اختراعی که می‌تواند از تکرار حوادثی مثل سانچی جلوگیری کند/ اگر امسال موفق به تجاری‌سازی نشویم سخت است

تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 08:47

کد مطلب: 49042 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مطرح شد

اختراعی که می‌تواند از تکرار حوادثی مثل سانچی جلوگیری کند/ اگر امسال موفق به تجاری‌سازی نشویم سخت است

مازندشورا: مخترعان پل فرماندهی کشتی درباره تجاری‌سازی ایده‌شان می‌گویند؛ نمی‌دانم اگر امسال که سال حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده، باز هم موفق به تجاری‌سازی این محصول نشویم برای‌مان بسیار سخت خواهد بود با وجود این که علاقه‌مندیم که این محصول در صنعت دریانوردی کشور خودمان مورد استفاده قرار گیرد.

مازندشورا:به گزارش  خبرگزاری فارس از محمودآباد در یکی از روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه امسال دو مخترع جوان مازندرانی در گفت‌وگویی با دو تن از خبرنگاران شهرستان به بیان دیدگاه‌های خود برای اجرایی شدن اختراع خود پرداختند و خبر این اختراع در 26 شهریور سال 96 در خبرگزاری فارس کار شده بود؛ عرق و تعصب مثال‌زدنی این دو جوان آنها را بر آن داشت که تجاری‌سازی این محصول را با تشکیل شرکت دانش‌بنیان خود از محمودآباد شروع کرده تا اسم شهرشان پرآوازه شود و خواهان این بودند که نخستین تولید محصول خود را در این شهر بفروش برسانند...

پل فرماندهی کشتی فضایی از کشتی است که فرمانده کشتی در آن مستقر بوده که کار هدایت و ناوبری آن را بر عهده دارد؛ بسته به نوع کشتی انواع رادارها، جی پی اس ها، دستگاه الکترونیک مخابرات دریایی، چارت الکترونیک و سنسورهای متفاوتی که باعث می‌شود تا تیم ناوبری با رعایت اصول، قواعد و استاندارد های بین المللی کشتی را از مبداء به مقصد برساند.

حبیب توکلی کارشناس نرم‌افزار کامپیوتر و علی محمودجانلو کارشناس آی‌تی که برای نخستین‌بار در کشور؛ سیمیلاتور پل فرماندهی کشتی را اختراع کرده بودند با تشکیل شرکت دانش‌بنیان سورین طبرستان کار ساخت اختراع خود را آغاز کرده و اکنون در شرایط عرضه به بازارهای داخل و خارج بوده و هدف آنها این است در سال حمایت از کالای ایرانی بتوانند این کالای دست‌ساز خودشان را به آنهایی که نیاز به آموزش و کار در کشتی‌های مختلف تجاری و باری و نظامی دارند عرضه کرده تا دین خود را به کشور ادا کنند...

در ابتدا پای صحبت حبیب توکلی کارشناس نرم‌افزار نشسته تا آن چیزی که در ذهن و فکرش بوده و سبب این اختراع شده و اکنون به مرحله تجاری‌سازی و ارائه به بازار مصرف شد را شرح دهد؛

توکلی اینگونه عنوان کرد: موفق‌ترین تولید شبیه‌ساز ناوبری که به صورت کامل تمامی سر فصل‌های آموزشی را پوشش می دهد مربوط به کشور روسیه بوده و کشورهای هلند و نوروژ توفیق چندانی در این زمینه برای کسب بازارهای جهانی نداشته و شرکت ترانزاس روسیه توانست به بیش از 100 کشور دنیا محصول خود را عرضه کند.

* تولید شبیه‌ساز بومی در صنعت دریانوردی

وی افزود: شبیه‌ساز تولیدی شرکت دانش‌بنیان دریا پردازشگران سورین طبرستان تمامی قابلیت‌های نمونه روسی را داشته و بومی‌سازی این محصول خدمت بزرگی به صنعت آموزش دریانوردی کرده و از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

این مخترع جوان یادآور شد: مهم‌ترین دستاورد این شرکت دانش‌بنیان توسعه این محصول در ابعاد نظامی بوده که در شرایط فعلی کشور حتی با صرف هزینه‌های زیاد امکان دست‌یابی به آن تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد.

توکلی درباره کارایی و چگونگی کار پل فرماندهی گفت:  پل فرماندهی کشتی فضایی از کشتی است که فرمانده کشتی در آن مستقر بوده که کار هدایت و ناوبری آن را بر عهده دارد؛ بسته به نوع کشتی انواع رادارها، جی.پی.اس‌ها، دستگاه الکترونیک مخابرات دریایی، چارت الکترونیک و سنسورهای متفاوتی که باعث می‌شود تا تیم ناوبری با رعایت اصول، قواعد و استاندارد‌های بین‌المللی کشتی را از مبداء به مقصد برساند.

وی ادامه داد: علاوه بر الزام کسب مدارک مربوطه و مهارت از این شبیه‌ساز می‌تواند باعث کاهش خطرات مرسوم عملیات ناوبری شده که در پی آن از خسارت‌های وارده به ناوگان کشتیرانی و محیط زیستی دریایی جلوگیری می‌کند.

