ابتلای 23 مورد بیماری تب کریمه کنگو در مازندران

تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 49051 چاپ به اشتراگ گذاشتن

طی 3 سال گذشته رخ داد

ابتلای 23 مورد بیماری تب کریمه کنگو در مازندران

مازندشورا: مدیرگروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: طی سه سال گذشته 23 مورد در مازندران به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند.

مازندشورا:محمدرضا پارسایی امروز در شهرستان ساری، اظهار کرد: تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو بیماری تب‌دار ویروسی و حاد است که باعث اپیدمی حاد شده و اگر به‌خوبی درمان نشود تا 40 درصد باعث مرگ می‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری از طریق کنه‌ها به انسان منتقل می‌کند، اضافه کرد: تب خونریزی‌دهنده در تمام دنیا وجود دارد که موجب مرگ و میر بالا می‌شود و انتقال بیماری به انسان طی ذبح حیوان آلوده یا در دوره کوتاه پس از تماس با خون یا مایعات حیوان مبتلا اتفاق می‌افتد.

مدیرگروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: این بیماری از طریق گزش کنه آلوده و یا له کردن کنه با دست منتقل می‌شود که از آن با عنوان بیماری شغلی یاد می‌شود.

پارسایی با اعلام اینکه در سال 78 موارد مشکوک و قطعی بیماری در کشور شناسایی شد، افزود: در سال 90، 79 مورد ابتلا به بیماری شناسایی شد و 14 مورد مرگ داشتیم که این آمار در مازندران سال 94، 20 مورد مشکوک و سه مورد قطعی در سال 95، 19 مورد مشکوک و هفت مورد قطعی و سال 96، 42 مورد مشکوک که 13 مورد قطعی بوده است.

وی یادآور شد: راه انتقال ویروس توسط گزش کنه، تماس با خون و بافت‌های آلوده بوده که انتقال بیماری از انسان به انسان از طریق ترشحات است.

مدیرگروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه علامت بالینی مهم است، گفت: پس از آلودگی براثر گزش کنه دوره نهفته یک تا سه روز و حداکثر 9 روز و دوره نهفتگی از طریق تماس با خون و بافت‌های آلوده 5 تا 6 روز و حداکثر 13 روز است.

پارسایی تصریح کرد: تب ناگهانی، درد عضلانی، ضعف، سرگیجه، سفتی گردن، درد پشت، سوزش چشم‌ها، دوبینی حساسیت به نور، حالت تهوع، استفراغ، دل درد، سرفه و گلودرد به‌دنبال آن تغییرات خلقی و کاهش هوشیاری بعد از دو تا چهار روز حالت خواب‌آلودگی و درد بالای راست شکم، افزایش ضربان قلب، بزرگی غدد لنفاوی، لکه‌های خونریزی‌دهنده در مخاط دهان، حلق و پوست از علائم این بیماری محسوب می‌شود که در نهایت به اختلال کلیوی و نارسایی کلیوی منجر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه انجام اقدامات کنترلی در حیوانات و کنه‌ها بسیار دشوار است مهم‌ترین راه کاهش آلودگی در انسان ارتقای آگاهی افراد است به‌ویژه قصابان، دامداران و چوپانان استفاده از لباس‌های روشن و بلند، قرنطینه کردن حیوانان قبل از ذبح، استفاده از کنه‌کش‌ها قبل از ذبح است.

مدیرگروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: موضوع دیگر اینکه گوشت پس از ذبح حتما 24 ساعت در پیش سردکن قرار گیرد تا شاهد مشکلی نباشیم.

پارسایی در پایان گفت: درحال حاضر مورد خاصی از بیماری در مازندران گزارش نشد و لازم است افراد به توصیه‌ها و هشدارها توجه کنند.

86034/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #بیماری #مازندران #انسان #اینکه #آلوده #مشکوک #پارسایی #واگیردار #معاونت #بهداشتی #پزشکی #دانشگاه #بیماری‌های #انتقال #خونریزی‌دهنده #مدیرگروه #حداکثر #افراد #استفاده #آلودگی #کلیوی #کریمه #حیوان #منتقل #کنه‌ها #شناسایی #بافت‌های

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ابتلای 23 مورد بیماری تب کریمه کنگو در مازندران

*

*


X https://sport45.site/