تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49117 چاپ به اشتراگ گذاشتن

جمکران آماده میزبانی ازعاشقان امام زمان(عج)

مازندشورا: شهردارآنلاین: مسجد مقدس جمکران در شهر قم، میعادگاه منتظران مهدی موعود(عج) با بسیج امکانات و برنامه ریزی نهادها و دستگاه های اجرایی، آماده میزبانی از آیین جشن های نیمه شعبان به عنوان یکی از بزرگترین مانورهای تشیع در جهان اسلام شده است.

مازندشورا:مسجد مقدس جمکران که در محدوده شهر قم و به دست حسن بن مثله جمکرانی و به دستور امام زمان(عج) ساخته شده است پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، توسعه یافته و با واحدهای گوناگون سالانه پذیرای خیل عظیم ارادتمندان به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.
این مکان مقدس که در ایام نیمه شعبان پذیرای جمع مشتاقی از عاشقان منجی عالم بشریت، حضرت ولیعصر(عج) می باشد از مدت ها قبل از این ایام برای میزبانی از زائران آماده می شود.
مسئولان مسجد مقدس جمکران با همکاری ستاد تسهیلات زائران و خدمات سفر استان قم و مجموعه نهادها، دستگاه های اجرایی و مردم نسبت به تشکیل جلسات برای هرچه باشکوه تر برگزار کردن جشن های نیمه شعبان، اجرای برنامه های فرهنگی، ساماندهی پارکینگ ها و ایستگاه های صلواتی اقدام می کنند.
با توجه به تلاش تمامی مسئولان و دست اندرکاران برگزاری آیین جشن های نیمه شعبان و این که بیش از یک و نیم میلیون زائر در این آیین ها شرکت می کنند، بودجه های استان قم برای این منظور کافی نیست و مسئولان استان قم خواهان نگاه ملی مدیران کشوری به این آیین بزرگ هستند تا بتوان با ارتقای زیرساخت ها و اجرای بهتر برنامه ها، جشن های نیمه شعبان را هرچه باشکوه تر برگزار کرد.

تولیت مسجد جمکران، برگزاری جشن نیمه شعبان در این مکان مقدس با حضور یک و نیم میلیون زائر را مورد اشاره قرار داد و گفت: تمام امکانات برای خدمت به زائران بسیج شده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان با اشاره به اقدام های صورت گرفته برای هر چه باشکوه تربرگزار شدن جشن نیمه شعبان در مسجد جمکران افزود: با توجه به تجربه سال های گذشته از ماه ها قبل ستادهای مربوطه تشکیل جلسه داد.
وی با بیان این که متاسفانه آن چنان که انتظار است، دستگاه ها ملی در جشن میلیونی نیمه شعبان مشارکت جدی ندارند، افزود: استان قم برای کسب رضایتمندی زائران تمام امکانات خود را به کار گرفته ولی برخی امکانات از توان استان خارج است.
وی مردمی برگزار کردن جشن نیمه شعبان را از جمله ویژگی های برنامه های امسال دانست و گفت: یکی از جلوه های مردمی، در ایستگاه های صلواتی خود را نشان می دهد، به گونه ای که تعداد ایستگاه های صلواتی نیمه شعبان از 6 ایستگاه به 110 ایستگاه افزایش یافته است.
رحیمیان با بیان این که برای نخستین بار جشن های نیمه شعبان تنها به یک روز محدود نشده است، افزود: امسال جشن های مهدوی از روز سه شنبه هفتم شعبان(چهارم اردیبهشت ماه جاری) آغاز شده و این ویژه برنامه ها تا پس از نیمه شعبان نیز ادامه خواهد داشت.
وی گفت: علاوه بر هفت هزار خادم فعلی، یک هزار و 500 خادم افتخاری جدید برای ارتقای خدمت رسانی به زائران در مسجد جمکران ساماندهی شده اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برپایی چهار خیمه معرفت در مسجد جمکران و مسیر حرکت زائران، گفت: این خیمه ها در ورودی های مسجد جمکران، بلوار پیامبر اعظم(ص) و امام زاده جعفر با برپایی چندین غرفه و اجرای برنامه های متنوع آماده خدمت به زائران در ایام جشن های نیمه شعبان است.
حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم افزود: علاوه بر ظرفیت شبستان های مسجد جمکران که مسئولان این مسجد برای اسکان زائران در نظر گرفته اند، محوطه پنج بقاع متبرک امامزادگان نیز برای اسکان زائران در این ایام آماده شده اند.

