شناسایی بیش از 2 هزار گونه گیاهی مرتعی در مازندران

تاریخ انتشار : سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:31

کد مطلب: 48745 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس اداره مرتع منابع طبیعی نوشهر اعلام کرد

شناسایی بیش از 2 هزار گونه گیاهی مرتعی در مازندران

مازندشورا: رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر گفت: از 2 هزار 800 گونه گیاهی مرتعی شناسایی شده در شمال کشور، 2 هزار و 300 گونه در مازندران شناسایی شده است .

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، کیوان وریج‌کاظمی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از این تعداد 800 گونه مرتعی در بخش‌های اقتصادی، دارویی و خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هشت تا 10 گونه مانند شقاقل و گل‌گاوزبان جنبه اقتصادی دارد.

وی با اشاره به برداشت بی‌رویه و خارج از توان تولید و ظرفیت گونه‌های گیاهی و خوراکی در مراتع هشدار داد و افزود: افرادی که به طور سنتی و غیرکنترل شده اقدام به جمع‌آوری گونه‌هایی همچون «والک، سیرکوهی، جَرَند، شقاقل و...» می‌کنند، بدانند فشار برداشت و بی‌رویه و خارج از توان تولید و ظرفیت این گونه‌ها سبب عدم زادآوری و در دراز مدت باعث حذف این گونه‌های ارزشمند می‌شود.

رئیس اداره مرتع منابع طبیعی نوشهر با بیان این که مردم ساکن در روستاهای ییلاقی و سایر افراد برای برداشت گونه‌های گیاهی و دارویی به مراتع ییلاقی می‌روند، خاطر نشان کرد: اصل نخست در استفاده از منابع طبیعی بهره‌برداری مستمر است و برداشت این گونه‌ها می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای مرتع و منابع طبیعی ایجاد کند.

این مسؤول بیان کرد: این گونه‌ها حتی اگر در سطح وسیع و گستره زیادی در منطقه وجود داشته باشد ولی در ترکیب گیاهی با درصد حداقل وجود دارند و درصد زیادی از ترکیب گیاهی را گونه‌هایی که فاقد ظرفیت و کاربری بوده تشکیل می‌دهند که در حفاظت خاک و کنترل روان آب‌ها و مصارف علوفه‌ا‌ی دام‌ها نقش بسزایی دارند.

وریج‌کاظمی گفت: باید با تصویب قانون، برداشت این دسته از گونه‌ها خارج از طرح و ضوابط ممنوع اعلام شود و تنها در مناطقی که طرح بهره‌برداری دارد آن هم با نظارت و کنترل دقیق همراه باشد تا امکان زادآوری این گونه‌ها در سال‌های آتی وجود داشته باشد.

به گزارش فارس، اداره کل منابع طبیعی نوشهر دارای 197 هزار هکتار مرتع است.

86019/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #گونه‌ها #گیاهی #برداشت #منابع #طبیعی #نوشهر #اداره #ظرفیت #گونه‌های #مراتع #گونه‌هایی #ییلاقی #دارند #کنترل #ترکیب #زیادی #بهره‌برداری #زادآوری #بی‌رویه #وریج‌کاظمی #گزارش #مرتعی #اعلام #اقتصادی #دارویی #شقاقل #استفاده #خوراکی #تولید

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شناسایی بیش از 2 هزار گونه گیاهی مرتعی در مازندران

*

*


X https://sport45.site/