مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4909 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 07 مرداد 1395 -ساعت : 15:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن

غلبه بر مشکلات با تدبیر و همدلی همه بخش‌ها

مازندشورا: سید حمید کلانتر*: چه زمانی مشکلات اقتصادی حل می شود؟ این سوال بخش مهمی از جامعه ایران است. جوانان، بیکاران، طلبکاران از دولت، پیمانکاران بخش خصوصی، دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاهی و... همه این سوال را می پرسند؛ چه زمانی مشکلات اقتصادی حل می شود؟ اقتصاد ایران چه زمانی روی رونق را خواهد دید؟

مازندشورا:لازم به ذکر است با اتخاذ سیاست های اصولی دولت در مذاکرات هسته ای، رفع تحریم ها و به نتیجه رسیدن برجام و تعامل موثر تر با جهان و اجرایی شدن سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی، اقدامات اصولی برای خروج از رکود و بحران در دست اجراست. اما در کنار پیگیری سیاست های اصولی و اساسی به نظر می رسد نکات مهم دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا شرایط کشور بهبود یابد، شاید اهمیت آنها کمتر از برنامه های فوق نباشد.

اگر می خواهیم مشکلات اقتصادی کشور حل شود و اوضاع تولید، صنعت، اشتغال و کسب و کار بهبود یابد، باید در کشور رفاقت ها افزوده شده و جای دعواها، تخریب ها و جنجال ها را بگیرد. باید رابطه دولت و مجلس دوستانه و صمیمانه شود. باید روشنفکران، اقتصاددانان، نویسندگان و اصحاب رسانه به میدان بیایند و به دولت کمک کنند.

باید سپاه، ارتش و بسیج امکانات و نیروها و توانمندی های شان را در جهت حل مشکلات در عرصه های مورد نیاز بسیج کنند. لازم است حتی در خطبه های نماز جمعه ائمه جمعه درس اخلاق، همکاری و رفاقت بدهند و مردم را به پشتیبانی از دولت و کمک به مسوولان اجرایی تشویق و ترغیب کنند و روزنامه ها دیگر صحنه جدال، تخریب جناح ها و گروه های درون نظام و تضعیف شخصیت های نظام نباشد و گروه های مختلف جامعه را به همکاری و همدلی دعوت کنند. صدا و سیما به عنوان اصلی ترین رسانه عمومی توجه به منافع ملی را در رأس سیاست های خود قرار دهد و با نگاهی فراجناحی به همه خدمتگزاران و دلسوزان نظام فارغ از گرایش و اندیشه سیاسی شان احترام بگذارد و در همه برنامه ها، گزارش ها، اخبار، فیلم ها و سریال هایش ندای وحدت و احترام سرداده شود.

و از همه ظرفیت های خود به مردم درس اخلاقی، احترام، صداقت، تلاش، سختکوشی، نوآوری، نوع دوستی، مشارکت، تعاون، تولید، خوداتکایی و فداکاری بیاموزد و سرمایه اجتماعی را رشد دهد و فضا و فرهنگ عمومی را در جهت اعتماد عمومی برای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی هدایت کند. اضافه بر موارد فوق باید فضایی در کشور حاکم شود که به سرمایه گذاران و کارآفرینان، به عنوان نیروهای موثر و پیشتاز در رشد و رونق اقتصادی احترام گذاشته شود و شرکت های خصوصی، تعاونی و اصناف به عنوان نمایندگان بخش مردمی و غیردولتی اقتصاد با نشاط به صحنه بیایند و مورد حمایت لازم و همه جانبه قرار گیرند.

برای غلبه بر مشکلات و محدودیت های اقتصادی دولت باید با تمام قوا به صحنه بیاید. دولت باید خود را چابک سازد. نیروهای تحت پوشش دولت در هر مقام و نقشی باید به سربازانی با انگیزه و علاقه مند برای حل مشکلات مردم و تولیدکنندگان تبدیل شوند. با هر مدیر یا کارمندی که در جهت فعال شدن اقتصاد و تولید مانع ایجاد می کند برخورد قاطع شود. مدیران ارشد دستگاه های اجرایی و سازمان های دولتی در به کار گیری توان و مشارکت همکاران خود در چارچوب برنامه های روشن و مشخص از همه ظرفیت های درون و برون دستگاهی بهره برداری کنند.

نقش بانک ها در جهت رونق اقتصادی همیشه مورد تاکید و توجه بوده است، بانک ها باید بسیار منعطف تر و همراه تر با سیاست های دولت و انتظارات بنگاه های اقتصادی و بخش خصوصی و تعاونی وارد عمل شوند و تسهیلات لازم را با نگاهی انبساطی و سهل الوصول با حذف موانع و محدودیت های متعارف عرضه کنند. از استانداران، فرمانداران و دستگاه های اجرایی استانی و نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری ها هم با توجه به اختیاراتی که دارند - و البته لازم است با تفویض اختیارات لازم ارتقا یابد- انتظار همراهی و کوشش مجدانه تر می رود.

در یک کلام و بدون هیچ تردید باید باور داشته باشیم حل مشکلات اقتصادی، خروج از رکود، رونق واحدهای تولیدی، کشاورزی، صنعتی، خدماتی و کاهش نرخ بیکاری همراه با تدبیر جامع و تدوین برنامه های روشن و سنجیده در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند همدلی و همکاری واقعی همه بخش های جامعه است.

*معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
منبع: روزنامه اعتماد


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : برنامه - مشکلات - سیاست - اقتصادی - اقتصاد - احترام - عمومی - اجرایی - همکاری - عنوان - تولید - اصولی - همدلی - مقاومتی - نیروهای - اعتماد - سرمایه - همراه - چارچوب - محدودیت - تعاون - غیردولتی - تعاونی - خصوصی - دستگاه - روزنامه - رفاقت - نباشد - بهبود - تدبیر - تخریب - رسانه - ظرفیت - نگاهی - جامعه - بیایند - مشارکت -

نظر شما در مورد : غلبه بر مشکلات با تدبیر و همدلی همه بخش‌ها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها