تاریخ انتشار : شنبه 15 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:07

کد مطلب: 49244 چاپ به اشتراگ گذاشتن

با آغاز اجرای طرح ترافیک جدید؛

همه چیز درباره طرح جدیدترافیک تهران

مازندشورا: شهردارآنلاین: اجرای طرح جدید ترافیک پس از کش و قوس های فراوان در فرآیند برنامه ریزی، ثبت نام و احراز صلاحیت متقاضیان، از صبح امروز - شنبه 15 اردیبهشت - در شهر تهران آغاز شد.

مازندشورا:بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر و شورای ترافیک تهران، طرح ترافیک در سال 1397 در همان محدوده سابق و با تغییراتی در زمان، شیوه پرداخت و نحوه اخذ مجوز، از 15 اردیبهشت ماه اجرا می شود.

عموم شهروندانی که قصد دارند با خودرو شخصی در محدوده طرح ترافیک تردد کنند، باید قبل از اولین ورود، اطلاعات شخص و خودرو را در سامانه my.tehran.ir ثبت کنند.
اطلاعات مورد نیاز شامل مشخصات مندرج بر روی کارت ملی، سند مالکیت خودرو و نیز بارگذاری تصویرها در وب سایت مذکور است.
در سال 1397 طرح ترافیک علاوه بر روزهای جمعه و تعطیلات رسمی، در روزهای پنجشنبه نیز اجرا نخواهد شد و ورود به محدوده طرح ترافیک در این روزها برای عموم شهروندان آزاد و رایگان است.
در سال جاری طرح ترافیک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت6:30 تا 19 اجرا می شود.
هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک در سال1397 برای خودروهای سهمیه دستگاه های اجرایی و دولتی با عموم شهروندان که طرح را به صورت روزانه خریداری می کنند، برابر است و تنها طبق مصوبه شورای شهر برای سهمیه های معلولان، بیماران خاص، خبرنگاران، آژانس ها و وانت بارها تخفیف در نظر گرفته شده است.
هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای جانبازان 25 درصد به بالا نیز در سقف سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رایگان است.
در طرح جدید ترافیک تهران به هیچ وجه فروش سالیانه و یک جای مجوز ورود(طرح) وجود ندارد و نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک برای هر روز براساس نوع معاینه فنی خودرو و ساعات ورود و خروج محاسبه می شود. هزینه ورود و خروج خودروها بسته به ساعات اوج و غیراوج ترافیک متفاوت است و همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر، از 20 درصد تخفیف برخوردار خواهند شد.
ساعات قبل از 10 صبح و بعد از16 بعدازظهر، ساعات اوج ترافیک محسوب می شود و هزینه تردد در ساعات بین روز کمتر از نصف هزینه ساعات اوج صبح و عصر است. محاسبه هزینه عوارض طرح ترافیک در هر روز نیز صرفا به اولین و آخرین تردد ثبت شده خودرو بستگی دارد.

*ارقام قابل پرداخت به عنوان عوارض با توجه به بازه زمانی(ساعات شلوغ و اوج ترافیک) در طرح جدید بشرح زیر است:
- اولین ورود و تردد در محدوده زمانی 6:30 تا 10 صبح و آخرین خروج و تردد بعد از ساعت 16 عصر با معاینه فنی برتر 28 هزار و 800 تومان و با معاینه فنی عادی 36 هزار تومان محاسبه می شود.
- اولین ورود و تردد در محدوده زمانی 6:30 تا 10 صبح و آخرین خروج و تردد قبل از ساعت 16 عصر با معاینه فنی برتر 19 هزار و 200 تومان و با معاینه فنی عادی 24 هزار تومان محاسبه می شود.
- اولین ورود و تردد از 10 صبح به بعد و آخرین خروج و تردد بعد از ساعت 16 عصر با معاینه فنی برتر 19 هزار و 200 تومان و با معاینه فنی عادی 24 هزار تومان محاسبه می شود.
- اولین ورود و تردد از 10 صبح به بعد و آخرین خروج و تردد قبل از ساعت 16 عصر با معاینه فنی برتر 13 هزار و 440 تومان و با معاینه فنی عادی 16 هزار و 800 تومان محاسبه می شود.

* در طرح ترافیک سال 97 تهران برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر 20 درصد تخفیف و برای خودروهای هیبریدی و برقی نیز 90 درصد تخفیف در پرداخت عوارض ورود به محدوده درنظر گرفته شده است.