این مخترع درباره چگونگی ایده ساخت این وسیله خاطرنشان کرد: بحث تحریم‌ها و محدودیت‌ها، نیازهای کشور به ویژه در ابعاد نظامی و هزینه تمام شده نمونه خارجی آن، انگیزه کافی برای الگوبرداری و بومی‌سازی نمونه موفق روسی را فراهم ساخت تا تیم دو نفره ما در کنار کارشناسان خبره ناوبری و موتورکشتی به تولید، توسعه و نوآوری این محصول بپردازد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر آخرین دستاورد ما می‌تواند زمینه شبیه‌سازی سناریوهای نظامی را با کلاس‌های متفاوتی از شناورهای نظامی تند‌رو تا ناو‌های هواپیما‌بر را فراهم ساخته و عملیات مشترک شناورها و هلی‌کوپترهای نظامی، امداد و نجات را پیاده‌سازی کند.

*به صورت دوره‌ای به موفقیت‌هایی دست یافته‌ایم

توکلی اظهار کرد: باعث افتخار است تا خبر الحاق Helicopter Deck به عنوان یکی از پل‌های فرعی برای مانور در سناریوهای نظامی را به اطلاع نیروی دریایی کشور رسانده، محصولی که مطمئنا بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه و حتی پیشرفته دنیا از داشتن آن محروم است.

وی درباره کارایی این اختراع بیان کرد: آرشیو کاملی از بنادر و مناطق پر تردد دنیا بالغ بر 90 ناحیه و شناورهای تجاری، نظامی، تفریحی و صیادی با بیش از ۱۵۰ فروند در حال حاضر قابل ارائه بوده، که به نظر می‌رسد حتی بیش از نیاز کشور را تامین کرده‌ایم و طی چهار سال گذشته که از شروع این پروژه می‌گذرد تقریبا با برنامه‌های در نظر گرفته شده از جانب تیم تحلیل و بررسی نیازهای بازار با اینکه تامین هزینه‌های آن شخصی و از هیچ تسهیلاتی استفاده نشده، به صورت دوره‌ای به موفقیت‌هایی دست یافته‌ایم.

این مخترع ادامه داد: برنامه توسعه این شبیه‌ساز به شرط تجاری شدن این محصول در سال جاری ارائه تخصصی شبیه‌ساز کشتی‌های صیادی با تمام امکانات پیشرفته که مورد نیاز شیلات کشور و شبیه‌ساز Tug Boat که مورد استفاده در تمام پایانه‌ها و بنادر کشور قرار گرفته و کسب مهارت در آن از اهمیت بالایی بر خوردار است، خواهد بود.

توکلی تاکید کرد: با توجه به این که این محصول استراتژیک در جهان به عنوان مهم‌ترین ابزار کمک آموزشی ناوبری است اکنون این شبیه‌ساز حدودا با یک چهارم ارزش نمونه خارجی تولید شده و معضلات پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن را تهدید نمی‌کند و نمی‌دانم اگر امسال که سال حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده، باز هم موفق به تجاری‌سازی این محصول نشویم برای‌مان بسیار سخت خواهد بود با وجود این که علاقه‌مندیم که این محصول در صنعت دریانوردی کشور خودمان مورد استفاده قرار گیرد.

 توکلی در پایان با تشکر از نماینده نور و محمودآباد که با حمایت‌های خود ما را در این راه همراهی کرد، گفت: امیدواریم از حمایت‌های ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی، صندوق نوآوری و شکوفایی و تمامی نهادها و مراکز ذیربط برخوردار شده تا بتوانیم برای تجاری‌سازی این تولید داخلی در سال ۹۷ به موفقیت‌های لازم دست یابیم.

*تایید اختراع از سوی کاپیتان‌های مجرب

علی‌ محمودجانلو دیگر عضو این شرکت دانش پ‌بنیان و کارشناس آی.تی و همراه مخترع پل فرماندهی کشتی در ادامه این گفت‌وگو عنوان کرد: تمام بازدیدهایی که تا به امروز از شبیه‌ساز انجام شده، موفقیت‌آمیز بوده و افراد بازدید کننده که کاپیتان‌های مجرب و اساتید متخصص در این زمینه بودند؛ از بعد فنی و عملیاتی دستیابی به این فناوری را تایید کرده و نیز درخواست‌هایی داشتند؛ که ما توانستیم آن ها را به انجام برسانیم.

وی افزود: چندین کار در دست تولید داریم و در یک قدمی آنها هستیم؛ اما به دلیل تامین نبودن هزینه‌ها مجبور به توقف کار شدیم و کماکان جا برای توسعه سیمیلاتور وجود داشته، اما مشکلات مالی باعث توقف آن شده و امیدواریم با پشتیبانی و حمایت‌های مسئوولان ذیربط محقق شود.

