تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49216 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بهارستان؛ پروژه‌ای که کور گره خورده

مازندشورا: شهردارآنلاین: پروژه تقاطع غیرهم سطح بهارستان خرم‌آباد با همه پیچیدگی و حرف و حدیث‌هایش سال‌هاست که مردم، مسئولان و رسانه‌ها را مشغول کرده و گره کور آن تاکنون با وجود برگزاری جلسات متعدد، وعده و وعیدها و انعقاد تفاهم‌نامه و قراردادهای مختلف، قصد باز شدن ندارد و هر چه که جلوتر می‌رویم با مشکل جدیدتری مواجه می‌شویم که گویی حل آن از دست مسئولان لرستان خارج است!

مازندشورا:احداث زیرگذر بهارستان و روند اجرایی آن چندین بار به علت عدم وجود اعتبار متوقف‌ شده و این پروژه در آخرین پاسکاری‌ها به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار شد و به گفته عیدی بیرانوند، شهردار وقت خرم‌آباد، قرارداد ساخت آن به مبلغ 64 میلیارد تومان با این قرارگاه بسته شد.

با آغاز فعالیت قرارگاه خاتم در پروژه بهارستان بار دیگر در مرداد سال 95 با پیدا شدن سفال و گورستانی در محل خاک‌برداری، روند اجرای آن متوقف شد.

روند اجرایی این پروژه چندین بار به علت نبود اعتبار متوقف‌شده و موانع یکی پس از دیگری بر سر آن آوار می‌شود و حالا نیز علاوه بر مشکلات مالی، معارضین و تملک زمین و ساختمان‌های مسیر آن دردسرساز شده و با وجود ‌واگذاری زمین و ساختمان‌ها در ازای پرداخت پول و بده بستان بین معارضین و مالکان و شهرداری برای رفع موانع این پروژه، هر روز سر و کله یک معارض جدید پیدا می‌شود!

سردار عبدالهی، فرماندار قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در این باره می‌گوید: احداث پروژه زیرگذر بهارستان در استان نسبت به دیگر پروژه‌ها اولویت نداشت.

وی ادامه داد: احداث این پروژه ضرورتی در مرکز خرم‌آباد نداشت و در حال حاضر به مشکلی برای این شهر تبدیل شده است.

عبدالهی افزود: مردم منطقه گلدشت، زمستان سخت را سپری کردند و امروز نیز ترافیک چند برابری را باید تحمل کنند.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء یادآور شد: نیاز است شهرداری مشکل معارض و تملک و تامین مالی این پروژه را حل کند، قرارگاه در اجرای این پروژه هزینه زیادی کرده است.

از سویی دیگر، بدهی ۱۲میلیاردی شهرداری به پیمانکار موجب شده ادامه روند اجرای زیرگذر بهارستان کند شود و مدیر این پروژه شهرداری را مقصر می‌داند.

مقیسی، مدیر پروژه بهارستان نیز گفت: شهرداری در برطرف کردن موانع اجرای پروژه بهارستان محدودیت دارد و نمی‌تواند این مشکلات را مرتفع کند و تاکنون اقدام خاصی در این خصوص نکرده است.

وی ادامه داد: برای این‌که مردم زودتر از این گرفتاری رها شوند، این پروژه به صورت موقت به بهره‌برداری می‌رسد.

مقیسی اضافه کرد: براساس برنامه بهره‌برداری موقت از پروژه بهارستان، پیشرفت این مهم ۷۰ درصد بوده ولی پیشرفت کلی آن ۴۷ درصد است.

مدیر پروژه بهارستان یادآور شد: منابع مالی جزو عمده مشکلات این پروژه است. قرارگاه خاتم در جهت رفع مشکل مالی این پروژه تاکنون ۳۷۰۰ تن آرماتور تحویل ما داده است.

