امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله اجتماعی است

تاریخ انتشار : یکشنبه 09 اردیبهشت 1397 - ساعت : 22:59

کد مطلب: 48907 چاپ به اشتراگ گذاشتن

امام جمعه شهرستان نور:

امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله اجتماعی است

مازندشورا: امام جمعه شهرستان نور با بیان اینکه دین اسلام همگانی و اجتماعی است و مسؤولیت‌های اجتماعی دارد، گفت: امربه معروف و نهی از منکر یک مسئله اجتماعی است و همه موظف به پاسداری از فضیلت‌ها و نیکی‌ها و نابودی بدی‌ها و نادرستی‌ها هستیم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نور، حجت‌الاسلام قنبرعلی احمدی عصر امروز در نخستین جلسه شورای امربه معروف و نهی از منکر در سال جدید که با حضور اعضای اصلی شورا در دفتر امام جمعه نور برگزار شد، با تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت حضرت ولی عصر(عج) اظهار کرد: آیات 104 و 110 سوره آل عمران صریحا در فریضه امر به معروف و نهی از منکر تاکید دارد.

وی افزود: اسلام برای اینکه یک دین همگانی و اجتماعی است، مسؤولیت اجتماعی هم دارد که یکی از مسؤولیت‌های اجتماعی آن همین مسئله امر به معروف و نهی از منکر است و همه ما موظف به پاسداری از فضیلت‌ها و نیکی‌ها و نابودی بدی‌ها و نادرستی‌ها هستیم.

امام جمعه شهرستان نور استفاده از هر وسیله مشروع برای پیشبرد اهداف اسلامی را ضروری دانست و بیان کرد: اسلام معروف و منکر را به صورت مطلق معرفی کرده است و هر کار خیر را معروف و هر کار بد را منکر می‌داند.

 

این مسؤول تصریح کرد: پیامبراکرم(ص) فرمود: «امت من تا زمانی که امر به معروف و نهی از منکر می نمایند و به کارهای نیک دعوت می کنند، پیوسته در خیر و سعادت به سر می برند؛ ولی در صورت ترک آن دو، برکات از آنان گرفته می شود» همچنین آن حضرت فرموده است: «چگونه است حال شما هنگامی که زنان شما، فاسد و جوانان شما فاسق گردند و آن در صورتی است که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید. عرض کردند: آیا چنین زمانی فرا می رسد؟ حضرت فرمود: آری، بدتر از این هم می شود و چگونه است حال شما هنگامی که امر به منکر و نهی از معروف کنید؟ عرض کردند: ای پیامبر! آیا چنین وضعی فرا خواهد رسید؟ فرمود: آری، بدتر از این هم می گردد، زمانی که معروف در جامعه منکر و منکر معروف گردد».

احمدی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی کم رنگ شدن اصل امر به معروف و نهی از منکر نحوه اجرای این فریضه است، مهم‌ترین اصل در اجرا این فریضه علم و آگاهی است و شرط آن نیز بصیرت در دین و بصیرت در عمل است.

وی تصریح کرد: بصیرت دین، شناخت دین و احکام اسلامی و بصیرت در عمل هم تاثیر گذاری و عدم مفسده است که لازمه آن آموزش است.

رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان نور یکی از مراتب امر به معروف و نهی از منکر را مرحله قلب عنوان کرد و افزود: مراحل زبانی و یدی در مراتب بعدی است که علامه شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی بهترین نکات را مطرح کرد.

این مسؤول نیاز به گفت‌وگو محوری را از دیگر مراتب امر به معروف و نهی از منکر عنوان و اظهار کرد: از اشکالات در رقابت‌های سیاسی قهر کردن است در حالی که روحیه لطیف، چهره گشاده و جذاب لازمه امر به معروف و نهی از منکر است.

احمدی اخلاص در عمل، آزاد منشی و حریت، شجاعت مقرون به منطق، مهربانی و ترحم را از دیگر شاخصه‌های امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: خونسردی، عدم تجسس و مداخله و آنچه که اسلام اجازه داده و مباح دانسته و دوری از سلیقه‌های جناحی و فردی در اجرای این فریضه لازم و ضروری است.

به گزارش فارس، در ادامه جلسه اعضای حاضر نیز نقطه نظرات  خود را در خصوص چگونگی اجرای این فریضه فراموش شده بیان کردند و برخی راهکارها برای کیفی سازی و اجرای مطلوب امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان مطرح و مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

86023/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #معروف #شهرستان #فریضه #اجرای #اجتماعی #بصیرت #اسلام #فرمود #احمدی #شورا #زمانی #مراتب #چگونه #هنگامی #لازمه #گفت‌وگو #عنوان #ضروری #اعضای #شورای #گزارش #مسئله #اظهار #افزود #مسؤول #دانست #اسلامی #تصریح

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله اجتماعی است

*

*


X https://sport45.site/