کارگران کشت و صنعت شمال پشت درب‌های بسته/تعطیلی کارخانه تا اطلاع ثانوی !

تاریخ انتشار : یکشنبه 09 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 48903 چاپ به اشتراگ گذاشتن

اگر خود مسؤولان 2 ماه حقوق نگیرند چکار می‌کنند؟

کارگران کشت و صنعت شمال پشت درب‌های بسته/تعطیلی کارخانه تا اطلاع ثانوی !

مازندشورا: هفته کار و کارگر و با توجه به همه وعده‌های مسؤولان ۵۵ نفر از کارگران شرمنده خانواده خود شدند و براساس عادت هر روز خود طی بیش از 15 سال تا شاید بتوانند پاسخگوی چشمان نگران و مضطرب آنها باشند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مهم‌ترین آرزوی فردی از تحصیل و تلاش، انتخاب شغلی در آینده و تشکیل زندگی است، کارگران شرکت کشت و صنعت نیز مطمئنا همانند هزاران نفر دیگر با هزار امید و آرزو شغل خود را آغاز کردند ولی ابتدای امسال 55 نفر از کارگران این کارخانه که هرکدام بیش از 15 سال در این واحد صنعتی مشغول به کار بودند اخراج شدند.

کارگران کشت و صنعت شمال نیز همانند سایر واحدهای تولیدی با هزار زحمت و امید تمام سال‌های جوانی در این واحد تولیدی کار کردند ولی بعد از گذشت حدود 20 سال تعدیل شدند.

با تجمع و جلسات پی در پی در فرمانداری سورک، استانداری، اداره کار و تعاون اجتماعی و شرکت کشت و صنعت شمال هنوز به نتیجه نرسیدند و همچنان بیکار هستند.

بیش از 40 روز از اخراج و بیکار شدن این کارگران می‌گذرد و بیش از 10 بار تجمع داشتند و با توجه به وعده مسؤولان حتی حقوق بیمه بیکاری خود را نتوانستند بگیرند.

رئیس کارخانه کشت و صنعت شمال در فرمانداری سورک متعهد شد که حقوق بیکاری کارگران را بدهد اما حقوق را به کارگران در اول ماه نداد و دلیل این کار را تحت فشار قرار گرفتن در فرمانداری عنوان کرد.

۵۵ کارگر اخراجی از روز گذشته مقابل درب کارخانه تجمع کردند و همچنین حضور دارند و درخواست آنان از مسؤولان این است که به حرف دل‌شان گوش دهند، در چنین شرایطی هرگونه تجمع ممنوع اعلام شده است و کارگران باید با دست خالی به خانه‌های خود بازگردند.

در هفته کار و کارگر و با توجه به همه وعده‌های مسؤولان ۵۵ نفر از کارگران شرمنده خانواده خود شدند و براساس عادت هر روز خود طی بیش از 15 سال تا شاید بتوانند پاسخگوی چشمان نگران و مضطرب آنها باشند.

*اگر خود مسؤولان دو ماه حقوق نگیرند چکار می‌کنند؟

یکی از کارگران کارخانه کشت و صنعت شمال در این‌باره به خبرنگار فارس، گفت: بعد از 20 سال کار کردن برایمان سؤال است کارخانه‌ای که در سال 84 یک هزار و 300 نفر نیرو داشت و با یک‌هزار و 200 ظرفیت درحال فعالیت بود امروز تعداد کارگران آن به حدود 100 نفر رسیده است.

این کارگر ادامه داد: ابتدای سال به ما اعلام کردند که تا پایان خرداد حق و حقوق ما را پرداخت می‌کنند ولی هنوز حقوق ما پرداخت نشده است و دنبال حق و حقوق خود هستیم، چراکه تا پایان خرداد ماه امسال قرارداد داریم.

 وی با گلایه از مسؤولان استان ادامه داد: 55 نفر از کارگران این کارخانه اخراج شدند در چنین شرایطی که ما مقابل کارخانه ایستاده‌ایم و به دنبال احقاق حق و حقوق قانونی خود هستیم به ما اعلام می‌کنند تجمع نکنید اما سؤال ما این است اگر خود مسؤولان دو ماه حقوق نگیرند چکار می‌کنند؟

*کارگران تعدیل شده اجازه نمی‌دهند کارگران دیگر وارد کارخانه شوند/ تعطیلی کارخانه تا اطلاع ثانوی

مدیر کارخانه کشت و صنعت شمال در این‌باره به خبرنگار فارس، گفت: کارخانه کشت و صنعت روزهای شنبه و یک‌شنبه تعطیل است.

حمید رفیعی بیان کرد: 220 نفر از کارگران در کارخانه کشت و صنعت مشغول به فعالیت بودند که به‌دلیل پایین بودن قیمت روغن و افزایش نهاده‌ها توان پرداخت حقوق و مزایای کارگران نداریم به همین دلیل ابتدای امسال 55 نفر از کارگران تعدیل شدند و در حال حاضر تعداد کارگران این کارخانه به 175 نفر رسید، درحالی‌که ما باتوجه به شرایط فعلی توان پرداخت حقوق و مزایای 160 نفر از کارگران را داریم.