* برای خرید مجوز روزانه باید 36 هزار تومان (معادل حداکثر هزینه احتمالی یک روز تردد) در حساب فرد(شهروندی) وجود داشته باشد، ولی رقم قطعی هزینه تردد در پایان هر روز محاسبه و برداشت خواهد شد. در صورتی که مجوز روزانه برای خودرو خریداری شده باشد اما استفاده نشود، مبلغ حداقل یک روز (13440 تومان) از حساب فرد کسر می شود. از این رو توصیه می شود شهروندان صرفا وقتی اقدام به خرید رزرو کنند که از نیاز خود به تردد در محدوده اطمینان دارند.
در طرح ترافیک سال 97 و براساس برنامه ریزی و سهمیه درنظر گرفته شده، امکان تأمین نیاز عموم شهروندان برای ورود روزانه به محدوده طرح ترافیک وجود دارد و شهروندان از بابت احتمال تکمیل ظرفیت دغدغه ای نداشته باشند.

در طرح ترافیک جدید، برخلاف سنوات گذشته که اکثر ساکنان به علت محدودیت های ناشی از طرح ترافیک، در طول هفته عملا امکان استفاده از خودروی شخصی خود را حتی برای تردد در خارج از محدوده طرح نداشتند؛ تسهیلات جدیدی برای ساکنان محدوده طرح ترافیک در نظر گرفته شده است.
برهمین اساس، ساکنان محدوده طرح مجازند به طور رایگان و بدون پرداخت هزینه، در 2 ساعت ابتدایی طرح از محدوده خارج شوند و در 2 ساعات پایانی اجرای طرح نیز به محل سکونت خود بازگردند.
ساکنان محدوده طرح ترافیک شهر تهران برای بهره مندی از این تسهیلات باید حتما اطلاعات خودرو و محل سکونت خود(مشخصات و آدرس) را در سامانه my.tehran.ir ثبت کرده باشند.
بهره مندی از این امتیاز ویژه، تنها در صورتی مجاز شناخته می شود که خودروی ساکنان محدوده طرح تا قبل از ساعت 8:30 صبح فقط برای یک بار از محدوده خارج شود، همچنین برای عصر آن روز بعد از ساعت 17 یک بار به محدوده طرح ترافیک وارد شود. بدیهی است ساکنان در صورت تردد در بین این دو ساعت، باید همانند دیگر شهروندان، عوارض پرداخت کنند.
ضمنا با توجه به اینکه در سال جاری حذف محدوده زوج و فرد مورد تصویب قرار نگرفته است، شهروندان باید در خروج و ورود به محدوده طرح ترافیک، مقررات محدوده زوج و فرد را مراعات کنند.

بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، حداکثر 3 درصد از کل مجوزهای طرح ترافیک به موارد خاص از جمله خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری با 90 درصد تخفیف در پرداخت عوارض اختصاص یافته است.
این امکان با ثبت مدارک موردنیاز در سامانه طرح ترافیک و پس از بررسی و تایید و اعلام به فرد قابل استفاده است.
خبرنگاران تایید شده برای طرح، ابتدا باید 100 هزار تومان به عنوان هزینه ثبت نام (حساب شهروندی) پرداخت و حساب شهروندی را نیز به صورت حداقلی برای تردد شارژ کنند.

براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در طرح ترافیک سال 97، خودروهای با پلاک ویلچر برای اولین بار به صورت قانونی از پرداخت عوارض طرح ترافیک کاملا معاف شده اند و این موضوع در مستندات قانونی طرح ترافیک جدید نیز درج شده است. مالکان این دسته از خودروها نیاز به ثبت اطلاعات خود در سامانه طرح ترافیک نیز ندارند.
خودروهای پلاک شخصی جانبازان 25درصد به بالا هم در قالب سهمیه ای که همانند سنوات گذشته در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفته است، از پرداخت عوارض طرح ترافیک معاف شده اند. اطلاعات این دسته از خودروها باید ابتدا همانند همه افراد در سامانه my.tehran.ir ثبت شده باشد و سپس به تعدادی از این خودروها به میزان سهمیه های مقرر، همانند سال های گذشته از سوی نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران سهمیه مربوطه واگذار خواهد شد.
جانبازان و ایثارگرانی که متقاضی بهره مندی از سهمیه ورود به طرح ترافیک هستند، پس از ثبت نام در سایت مزبور باید مدارک خود را به دفاتر بنیاد ارائه دهند و نیازی به مراجعه به دفاتر الکترونیک شهر ندارند.
در خصوص بیماران خاص و افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی نیز همانند گذشته سهمیه هایی در نظر گرفته شده است که به تعدادی از خودروهای این اقشار تخصیص می یابد. مجوزهای طرح ترافیک این دو گروه نیز به مانند سال های قبل به واسطه نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط با حوزه معلولان و بیماران خاص، بین متقاضیان توزیع می شود.
متقاضیان این سهمیه ها باید پس از آن که مانند دیگر شهروندان، اطلاعات شخصی و مشخصات خودرو را وارد سامانه کردند، به نهادهای مذکور مراجعه کنند و نیازی به حضور و ارائه مدرک در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ندارند.
لازم به تأکید است که برخلاف دیگر مجوزهای سالانه، برای سهمیه طرح ترافیک معلولان و بیماران خاص نیاز به شارژ ابتدایی یک میلیون تومانی نیست.
از سوی دیگر، امسال و براساس مصوبه شورای شهر و هماهنگی پلیس راهور تهران بزرگ، طرح زوج و فرد نیز در روزهای پنجشنبه اجرا نمی شود و تردد تمامی خودروها(پلاک زوج و فرد) در روز پنجشنبه در محدوده طرح آزاد است.
*عموم شهروندان برای تردد در محدوده طرح ترافیک می بایست از طریق سامانه اینترنتی my.tehran.ir اقدام کنند.
شارژ حساب شهروندی و خرید روزهای ورود به محدوده طرح نیز با آغاز اجرای طرح ترافیک در همین سامانه انجام خواهد شد.
*متقاضیان می توانند در پایان هر هفته، مجوز روزانه طرح ترافیک را برای تمام روزهای هفته بعد خریداری (رزرو) کنند.
*عموم مردم نیازی به شارژ ابتدایی حساب شهروندی خود ندارند و تنها باید قبل از خرید طرح ترافیک هر روز ، به میزان حداکثر هزینه تردد آن روز (36 هزار تومان)، حساب خود را شارژ کرده باشند.
همچنین با توجه به هماهنگی بعمل آمده میان شهرداری و پلیس راهور تهران بزرگ، اولین ورود و تردد غیرمجاز خودروها در بازه زمانی 15 تا 31 اردیبهشت ماه در محدوده طرح ترافیک مشمول جریمه نخواهد شد و برای مالک خودرو پیامک ارشادی ثبت نام در سامانه و اخذ مجوز ارسال می شود.
البته این موضوع تنها برای یکبار تردد(تردد اول) دراین دوره زمانی لحاظ می شود و دومین تردد مشمول جریمه خواهد شد.
تردد غیرمجاز در محدوده طرح ترافیک تهران علاوه بر جریمه 40 هزار تومانی، مستلزم پرداخت عوارض کامل وورد به محدوده (36 هزار تومان) نیز می شود.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #ترافیک #محدوده #تومان #معاینه #سهمیه #هزینه #تهران #پرداخت #سامانه #شهروندان #خودرو #عوارض #اولین #ساعات #محاسبه #خودروهای #خودروها #اطلاعات #شورای #گرفته #ساکنان #روزهای #روزانه #شهروندی #زمانی #تخفیف #همانند #ندارند #گذشته #براساس #بنیاد #مصوبه #بیماران #tehran #باشند #امکان #متقاضیان #خبرنگاران #استفاده #نیازی #مجوزهای #اسلامی #دفاتر #ابتدایی #حداکثر #جریمه #مشخصات #همچنین #رایگان #پنجشنبه #جانبازان #ایثارگران #دارای #معلولان #خریداری #اجرای #موضوع #میزان #افراد #تعدادی #ارائه #شورای شهر #مراجعه #نهادهای #غیرمجاز #تومانی #مانند #راهور #مشمول #الکترونیک #هماهنگی #عنوان #دولتی #درنظر #پایان #نخواهد #علاوه #اردیبهشت #دارند #مذکور #صورتی #اقدام #مدارک #تایید #ابتدا #سکونت #تسهیلات #برخلاف #سنوات #خودروی #قانونی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : همه چیز درباره طرح جدیدترافیک تهران

*

*


X https://sport45.site/