تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49064 چاپ به اشتراگ گذاشتن

عضو انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی :

قربانیان اسیدپاشی جایی برای گردهمایی ندارند/قانون مجازات اسید پاشی مربوط به 60 سال پیش است

مازندشورا: شهردارآنلاین: محسن مرتضوی گفت: متاسفانه انجمن قربانیان اسید پاشی هنوز موفق به داشتن ساختمانی نشده است تا بتوانند در آن جلسات برگزار کنند یا از پزشکان و روانشناسان برای حضور دعوت کنند.

مازندشورا:محسن مرتضوی یکی از قربانیان اسیدپاشی و عضو انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی در ایران در گفت و گو با شهردارآنلاین در خصوص چرایی لزوم تصویب قانون محدودیت فروش اسید در ایران گفت: مشکل اصلی امروز ما در دسترس بودن اسید است، چرا باید پسربچه ای 15 ساله یا جوانی 20 ساله به سادگی بتوانند اسید بخرند و روی صورت دختربچه ای 11 ساله بپاشند؟ 

به گفته وی با تشکیل انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی تلاش های زیادی برای جلوگیری از فروش اسید در کشور صورت گرفت و حتی نامه ای با بیش از 3هزار امضا به مجلس فرستاده شد تا در نهایت امروز شاهد ارسال لایحه ای به همین منظور به مجلس باشیم

مرتضوی که با بیان اینکه برای اسیدپاش شدن نیازی نیست قاتل زنجیره ای باشیم، گفت: هرکسی ممکن است در زمان خشمگین شدن دست به چنین کاری بزند، از این رو در بسیاری از کشورها به اسید به عنوان یک سلاح نگاه می کنند، در صورتی که حتی در کشور ما هنوز حتی مجازات این جرم تشدید نشده است و قانون مجازات آن مربوط سال 1337 است. طبق این قانون اگر کسی با ماده‌ای سوزاننده شخصی را بسوزاند به 2تا5 سال حبس محکوم خواهد شد.

وی به نمونه هایی مانند سهیلاجورکش، مرضیه ابراهیمی و معصومه جلیل پور اشاره کرد و ادامه داد: آیا وقت آن نرسیده است که در قانون‌ها بازنگری شود؟ من تا امروز 95 جراحی را پشت سر گذاشته ام در صورتی که حکم قصاص لاله گوش و یک چشم متهم پرونده ام پس گذشت چهار سال از صدورش هنوز اجرا نشده است. 

مرتضوی اظهار کرد: تنها خدا می داند برای گرفتن همین حکم که از نظرم همچنان بی عدالتی است، چقدر دوندگی کرده ام، من دیگر نمی توانستم به زندگی عادی بازگردم و گوشه نشین شدم.

این قربانی اسیدپاشی به اهمیت کمک های روانی در دوران نقاهت قربانیان اشاره کرد و گفت: سال 95 من ، معصومه عطایی و زیور پروین اولین نمایشگاه آثار هنری مان را برگزار کردیم و پس از و به دنبال پخش فیلم لانتوری با همکاری رضا درمشیان و چند فعال اجتماعی و حقوقدان انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی به ثبت رسمی رسید. 

وی افزود:  اهداف اصلی انجمن این است که در کنار کمک به قربانیان اسید پاشی آن ها را به جامعه بازگرداند و از طرف دیگر برای محدود کردن فروش اسید در کشور تلاش کند. تا کنون این انجمن نزدیک به 50 عضو گرفته است و توانسته هزینه عمل جراحی برای 10 عمل جراحی را پرداخت کند.

به گفته مرتضوی با شکل گیری انجمن وارد صحبت با تعدادی از پزشکان شدیم و آن ها بدون هیچگونه هزینه ای حاضر به انجام جراحی پلاستیک برای قربانیان شدند، جراحی های پلاستیک ترمیمی که بر روی قربانیان انجام می شود بسیار هزینه بر است و متاسفانه بیمه تامین اجتماعی کمک زیادی هر هزینه ها نمی کند. 

وی ادامه داد: این جراحی های پلاستیک را نمی توان جراحی زیبایی دانست، بلکه تنها جراحی ترمیمی است برای آنکه بتوانیم با بینی از دست رفته خود تنفس کنیم یا کمتر درد بکشیم.

مرتضوی با اشاره به اهمیت انجمن در زندگی قربانیان گفت: متاسفانه انجمن قربانیان اسید پاشی هنوز موفق به داشتن ساختمانی نشده است تا بتوانند در آن جلسات برگزار کنند یا از پزشکان و روانشناسان برای حضور دعوت کنند. 

وی ادامه داد: داشتن یک ساختمان امر بسیار مهمی است، قربانیان در دوران نقاهت زمان سختی برای ورود به جامعه می گذرانند نیاز دارند تا جایی را برای گردهم آمدن داشته باشند. ما واقعیت جامعه هستیم و اکثر بچه های درگیر این درد خانه نشین و افسرده هستند.

این قربانی اسید پاشی در ادامه در توضیح چگونگی امکان پذیر شدن محدودیت فروش اسید، گفت: امروز در بسیاری از کشورها افراد زیر 18 سال اجازه خرید اسید را ندارد. در کشور ما کافی است یک سرچ اینترنتی داشته باشیم تا به فروشگاه هایی برسیم که به اسید را به در خانه ما می رساند. 

به گفته وی منظور از محدودیت فروش این نیست که موارد عادی مصرفی دیگر فروخته نشود اما نباید اسید سولفوریک 98 درصد که تنها مصارف صنعتی دارد نباید به سادگی فروخته شود. 

مرتضوی اظهار کرد: متاسفانه در بحث فروش اسید هیچ بازدارندگی وجود ندارد، در صورتی که به سادگی شخصی که برای خرید اسید می آید می تواند با ارائه مدرکی مانند مجوز کسب و مدارک شناسایی و ... قصد خود را از خرید مشخص کنند. 

وی با بیان اینکه چگونه است که فروش چاقو در کشور آزاد است اما فروش چاقوی ضامن دار ممنوع است، ادامه داد: دیگر محدودیت خرید و فروش اسید برای ما قربانیان تاثیری ندارد، تنها می خواهیم که افراد عضو انجمنمان بیشتر نشود. دختر بچه یازده ساله ساکن اسلام آباد غرب مگر می دانست چه اتفاقی قرار است برایش بیفتد؟ ما دیگر سوخته ایم همه باید نگران دیگر اعضای جامعه باشیم.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #قربانیان #انجمن #جراحی #مرتضوی #اسیدپاشی #ادامه #حمایت #هزینه #قانون #جامعه #باشیم #امروز #محدودیت #صورتی #متاسفانه #پلاستیک #مجازات #سادگی #اشاره #ندارد #پزشکان #اجتماعی #ترمیمی #دانست #فروخته #نباید #افراد #داشتن #برگزار #بسیار #زندگی #بسیاری #کشورها #اینکه #منظور #بتوانند #زیادی #مانند #معصومه #اهمیت #دوران #قربانی #مربوط #اظهار #نقاهت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : قربانیان اسیدپاشی جایی برای گردهمایی ندارند/قانون مجازات اسید پاشی مربوط به 60 سال پیش است

*

*


X https://sport45.site/