معاون اجرایی مسجد جمکران با بیان این که جش نیمه شعبان در این مکان مقدس یک اقدام جهانی است که مشارکت جدی همه دستگاه های ملی را می طلبد، گفت: حدود یک و نیم میلیون تن در جشن های نیمه شعبان در مسجد جمکران حضور پیدا می کنند.
احمد حاجی زاده با بیان این که باید از ظرفیت های مردمی برای خدمت رسانی به زائران استفاده کرد، افزود: ستاد مردمی اجتماعات مهدوی با محوریت طلاب یکی از تشکل های مردم نهاد است که سال گذشته اقدام های خوبی در خدمت رسانی به زائران انجام داد.
وی ادامه داد: باید بستر لازم برای حضور گروه های مردم نهاد فراهم شود که برای تسهیل در این امر، اداره های صادر کننده مجوز برای برپایی ایستگاه صلواتی در مسجد جمکران تجمیع شده اند.
وی با اشاره به برنامه های مختلف دهه مهدویت و همچنین ویژه برنامه های نیمه شعبان گفت: آیین خطبه خوانی، همایش خادمان افتخاری، برگزاری کارگاه های هنری، جشن پیوند فیروزه ای و تبلیغ ازدواج آسان، اجتماع جوانان عاشورایی زمینه سازان ظهور، افتتاح مرکز مشاوره، کرسی تلاوت و اذان در شب میلاد، تجلیل از فعالان عرصه هنر انقلاب، جُنگ مهدوی و جشن شکرگزاری خادمان، از جمله ویژه برنامه های جشن میلاد منجی عالم بشریت در مسجد جمکران است.

سخنگوی ستاد برگزاری جشن های نیمه شعبان مسجد مقدس جمکران، بر استفاده از ظرفیت های مردمی برای جشن های این ایام تاکید کرد و گفت: تاکنون برای برپایی 100 ایستگاه صلواتی اعلام آمادگی شده است.
ابوالقاسم شربتی اظهار داشت: با توجه به عملکرد خوب مردم در عرصه های مختلف، تولیت مسجد مقدس جمکران سعی نموده تا در ایام نیمه شعبان از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کند.
وی با بیان این که این ایستگاه ها به طور عمده در مسیرهای منتهی به مسجد جمکران از جمله بلوار پیامبر اعظم(ص) مستقر می شود، گفت: برای نخستین بار برای اخذ مجوز ایستگاه صلواتی، مکانی در ضلع شرقی مسجد کنار مجتمع اقامتی نیمه شعبان پیش بینی شده و دستگاه های متولی صدور مجوز نیز به صورت متمرکز حضور یافته و اقدام های لازم را در این زمینه انجام می دهند.
وی افزود: بر اساس هماهنگی های صورت گرفته مقرر شده دستگاه های خدماتی مانند شرکت های توزیع نیروی برق و آب و فاضلاب مساعدت بیشتری داشته باشند و نیازهای موجود در خصوص روشنایی و آب لوله کشی را تامین کنند.
شربتی همچنین افزود: به منظور رفاه حال شهروندان و زائران مقرر شده با هماهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی قم پارکینگ های موقت در نزدیکترین نقطه به جمکران در نظر گرفته شود.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به آغار عملیات تسطیح و آماده سازی 16 پارکینگ و پارکسوار پیرامون مسجد مقدس جمکران برای ایام نیمه شعبان گفت: امسال 60 هکتار به ظرفیت پارکسوارهای محدوده این مکان مقدس اضافه شده است.
سید محسن میرهادی اظهار داشت: علاوه بر این ظرفیت ایجاد شده، 140 هکتار پارکسوار مربوط به سال گذشته نیز در نزدیکترین نقاط به جمکران در حال آماده سازی است. 
وی با اشاره به پیش بینی سه محور برای دسترسی شهروندان و زائران به جمکران در این ایام فرخنده و مبارک، اظهار کرد: بلوار پیامبر اعظم (ص) و پارکینگ انسجام نخستین مسیر در نظر گرفته شده است و بعد از تکمیل ظرفیت آن، خودروها به سمت پارکینگ ناظم زاده و خضر نبی (ع) هدایت می شود. 
وی از بلوار خلیج فارس، پارکسوار یاوران مهدی(عج) و پارکینگ دارالفقاهه به عنوان دومین مسیر یاد کرد و گفت: بزرگراه امیرکبیر، میدان بقیه الله، پارک سوار طیبی و پارک سوارهای همجوار نیز سومین مسیر تردد و دسترسی زائران نیمه شعبان محسوب می شود.
وی با اشاره به آماده سازی حدود 1500 چشمه سرویس بهداشتی در پارکسوارها و مسیر منتهی به جمکران، افزود: 6 بوستان سطح شهر از جمله فدک، امام رضا (ع)، غدیر، نیایش، مهدی و علوی برای اسکان موقت زائران تجهیز شده است. 
میرهادی گفت: برای تسهیل در صدور مجوز ایجاد ایستگاه صلواتی کمیته ای متشکل از پلیس راهور، علوم پزشکی و حوزه خدمات شهری شهرداری ایجاد شده و پیش بینی می شود، همانند سال گذشته حدود 160 موکب در سطح شهر و بلوار پیامبر اعظم(ص) برپا شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم گفت: 24 پایگاه ثابت و سیار امدادی در آستانه جشن های نیمه شعبان از 10 الی 14 اردیبهشت ماه در این استان فعال می شود.
محمد گلفشان اظهار داشت: این تعداد پایگاه در صحن و شبستان های مسجد مقدس جمکران، هسته مرکزی مسجد، بلوار پیامبر اعظم(ص)، محورهای مواصلاتی و منتهی به مسجد، حرم مطهر حضرت معصومه(س)، محورهای مواصلاتی و مبادی ورودی و خروجی استان قم برای خدمات رسانی به زائران مستقر خواهند شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم افزود: 43 دستگاه امدادی شامل آمبولانس، اتوبوس آمبولانس، موتورلانس، مینی بوس و سایر خودروهای امدادی و تیم های واکنش سریع خدمات ارائه می کنند همچنین یک فروند بالگرد نیز آماده انتقال حادثه دیدگان احتمالی به مراکز درمانی است.
وی ادامه داد: روزانه 19 پزشک،32 پرستار، 172 نجاتگر داوطلب و 24 امدادگرخدمات امدادی ارائه خواهند کرد ضمن این که 120 تن از داوطلبان جمعیت هلال احمر قم مسئولیت انتقال سالمندان را از پارکینگ های مسجد مقدس جمکران به داخل مسجد بر عهده خواهند گرفت.

