تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:39

کد مطلب: 49302 چاپ به اشتراگ گذاشتن

لزوم توجه ویژه به ایمنی محیط کار کارگران ساختمانی

مازندشورا: نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی از شهرداری‌ها خواست تا میزان عوارض ساختمان‌ها را صادقانه و به دور از اغماض به سازمان تامین اجتماعی اعلام کنند تا منابع بیمه کارگران ساختمانی دچار مشکل نشود.

مازندشورا:هادی ساداتی، با بیان اینکه بحث ایمنی کارگرانساختمانی مهم است و باید با جدیت دنبال شود، اظهار کرد: دستگاه‌های نظارتی وبازرسی که متولی حقوق کارگری هستند مثل وزارت کار یا سازمان نظام مهندسی باید توجهویژه‌ای به ایمنی محیط کار داشته باشند.

وی ادامه داد: در کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی جزواتآموزشی خوبی در این زمینه تدارک دیده‌ایم که قرار است در شورای عالی حفاظت مطرحکنیم و مجوز و دستورالعلمش را بگیریم و از نظر مشورتی شورای عالی حفاظت استفادهکنیم.

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در ادامه نظارتدستگاه‌های بازرسی بر دستورالعمل‌های ایمنی را موجب کاهش حوادث ساختمان و بالارفتن ایمنی ساختمانها دانست و گفت: درصددیم تا دستگاه‌های نظارتی بیشتر وارد چرخهنظارت شوند چون در حال حاضر یا نظارت نیست یا بسیار کم است و معتقدم هرقدر قوانینرا به کارگران تفهیم کنیم و به آنها اطلاعات و آموزش بدهیم تا زمانی که نظارت بردستورالعمل‌ها نباشد کارگران خود را ملزم به رعایت نمی‌دانند.

ساداتی همچنین از کارفرمایان، مهندسان ناظر و شهرداری‌ها خواست تا درخصوص آموزش کارگران ساختمانی و رعایت نکات ایمنی وارد عمل شوند و بر این رویهنظارت کنند تا جلوی حوادث کار گرفته شود و ایمنی ساختمان‌ها بالا برود.

وی در ادامه با انتقاد از عدم همکاری برخی شهرداری‌ها در معرفی عوارضکارفرمایان ساختمانی به سازمان تامین اجتماعی گفت: بعضا مشاهده شده که میزانعوارضی که از سوی کارفرمایان ساختمانی به سازمان تامین اجتماعی اعلام شده تناسبیبا میزان واقعی ندارد و بسیار کمتر از رقم واقعی اعلام می‌شود، در صورتی که اینامر موجب کاهش منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی در بحث بیمه کارگران ساختمانی می‌شودو مشکلاتی را هم برای کارفرمایان ایجاد می‌کند.

این مقام مسئول کارگری تصریح کرد: اگر زمانی اطلاعات درستی در خصوصعوارض ساختمانی به سازمان تامین اجتماعیاعلام نشود و کارگری در آن ساختمانحادثه ببیند و ماموران سازمان برای بررسی وارد عمل شوند و به آمارهای متناقض پیببرند در آن صورت کارفرما دو تا ۱۰ برابر عوارض جریمه می‌شود که به زیان کارفرما وپروژه ساختمانی تمام می‌شود.

وی از شهرداری‌ها خواست تا صادقانه و بدون اغماض در زمینه معرفیکارفرمایان عمل کنند تا هم منابع سازمان تامین اجتماعی در بحث بیمه کاهش نیابدو هم به زیان کارگران ساختمانی تمام نشود.

قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در سال ۱۳۹۳ به تصویب مجلس شورایاسلامی رسید. بر اساس ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی، سازمان تامیناجتماعی مکلف شده با دریافت ۷ درصد حق بیمه سهم بیمه شده از کارگر و ۱۵ درصد مجموععوارض صدور پروانه از مالک نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدامکند. در صورت عدم تامین منابع لازم برای گسترش پوشش بیمه‌ای کارگران، با تصویبهیأت وزیرانافزایش سقف مجموع عوارض تا ۲۰ درصد بلامانع است.


منبع : صما

برچسب ها : #ساختمانی #کارگران #ایمنی #تامین #اجتماعی #کارفرمایان #شهرداری‌ها #منابع #ادامه #کارگری #عوارض #قانون #رعایت #کارفرما #خواست #واقعی #زمانی #اعلام #بسیار #کانون #انجمن‌های #نظارتی #دستگاه‌های #ساداتی #زمینه #شورای #اطلاعات #نظارت #حوادث #حفاظت #آموزش

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : لزوم توجه ویژه به ایمنی محیط کار کارگران ساختمانی

*

*


X https://sport45.site/