توجه به مهندسی فرهنگی تثبیت‌کننده جایگاه شیراز به‌عنوان پایتخت فرهنگی است/ تلاش برای حفظ مجموعه باغات قصردشت

تاریخ انتشار : جمعه 07 اردیبهشت 1397 - ساعت : 15:05

کد مطلب: 48838 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی کشور:

توجه به مهندسی فرهنگی تثبیت‌کننده جایگاه شیراز به‌عنوان پایتخت فرهنگی است/ تلاش برای حفظ مجموعه باغات قصردشت

مازندشورا: رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعتقاد دارد که اگر به دنبال تثبیت جایگاه شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی ایران هستیم باید به دو مولفه مهندسی ارزش و مهندسی فرهنگی توجه بیشتری کنیم.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایسنا، طاهره نصر رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان، گفت: امروز هویت شهری در شهری با پشتوانه غنی و ارزشمند تاریخی همچون شیراز نادیده گرفته شده و و این اتفاق طی سالیانی رخ داده است که ما نیز حضور داشته‌ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز با بیان اینکه در خلق فضاهای شهری و بناهای معماری، نقش با اهمیت محیط زیست را فراموش کرده‌ایم، افزود: در بحث هویت، از فضاهای طبیعی غافل شده ایم و همچنین در بسیاری از موارد فراموش کرده‌ایم که امنیت و ایمنی برای شهروندانی که قرار است در بافت‌های مختلف شهر زندگی کنند باید در درجه اول اهمیت باشد.

دکتر نصر خطاب به شهردار شیراز گفت: طرحی نو در اندازید و به این بیاندیشید که چطور می توان به فضاهای طبیعی، هویت و مؤلفه های شهر بیشتر توجه کرد.

وی بزرگترین معضل شهرداری‌های کشور را بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری دانست و خاطرنشان ساخت: هم اکنون طرح ملی بازآفرینی و توانمندسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری کلید خورده است اما برای حل بهتر این موضوع از مسئولین می خواهم که فقط یک شب در یکی از خانه های این بافت حضور داشته باشند تا بدانند چه معضلاتی در بافت های فرسوده وجود دارد. به نظر من، ما مردمی که در بافت های ناکارآمد شهری حضور دارند را فراموش کرده ایم.

رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اینکه تنها با توجه به مسایل فرهنگی نمی‌توان این بافت‌ها را سامان داد، گفت: شهرداری و نظام مهندسی باید در حل معضل بافت‌های فرسوده و توانمندسازی آنها دخالت داشته باشد.

نصر با بیان اینکه در ساخت و سازهای شهری با مسایل حقوقی روبرو هستیم عنوان کرد: بخشی از این مسائل حقوقی به کمیسیون ماده ۱۰۰ و بخشی دیگر به طرح تفصیلی بر می‌گردد. در حالیکه امروز طرح‌های تفصیلی شکست خورده محسوب می‌شوند.

این استاد دانشگاه با ابراز تاسف از اینکه باغ‌های قصردشت شیراز در شرف نابودی است، گفت: با وجود اینکه گاهی اوقات موج خبری برای حفظ مجموعه باغات قصردشت درست می شود اما با پدیده کمیسیون ماده ۱۰۰ این باغات در حال نابودی هستند.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی

برچسب ها : #اینکه #شیراز #مهندسی #فرسوده #معماری #فضاهای #فراموش #تخصصی #قصردشت #ناکارآمد #فرهنگی #باغات #شهرداری #مسایل #خورده #کمیسیون #نابودی #تفصیلی #توانمندسازی #حقوقی #اهمیت #ساختمان #مجموعه #امروز #دانشگاه #طبیعی #کرده‌ایم #بافت‌های

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : توجه به مهندسی فرهنگی تثبیت‌کننده جایگاه شیراز به‌عنوان پایتخت فرهنگی است/ تلاش برای حفظ مجموعه باغات قصردشت

*

*


X https://sport45.site/