مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49006 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 13 اردیبهشت 1397 -ساعت : 08:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تنظیم جریان تامین مالی مسکن با طرح ملی بازآفرینی شهرها/ جهت‌گیری تسهیلات بانک مسکن در بافت‌های ناکارآمد

تنظیم جریان تامین مالی مسکن با طرح ملی بازآفرینی شهرها/ جهت‌گیری تسهیلات بانک مسکن در بافت‌های ناکارآمد

مازندشورا: بانک‌مسکن در سال ۹۷ برای تنظیم هدفمند جریان پرداخت تسهیلات با طرح ملی بازآفرینی‌شهری، اولویت تامین مالی دو سمت عرضه و تقاضا را به لحاظ مکان تخصیص، «بافت فرسوده» تعریف کرده است.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از بانک مسکن، برنامه‌ای که با تاکید مدیر عامل بانک، همسو با نقشه «بانک مسکن تا ۱۴۰۰»، برای سال جاری تدوین شده است، یک محور اصلی دارد که محتوای آن برنامه دولت مبنی بر نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور را پشتیبانی میکند.

برنامه دولت در بخش مسکن برای سال ۹۷، بازآفرینی شهری در سه وجه نوسازی املاک فرسوده، ارتقای سرانه‌های خدماتی در بافت فرسوده و همچنین دگرگونی بعد اجتماعی محلات فرسوده است.

بانک مسکن برای تامین مالی این طرح و همچنین تقویت رونق ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری ساختمانی، جهت گیری تسهیلات ساخت و خرید مسکن را در مسیر نوسازی بافت‌های فرسوده قرار داده است.

تسهیلات بانک مسکن در جهت بهسازی و نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری، به شکل مزیت سازی برای سازندگان حرفهای دارای صلاحیت و پروانه انبوه‌سازی، پرداخت می‌شود. همچنین اولویت پرداخت تسهیلات خرید مسکن نیز با خریداران آپارتمان‌های نوساز در بافت فرسوده است.

سبد تسهیلات بانک مسکن در سال ۹۷ به گونه‌ای تعریف شده که دست کم ۳۰ درصد از کل تسهیلات ساخت، خرید و جعاله مسکن در بافت‌های فرسوده به متقاضیان و سازنده‌ها پرداخت شود.

یک هدف کمی اما کلیدی بانک‌مسکن در سال جاری، تامین مالی بازسازی و نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بخش بافت فرسوده، بخش ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی است.

آن طور که مدیر عامل بانک مسکن در برنامه سال ۹۷ این بانک تاکید کرده، اولویت تامین مالی پروژه‌های ساختمانی به لحاظ مکانی، بافت فرسوده است. همچنین آن دسته از پروژه‌هایی که به لحاظ متراژ (سطح زیربنای واحدهای مسکونی)، منطبق با الگوی مصرف باشند، در اولویت دریافت تسهیلات خواهند بود.

الگوی مصرف در بازار مسکن فعلی بر اساس رفتار خریداران، واحدهای مسکونی کمتر از ۱۰۰ مترمربع در شهرهای متوسط و کمتر از ۷۵ مترمربع در شهرهای بزرگ از جمله تهران است. بر این اساس اولویت پرداخت تسهیلات ساخت بانک مسکن با واحدهای کوچک متراژ و متوسط متراژ است.

چارچوب پروژه‌های نوسازی در بافت فرسوده برای شمولیت دریافت تسهیلات شامل کیفیت ساختمان در حال ساخت، شکل تخصصی ساخت و ساز، نقض شرکت‌های توسعه‌گر در پروژه و همچنین رعایت الگوی مصرف می‌شود.

بانک مسکن برای خود در طرح ملی بازآفرینی شهری، نقش پیشرانی و راهبری عملیات تامین مالی برای ایجاد رونق پایدار و غیرتورمی در بخش مسکن را تعریف کرده است.

عملکرد بانک مسکن در پرداخت تسهیلات نوسازی نیز بیانگر همین نقش است بطوری که بیشترین تسهیلات نوسازی بافت فرسوده طی سال های اخیر و حال حاضر توسط بانک مسکن ارایه شده است. بر اساس اعلام رسمی در حال حاضر، در کل کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده، بافت ناکارآمد تاریخی و همچنین سکونتگاه غیررسمی وجود دارد که این میزان مساحت فرسوده، در ۵۴۴ شهر کشور واقع شده است.

بیشترین سطح فرسوده در استانها به لحاظ نسبت مساحت بافت ناکارآمد و سکونتگاه غیررسمی به کل مساحت استان، مربوط به استان خوزستان می‌شود که نزدیک به ۱۰ درصد است. این نسبت در تهران حدود هفت و نیم درصد برآورد می‌شود. در بسیاری از استانها کمتر از ۵ درصد مساحت کل استان را بافت فرسوده شکل می‌دهد.

بانک‌مسکن سال گذشته موفق شد برای ساخت و نوسازی حدود ۴ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور تسهیلات نوسازی از محل منابع داخلی خود پرداخت کند. کل تسهیلاتی که به این تعداد پروژه نوسازی ارایه شد ۳۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرسوده - تسهیلات - نوسازی - همچنین - پرداخت - مسکونی - ناکارآمد - تامین - بافت‌های - اولویت - مساحت - متراژ - واحدهای - الگوی - غیررسمی - بازآفرینی - برنامه - استان - پروژه - تهران - متوسط - استانها - بیشترین - ارایه - سکونتگاه - بانک‌مسکن - ساختمانی - سراسر - تاکید - خریداران - تعریف - مترمربع - دریافت - پروژه‌های - شهرهای -

مطالب مرتبط با : تنظیم جریان تامین مالی مسکن با طرح ملی بازآفرینی شهرها/ جهت‌گیری تسهیلات بانک مسکن در بافت‌های ناکارآمد
نظر شما در مورد : تنظیم جریان تامین مالی مسکن با طرح ملی بازآفرینی شهرها/ جهت‌گیری تسهیلات بانک مسکن در بافت‌های ناکارآمد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*