وی افزود: معارضین تاسیساتی و ملکی در مسیر پروژه مشکلات زیادی در اجرای بهارستان به وجود آورده که نیاز است هر چه سریع‌تر حل شوند.

مقیسی خاطرنشان کرد: اخیرأ معارض جدیدی برای پروژه بهارستان پیدا شده که حتی اجرا و بهره برداری طرح موقت را با مشکل مواجه کرده است و به‌نظر می‌رسد به آسانی این مشکل قابل حل نیست، چرا که به محض حضور نیروهای ما در محل این زیرگذر، تجمع صورت گرفته و اجازه فعالیت به ما داده نمی‌شود.

مدیر پروژه بهارستان گفت: باید زمین بدون معارض را جهت اجرای کار به ما تحویل می‌دادند این درحالیست که این پروژه مشکل معارض و تملک دارد.

پیش از این قرار بر این شده بود که استانداری درصدی از هزینه‌های این پروژه را تقبل کند اما این قرار و وعده عملیاتی نشد و حال شهرداری باید تمام مطالبات و ۱۲ میلیارد تمام پیمانکار را پرداخت کند.

وحید رشیدی، شهردار خرم‌آباد نیز در خصوص پروژه ممتد و نیمه کاره بهارستان گفت: این پروژه هم اکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که بسیار کم است و یک پنجم هزینه‌های مالی آن نیز از طریق اوراق و واگذاری املاک شهرداری تامین خواهد شد.

وی افزود: مشکلات ما در این پروژه شامل وجود لوله‌های گاز، کابل‌های مخابرات، فیبر نوری، کابل‌های فشار قوی و مخالفت برخی معارضین در محل است.

رشیدی ادامه داد: املاک حاشیه‌ای در این پروژه با اوراق در نظر گرفته شده قابل انتقال، حدود پنج میلیارد تومان است که شهرداری درصدد حل و فصل تملک آنهاست.

شهردار خرم‌آباد یادآور شد: درآمد شهرداری برای پرداخت مطالبات این پروژه کافی نیست‌، در حال حاضر هنوز یک ریال طلب پیمانکار پرداخت‌نشده و روند کند اجرای پروژه نیز به همین علت است.

وی با اشاره به اهمیت مبلمان شهری در ورودی شهر خرم آباد، و ضرورت پایان یافتن هر چه سریع‌تر این پروژه نیمه کاره، تصریح کرد: ما نیز مانند مردم و حتی بیشتر از آنان، دغدغه اتمام هر چه سریع‌تر این پروژه را داریم؛ حتی برخی از معارضین منطقه نیز با کوتاه‌تر کردن آن هم رای هستند ولیکن این تنها مشکل پروژه بهارستان نیست و امیدواریم بر اساس درآمدهای شهرداری و عنایت ویژه استاندار بزودی به سرانجام برسد.

پروژه زیرگذر بهارستان نه بهاری دیده و نه تا حل شدن مشکلات خود، به آمدن بهاری امید دارد.

این پروژه به عقیده برخی نه تنها زیبایی را از مرکز شهر گرفته بلکه سوهان روح مردم آن منطقه شده و امید است روزی روزگاری شاهد افتتاح آن باشیم هرچند که این قصه سر دراز دارد...

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #پروژه #بهارستان #شهرداری #قرارگاه #اجرای #مشکلات #معارض #معارضین #زیرگذر #خرم‌آباد #ادامه #شهردار #گرفته #یادآور #احداث #پرداخت #افزود #پیمانکار #پیشرفت #میلیارد #سریع‌تر #مقیسی #منطقه #موانع #تحویل #کابل‌های #مطالبات #رشیدی #بهاری #می‌رسد #املاک #اوراق #هزینه‌های #نداشت #خاتم‌الانبیا #اعتبار #چندین #اجرایی #تومان #فعالیت #تاکنون #زیادی #تامین #عبدالهی #بهره‌برداری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : بهارستان؛ پروژه‌ای که کور گره خورده

*

*


X https://sport45.site/