*اختراعی که می‌تواند از تکرار حوادثی مثل سانچی جلوگیری کند

محمودجانلو تصریح کرد: ما از گستردگی، وسعت و سختی کار از همان ابتدا اطلاع داشتیم و اینکه چقدر این تولید مورد نیاز کشور است، مورد مطالعه قرار گرفته بود؛ باعث شد بجنگیم و انگیزه کافی برای ادامه کار داشته باشیم و چه بسا استفاده از این شبیه‌ساز می‌توانست با بالا بردن مهارت از رخدادهای ناگوار و حوادث غم‌انگیزی همچون حادثه سانچی و دماوند جلوگیری کند.

وی خاطر نشان کرد: موفق شدیم با توجه به نیازهای مراکز آموزشی از سطوح مبتدی تا حرفه‌ای، کلاس‌های متفاوتی از این شبیه‌ساز را تولید کنیم و مدل TITAN-S1  که در دنیا با نام   FULL MISSION BRIDGE SIMULATOR  شناخته می‌شود و در پل اصلی قابلیت ارائه تصویر ۲۷۰ درجه را داشته و تمامی ماژول‌های هدایت و ناوبری کشتی را ارائه می‌دهد  این مدل برمبنای نیاز متقاضی قابلیت افزودن پل‌های فرعی و HELICOPTER DECK‌ را دارد.

این مخترع جوان یادآور شد: مدل TITAN-S2 مشابه مدل TITAN-S1 بوده با این تفاوت که بازه نمایش تصویر آن نهایتا تا ۱۸۰ درجه و در قالب کنسول قابل حمل است و این مدل در کشتی‌های آموزشی نیز قابل پیاده‌سازی است.

محمودجانلو در پایان گفت: مدل آخر را TITAN-S3 نامید که به صورت DESKTOP  پیاده‌سازی شد و فراگیران در این مدل می‌توانند از ۱۰ پل در قالب یک شبکه و سناریو واحد بهره‌مند شده و از ماژول‌های RADAR/ARPA و ECDIS با ارائه تصویر در یک مانیتور به تمرین بپردازند.

به گزارش فارس، این دو جوان به همراه مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان دریاپردازشگران سورین طبرستان که از دبیران بازنشسته هستند تمامی هست و نیست زندگی خود را گذاشته تا بتوانند خدمتی به کشورشان بکنند و با در دست داشتن گواهی ثبت اختراع به شماره 89الف033765 به راحتی می‌توانند برای تجاری‌سازی به کشورهای دیگر رفته و آنها هم شدیدا خواهان اینها هستند اما آنها تعصب خاصی به کشور و وطن‌شان دارند و امید است در سال حمایت از کالای ایرانی این اختراع آنها که کاربردی در هنرستان‌های دریایی و کشتی‌های آموزشی برای دانش آموختگان علوم دریایی دارد توسط مسؤولان مربوط به صورت ویژه مورد حمایت قرار گرفته و از دلسردی و فرار مغزها جلوگیری کرده تا شاهد پیشرفت روز افزون جوانان لایق ایران اسلامی در دنیا باشیم.

86038/ج

 


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #شبیه‌ساز #محصول #ناوبری #اختراع #تولید #نظامی #دریایی #مخترع #تجاری‌سازی #ارائه #جلوگیری #توکلی #توسعه #آموزشی #فرماندهی #دانش‌بنیان #تمامی #کالای #کشتی‌های #حمایت #محمودجانلو #کارشناس #عنوان #می‌تواند #TITAN #استفاده #گرفته #ادامه #متفاوتی #نمونه #الکترونیک #اکنون #سانچی #طبرستان #سورین #پیاده‌سازی #تجاری #محمودآباد #ایرانی #حمایت‌های #مهارت #تامین #درباره #تصویر #نیازهای #کشورهای #هدایت #دریانوردی #زمینه #امسال #پل‌های #یافته‌ایم #شناورهای #فراهم #انگیزه #خارجی #عملیات #نوآوری #سناریوهای #دوره‌ای #اطلاع #کلاس‌های #موفقیت‌هایی #اینکه #همراه #کاپیتان‌های #تایید #باشیم #تشکیل #می‌توانند #ماژول‌های #قابلیت #ذیربط #مراکز #صیادی #بنادر #داشتن #فضایی #پشتیبانی #فناوری #امیدواریم #پایان #پیشرفته #ابعاد #دارد؛ #انواع #بازارهای #شرایط #بتوانند #آموزش #ابتدا #دارند #خبرگزاری #سیمیلاتور #رادارها #رعایت #سنسورهای #نشویم #قواعد #مبداء #نرم‌افزار #دستگاه #برساند #حوادثی #بازار #مخابرات #مستقر #دستاورد #هزینه‌های #تقریبا #چگونگی #کارایی #می‌رسد #مهم‌ترین #یادآور #تکرار #اختراعی #گفت‌وگو #مربوط #روسیه #بومی‌سازی #خواهان #افزود #فرمانده

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اختراعی که می‌تواند از تکرار حوادثی مثل سانچی جلوگیری کند/ اگر امسال موفق به تجاری‌سازی نشویم سخت است

*

*


X https://sport45.site/