبنی بر اینکه خانم بارداری که مجبور هست با چند نفر از خانواده پدر و مادرش که تعداد آنها به عدد پنج می‌رسد هنوز در چادر زندگی می‌کنند و کانکس دریافت نکردند.

به ظاهر شاید برخی از منازل سالم به نظر برسد اما وقتی با صاحبان این خانه‌ها که در کانکس زندگی ‌می‌کنند و علت آن را می‌پرسیم دستمان را می‌گیرند و خانه‌های ترک خورده از بابت زلزله که هر لحظه ممکن است آوار شود را نشان‌مان می‌دهند و می‌گویند آیا با وجود کشته‌های که ماخودمان  تشیع و دفن کردیم شما حاضر هستید خانواده‌ خودتان را در این منازل سکونت دهید!

متولیان امر برای تسریع در جمع‌آوری کانکس‌ها در بررسی‌های کارشناسی شدت تخریب‌ها را درجه‌بندی کردند، اما ساکنان واحدهای مسکونی که میزان خرابی آن کمتر است، می‌گویند جرات حضور در منازل‌شان را ندارند و ترجیح می‌دهند در کانکس زندگی کنند، به نظر می‌رسد که باید به لحاظ روحی و روانی اقدامات جدی‌تری در منطقه انجام شود.


در حال حاضر 7 هزار واحد مسکونی در سرپل ذهاب تخریب شده است و باید توسط مسؤولان بنیاد مسکن سه استان مازندران، خراسان رضوی و اصفهان ساخته شود، اما در حال حاضر آواربرداری در حال انجام است، مهم‌تر از همه بحث تسهیلاتی که قرار است در اختیار مردم قرار گیرد، واحدهای مسکونی که باید با 40 میلیون تومان تسهیلات ساخته شود، اینکه این رقم کفاف ساخت واحدهای مسکونی را می‌دهد خود جای بحث دارد.


هماهنگی‌های درون سازمانی مشکلاتی بود که مردم مطرح می‌کند، هنوز برای دریافت مجوز از شهرداری و سایر ارگان‌ها مشکلات جدی وجود دارد.


مسؤولان استانی هم با حضور گاه و بیگاه تنها شنوده حرف‌های برخی از ساکنان هستند اما ظاهرا اقدامات انجام شده کافی نیست گرما هوا در روزهای آینده، ریزگردهای که ممکن است در برخی روزها شعاع دید را حتی تا 400 متر کاهش دهد و مشکلات بهداشتی برای مردم به وجود آورد از مسائلی است که به نظر می‌رسد باید هر روز رسانه‌ها درباره آن بپردازند.


قول‌های عملیاتی نشده همچنان مورد گلایه مردم است، تامین و تدارک امکانات جدی از مباحثی که باید به صورت جدی به آن توجه شود.


سرپل ذهاب نیاز به توجه بسیار جدی‌تر از بازدیدهای میدانی و حضور کوتاه مدت مسؤولان استانی و ملی دارد، این آواربرداری‌ها و خرابی‌ها جمع و جور نمی‌شود تا یک مسؤولی به صورت مستقیم امور مردم را حتی در سطح وزارت خانه‌ها پیگیری کند، پس از زلزله یکی از فعالان رسانه‌ای در گزارش پیشنهاد کرد که بحث ساماندهی زلزله‌دگان تنها با حضور یک مسؤول رده بالا و خانواده‌اش در کانکس و قرار گرفتن کنار مردم ختم به خیر نمی‌شود.


ممکن است برخی خانواده‌ها خانه‌های سالمی داشته باشند، اما هراس ناشی از زلزله همچنان در شهر حاکم است،  خانواده‌ای که 16 نفر از بستگانش را در زلزله از دست داده جرات نمی‌کند در منزل مسکونی ساکن شود که همچنان پس لرزه تهدیدش می‌کند.


نهایت اینکه حال سرپل ذهاب خوب نیست، طبیبی حاذق و پابه رکاب نیاز است نه پزشک پروازی!

86004/ج

 


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #کانکس #زندگی #همچنان #زلزله #مسکونی #مسؤولان #مشکلات #مناطق #می‌رسد #اینکه #واحدهای #دریافت #گزارش #خانه‌ها #خانه‌های #منازل #ساکنان #ساخته #می‌کند #نمی‌شود #اقدامات #می‌گویند #استانی #می‌دهند #رسانه‌ها #گذشته #عملیاتی #روزها #کرمانشاه #مازندران #زلزله‌زده #می‌توان #بهداشتی #آواربرداری‌ها #میدانی #می‌دهد #آواربرداری #بارها #منطقه #اتمام #خانواده‌ها

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : زندگی در شهر وجود دارد اما آیا می‌توان در کانکس زندگی کرد

*

*


X https://sport45.site/