فرمانده انتظامی قم گفت: امسال برای تامین امنیت و آسایش هموطنان در آیین های نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران از حدود چهار هزار نیروی پلیس استفاده می شود.
سردار کاظم مجتبایی افزود: همچنین قرارگاه قائم در مسجد مقدس جمکران برپا می شود و 10 پایگاه انتظامی، ترافیکی و عملیاتی در نشانگاه هایی که از قبل مشخص شده است، فعال خواهد شد.
وی از مراسم نیمه شعبان به عنوان کنگره عظیم جهانی یاد کرد و گفت: نگاه پلیس برای تامین امنیت و آسایش شرکت کنندگان در این مراسم نیز در همین تراز پیش بینی و به گونه ای برنامه ریزی شده تا هموطنان بتوانند با امنیت کامل و آسایش مطلوب در این مراسم شرکت کنند.
وی با بیان این که بعد از تامین امنیت و آسایش هموطنان، اولویت دیگر پلیس، دسترسی آسان زائران به مسجد مقدس جمکران است گفت: برای این منظور، طی 2 هفته گذشته جلسات مختلفی با دستگاه های خدماتی، امدادی و غیره برگزار شده و جلساتی با مسئولان مسجد مقدس جمکران نیز به صورت میدانی ترتیب یافته تا بتوانیم در اهداف خود موفق باشیم.

مدیرکل راه آهن قم گفت: به مناسبت نیمه شعبان سه رام قطار مسافربری تهران- جمکران در عصر و شب سه شنبه 11 اردیبهشت به سمت قم حرکت می کند.
محسن اعتماد افزود: این قطارها در ساعت های 15:00، 17:00 و 20:35 سه شنبه از ایستگاه مرکزی استان تهران به سمت ایستگاه محمدیه قم حرکت خواهد کرد.
وی اضافه کرد: همچنین در ساعت های 24:00، 01:30 و 08:00 چهارشنبه 12 اردیبهشت سه رام قطار از ایستگاه محمدیه در قم به سمت تهران برمی گردد.
وی با بیان این که زمان سیر قطارهای تهران- جمکران 2 ساعت است، ادامه داد: قیمت این قطارها 40 هزار ریال و ظرفیت هر کدام 336 تن می باشد که تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا و ترافیک مسیر قم- تهران خواهد داشت.
اعتماد خاطرنشان کرد: روزهای سه شنبه هر هفته، یک رام قطار ساعت 15:00 از تهران به سمت مسجد جمکران حرکت می کند و ساعت 24:00 از مسجد جمکران به سمت تهران برمی گردد.
چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت ماه 97 برابر با 15 شعبان، سالروز میلاد با سعادت و فرخنده منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج) است.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #جمکران #شعبان #زائران #ایستگاه #افزود #برنامه #استان #آماده #ظرفیت #صلواتی #پارکینگ #تهران #اشاره #دستگاه #بلوار #گرفته #امدادی #همچنین #اقدام #پیامبر #اردیبهشت #گذشته #مردمی #خدمات #مسئولان #ادامه #امسال #برپایی #تامین #استفاده #یافته #اظهار #رسانی #برگزار #برگزاری #آسایش #امنیت #مدیرکل #منتهی #میلیون #منظور #بشریت #اجرای #میلاد #جمعیت #پایگاه #اسکان #دسترسی #علاوه #هماهنگی #امکانات #خواهند #هموطنان #باشکوه #نخستین #پارکسوار #مهدوی #ایجاد #مراسم #هکتار #اضافه #عنوان #فرخنده #محمدیه #مواصلاتی #انتظامی #شهرداری #آمبولانس #ارائه #محورهای #چهارشنبه #اعتماد #قطارها #مرکزی #انتقال #مدیرعامل #ورودی #ارتقای #ساماندهی #تولیت #الاسلام #رحیمیان #والمسلمین #جلسات #تشکیل #محدوده #میزبانی #انقلاب #پذیرای #اجرایی #مشارکت #تعداد #مستقر #شربتی #خدماتی #نیروی #شهروندان #زمینه #خادمان #شبستان #افتخاری #جهانی #تسهیل #مختلف #نزدیکترین

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : جمکران آماده میزبانی ازعاشقان امام زمان(عج)

*

*


X https://sport45.site/