پیش‌بینی کشت شالی در 210 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

تاریخ انتشار : دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 - ساعت : 15:28

کد مطلب: 48941 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران:

پیش‌بینی کشت شالی در 210 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

مازندشورا: معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران گفت: سال گذشته 213 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به کشت برنج اختصاص یافت ولی امسال به‌دلیل مشکلات کم‌آبی و کاهش مخازن آبی (سدهای استان) پیش‌بینی می‌شود 210 هزار هکتار از شالیزارهای استان به کشت برنج اختصاص یابد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، کشاورزان مازندران سال زراعی امسال را با مشکل تنش آبی آغاز کردند، البته در سال‌های گذشته با این مشکل مواجه بودند ولی امسال این مشکل ملموس‌تر بود به‌طوری‌که برخی از کشاورزان آرزوی کشت برنج به دل‌شان ماند.

درست است مشکلات تنش‌آبی هر سال در مازندران وجود داشت به‌گونه‌ای که هر سال شاهد متضر شدن کشاورزان بودیم ولی امسال این موضوع به‌صورت محسوس خود را نشان داد.

با وجود همه مشکلات این روزها اوج نشاکاری در مازندران است و کشاورزان در تب و تاب تأمین خزانه و نشاهای اراضی هستند، برخی زمین‌های خود را آماده کرده و در حال نشاندن نشا در دل زمین هستند و برخی دیگر در حال آماده‌سازی زمین‌ها هستند.

این روزها در حقیقت پردغدغه‌ترین روزهای کشاورزان مازندران است که توأم با استرس است مبادا نشا به میزان کافی برای زمین نباشد و یا اینکه آنهایی که در حال خزانه‌گیری هستند ترس از این دارند که مبادا رشد نشاها با مشکل مواجه شود.

کشاورزان هر روز خزانه‌ها و همچنین اراضی را بررسی می‌کنند تا بتوانند امسال نیز شاهد نشاندن نشاها در دل زمین، قد کشیدن آن و تبدیل آن به خوشه‌های طلایی باشند.

عزیزالله شهیدی‌فر در این‌باره ، اظهار کرد: سال گذشته 213 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به کشت برنج اختصاص یافت ولی امسال به‌دلیل مشکلات کم‌آبی و کاهش مخازن آبی (سدهای استان) پیش‌بینی می‌شود 210 هزار هکتار از شالیزارهای استان به کشت برنج اختصاص یابد.

وی بیان کرد: در حال حاضر عملیات شخم و سیار در بیش از 95درصد، آب‌تخت اولیه  86 درصد، خزانه‌گیری بیش از 90 درصد و بذرپاشی حدود 90 درصد از شالیزارهای مازندران انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر عملیات نشاکاری در بیش از 60 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان صورت گرفته که در واقع در اوج و پیک نشا هستیم، اضافه کرد: توصیه ما به کشاورزان این است در انجام عملیات نشا تسریع کنند.

شهیدی‌فر با تأکید بر اینکه ضرورتی بر مقدار و حجم بالای آب در شالیزارها وجود ندارد، تصریح کرد: تمهیدات لازم در ارتباط با تأمین کود، سم و سوخت چاه‌های کشاورزی پیش‌بینی شد و راهکارها و تصمیمات خوبی در این زمینه اندیشیده شده است از جمله مقرر شد سوخت کافی در اختیار چاه‌های فاقد پروانه زیر 20 متر به‌منظور تسریع در نشاکاری قرار گیرد.

وی ادامه داد: در ارتباط با سوخت چالش داشتیم که حل شد و کشاورزان می‌توانند سوخت مورد نیاز اراضی شالیزاری را با تمهیدات اندیشیده شده دریافت کنند.

معاون جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه بحث بحران آب مربوط به شرق استان، میاندورود و بخشی از ساری است که با مشکل بیشتری مواجه هستیم، اظهار کرد: در این مناطق ناچار به تغییر الگوی کشت از برنج به محصولات بهاره و تابستانه کم‌آب‌بر  از جمله سویا، کنجد، پنبه و کلزا شدیم.

شهیدی‌فر با اشاره به اینکه امسال بیش از یک‌هزار تن بذر اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار گرفت، افزود: همچنین مشکلی در زمینه توزیع کود و سموم کشاورزی وجود ندارد و کشاورزان می‌توانند با مراجعه به220 کارگزاری سطح استان کود و سموم مورد نیاز را دریافت کنند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر افزایش قیمت سموم کشاورزی در مازندران، خاطرنشان کرد: در زمینه سموم کشاورزی سوءاستفاده‌هایی به بهانه نوسانات نرخ ارز در حال پیگیری است تا به ثبات قیمتی برسیم که کشاورز متحمل خسارت نشوند.

 

86034/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #مازندران #کشاورزان #کشاورزی #امسال #اراضی #استان #اینکه #هکتار #معاون #شالیزاری #عملیات #زمینه #نشاکاری #شهیدی‌فر #پیش‌بینی #مواجه #شالیزارهای #مشکلات #ندارد #تسریع #هستیم #اشاره #تمهیدات #چاه‌های #اختیار #اندیشیده #دریافت #می‌توانند #ارتباط #اختصاص #مبادا #خزانه‌گیری #نشاندن #تولیدات #تأمین #نشاها #همچنین #روزها #گیاهی #اظهار #گذشته #بهبود

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پیش‌بینی کشت شالی در 210 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

*

*


X https://sport45.site/