تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:30

کد مطلب: 49296 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مجموعه حسن پادشاه در تبریز احیا می شود

مازندشورا: شهردارآنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: احیای مجموعه بزرگ تاریخی و فرهنگی 'حسن پادشاه' تبریز در دست اقدام است و به این هدف باید 113 باب مغازه تملک شود.

مازندشورا:مرتضی آبدار اظهار کرد: برای این منظور هماهنگی و همکاری های میراث فرهنگی استان با اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری تبریز با هدف اجرایی شدن طرح احیای میدان بزرگ حسن پادشاه در حال انجام است، اما باید توجه داشت که اجرای این طرح زمان بر بوده و نیازمند آزادسازی این مغازه ها است.
وی افزود: در صورت تملک واحدهای تجاری واقع در مسیر بین مسجد حسن پادشاه و میدان صاحب الامر، احیای میدان بزرگ که بر اساس شواهد و اسناد تاریخی بزرگتر از میدان نقش جهان اصفهان است، میسر خواهد شد.
آبدار با اشاره به فعالیت های میراث فرهنگی استان برای مرمت مسجد حسن پادشاه، گفت: این طرح با تزریق پنج میلیارد ریال اعتبار آغاز شده و اکنون پیمانکار مربوطه در محوطه مجموعه مشغول به کار است.
وی با بیان اینکه پیشتر اعتباری معادل دو میلیارد و 500 میلیون ریال برای مرمت مسجد، حمام و مدرسه حسن پادشاه اختصاص یافته بود، ادامه داد: عملیات مرمت مسجد دو سال و مرمت مدرسه نیز در چهار ماه آینده به پایان می رسد.
مجموعه بزرگ حسن پادشاه یا 'میدان صاحب الامر' با گستره 160 هزار مترمربع در دوره حکومت آق‌ قویونلوها ساخته شد که وسعت آن 2 برابر میدان نقش جهان اصفهان است.
متاسفانه امروزه از این میدان بزرگ و بی بدیل محوطه ‌ای کوچک با بنای مسجد صاحب الامر، مدرسه اکبریه و مخروبه ‌ای از مسجد و مدرسه حسن پادشاه بر جای مانده است.
'اوزون حسن آق‌ قویونلو' در این میدان از قشونی به استعداد بیش از 30 هزار نفر سان می‌ دید و قبر این فرمانروا در همین مجموعه قرار دارد.
مجموعه تاریخی حسن پادشاه به مدت 400 سال محل و مقر حکومت و فرماندهی جهانشاه، اوزون حسن،‌ شاه ختایی و شاه طهماسب صفوی بوده است.
شاردن سیاح فرانسوی در سال 1082 هجری قمری و روزگار سلطنت شاه سلیمان صفوی در تبریز از این میدان دیدن کرد و درباره آن نوشته است: 'میدان تبریز بزرگ‌ ترین میادین عالم است که من دیده‌ام و خیلی بزرگ‌ تر از میدان اصفهان می ‌باشد.
ترکان در این محل چندین بار 30 ‌هزار عسکر (سرباز) برای جنگ آراسته ‌اند. همه روزه شامگاهان این میدان انباشته از عامه مردم است که برای تفریح و تماشای نمایش هایی که در آنجا به معرض تماشا گذارده می‌ شود، جمع می‌گردند. 
این میدان بزرگ در ساعات روز خالی نمی ‌باشد و در حقیقت، بازار انواع و اقسام خوار و بار و اشیاء به شمار می‌رود.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #میدان #پادشاه #مجموعه #تبریز #مدرسه #اصفهان #الامر #حکومت #آبدار #اوزون #بزرگ‌ #‌باشد #محوطه #میلیارد #استان #فرهنگی #تاریخی #میراث #احیای

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مجموعه حسن پادشاه در تبریز احیا می شود

*

*


X https://sport45.site/