وی ادامه داد: 55 نفر از کارگران تعدیل شده اجازه نمی‌دهند کارگران دیگر وارد کارخانه شوند و اعلام کردند همه کارگران دوباره باید مشغول شوند که به همین دلیل کارخانه دیروز و امروز تعطیل است و تا اطلاع ثانوی نیز تعطیل خواهد بود.

مدیر کارخانه کشت و صنعت شمال با اعلام اینکه قیمت روغن از سال 95 تاکنون هیچ تغییری نداشته است، افزود: در حالی‌که قیمت نهاده‌ها روز به روز در حال افزایش بود و درحال ضرر و زیان هستیم.

رفیعی گفت: به کارگران تعدیل شده اعلام کردیم در ماه‌های مرداد و شهریور ماه امسال وضعیت بهتر خواهد شد که از آنان دعوت به همکاری می‌کنیم؛ چراکه این نیروها 16 سال در این کارخانه مشغول به فعالیت بوده و همه از نیروهای باتجربه ما هستند ولی احساساتی برخورد کردند.

*افزایش نهاده‌ها و پایین بودن قیمت تولید؛ دلیل تعدیل نیرو

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در این‌باره ، اظهار کرد: کارخانه کشت و صنعت شمال از یک سال گذشته به‌دلیل افزایش نهاده‌ها و پایین بودن قیمت روغن تعدیل نیرو داشتند.

کامران اصغری بیان کرد: قرار بود پایان سال گذشته باتوجه به افزایش نهاده‌ها و همچنین پایین بودن قیمت روغن تعدیل نیرو صورت گیرد که در این زمینه جلسه‌ای داشتیم که مقرر شد مطالبات کارگران پرداخت شود.

وی ادامه داد: در زمینه مشکلات کارخانه ابتدای سال 97 جلسه‌ای با حضور یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس و فرماندار میاندورود در فرمانداری این شهرستان برگزار شد که مدیر کارخانه اعلام کرد سه ماه حقوق را تا پایان خرداد ماه پرداخت می‌کند تا در این مدت سه ماه مشکل قیمت روغن حل شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران  تصریح کرد: باوجود قول مدیر کارخانه باخبر شدیم کارگران مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کردند که به آنان اجازه ندادند کار کنند که در این زمینه بلافاصله در استانداری جلسه‌ای برگزار شد که مدیر کارخانه عنوان کرد قولی مبنی بر پرداخت سه ماهه حقوق کارگران تا خرداد ماه امسال ندادیم.

اصغری با اشاره به اینکه دیروز درب کارخانه بسته شد و کارگران پشت درب‌های کارخانه ماندند، افزود: قرار شد درب کارخانه باوجود فعال نبودن خط تولید باز باشد و کارگران در بخش‌های دیگر فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه حل مشکل کارخانه کشت و صنعت به‌صورت جدی درحال پیگیری است، خاطرنشان کرد: از طریق صنعت، معدن و تجارت استان موضوع قیمت نهاده‌ها و روغن و همچنین موضوعات دیگر از طریق فرمانداری و استانداری درحال پیگیری است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران یادآور شد: کارگران این کارخانه نیز همکاری خوبی با ما دارند ولی با این وجود هنوز نتیجه‌اش را ندیدند.

اصغری گفت: امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده مشکل این کارخانه حل شده و کارگران به کار خود بازگردند.

به گزارش فارس، باز هم کارگرانی بیکار شدند که به‌طور حتم آخرین کارگرانی نیستند که بیکار شدند و زندگی تمام اعضای خانواده‌شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از این پس باید باتوجه به اینکه برخی مسن هستند باید دغدغه معاش داشته باشند.

86034/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #کارگران #کارخانه #تعدیل #اعلام #پرداخت #مسؤولان #نهاده‌ها #فرمانداری #امسال #افزایش #استانداری #خرداد #تعاون #اجتماعی #پایین #بیکار #درحال #فعالیت #ادامه #پایان #اینکه #ابتدای #مشغول #اجازه #همچنین #هستیم #باتوجه #مقابل #این‌باره #مدیرکل #اخراج #زمینه #جلسه‌ای #گذشته #ثانوی #می‌کنند؟ #اطلاع #اصغری #نگیرند #مازندران #کارگر #تعطیل #رفیعی #پیگیری #کارگرانی #به‌دلیل #مزایای #افزود #همکاری #دیروز #میاندورود #برگزار #باوجود #خبرنگار #همانند #تولیدی #داشتند #بیکاری #زندگی #شهرستان #درب‌های #تعطیلی #گزارش #عنوان #دارند #دنبال #چراکه #داریم #استان #تعداد #امروز #شرایطی #بازگردند #باشند #نمی‌دهند

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کارگران کشت و صنعت شمال پشت درب‌های بسته/تعطیلی کارخانه تا اطلاع ثانوی !

*

*


X https://sport45.site/