لزوم ورود جدی‌تر آب منطقه‌ای به بحران کم آبی/ 40 هزار هکتار شالیزار تنش آبی دارد

تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 49331 چاپ به اشتراگ گذاشتن

فارس گزارش می‌دهد

لزوم ورود جدی‌تر آب منطقه‌ای به بحران کم آبی/ 40 هزار هکتار شالیزار تنش آبی دارد

مازندشورا: زنگ خطر بحران آب و خسارت به اقتصاد کشاورزی از چند سال گذشته به صدا درآمده و امسال بحرانی‌تر از سال‌های گذشته است و قطعا این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، منابع آبی مازندران به دلیل بهره‌برداری بیش از اندازه، تغییرات آب و هوایی و خشکسالی‌های چند سال اخیر در وضعیت نامطلوبی قرار دارد و همین امر باعث شده که امسال خشکسالی و بحران آب به جان شالیزارهای مازندران بیفتد.

تامین آب در اراضی کشاورزی مسأله مهمی است که این روزها کشاورزان برای تامین آن تب و تاب دارند.

زنگ خطر بحران آب و خسارت به اقتصاد کشاورزی از چند سال گذشته به صدا درآمده و امسال بحرانی‌تر از سال‌های گذشته است و قطعا این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

طبق اعلام مسؤولان، کمبود منابع آبی و محدودیت کشت در اراضی شالیزاری در حوزه آبریز سد شهید رجایی بیشتر است به حدی که در برخی از مناطق شهرستان‌های میاندورود، ساری و جویبار، مشکل کم آبی شدیدتر است.

جلسات متعددی برای مهار کم آبی و کشت برنج در شالیزارهای مازندران برگزار شد اما نکته بسیار مهم این است که شرکت آب منطقه‌ای با عدم اطلاع‌رسانی به موقع خود را از گردونه این مسؤولیت مهم خارج کرد و توپ را به زمین سایر دستگاه‌های اجرایی انداخت در حالی که در درجه نخست تامین و توزیع آب بر عهده شرکت آب منطقه‌ای است.

در این رابطه جلسه‌ای با عنوان مقابله با بحران کم‌آبی با حضور مسؤولان سازمان جهاد کشاورزی و شهرستان‌‌های ساری، جویبار و میاندورود در سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد.

40 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران دچار تنش آبی است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: بحث خشکسالی مسأله جدی کشور است و در مازندران با توجه به کشت برنج، بحرانی‌تر است چرا که کشت این محصول نیازمند تامین آب است.

عزیزاله شهیدی‌فر ادامه داد: عدم مهار آب در فصل پاییز و زمستان، کاهش نزولات جوی، بهره‌برداری نامناسب از آب و کمبود ذخیره‌های آبی از عواملی است که سبب کمبود منابع آبی شده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه شاهد کاهش شدید ذخیره آبی در سد شهید رجایی هستیم و همین امر سبب شد در اراضی شالیزاری حوزه آبریز این سد کشت برنج انجام نشود.

شهیدی‌فر با بیان اینکه امسال تنش آبی در شالیزارها بیشتر از سال‌های گذشته احساس می‌شود، گفت: 40 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران دچار تنش آبی است.

لزوم لایروبی آببندان‌ها

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر تسهیل برای تهیه سوخت به کشاورزان ادامه داد: نباید با عدم تامین سوخت گره جدیدی برای کشاورزان ایجاد کنیم.

این مسؤول با بیان اینکه شهرستان‌ها باید نسبت به انجام کشت جایگزین در اراضی شالیزاری که کشت برنج انجام نمی‌شود اقدام کنند، گفت: بذر، نهاده و کود و سم در صورت نیاز تهیه و تامین شود و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

شهیدی‌فر اظهار کرد: استفاده از ظرفیت آببندان‌ها از مواردی است که باید در دستورکار قرار گیرد چرا که در صورت لایروبی، ذخیره آبی در آببندان‌ها دو برابر سدها خواهد بود و باید نسبت به لایروبی و بکارگیری تکنولوژی مدرن در آببندان‌ها اقدام شود.

اختصاص اعتبارات و تصمیمات بحرانی

معاون مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: حدود هزار و 400 هکتار به کشت جایگزین در اراضی شالیزاری اختصاص یافت و مشکلی در تامین بذر و نهاده نداریم.

مهدی خلیلی اظهار کرد: باید سناریوهای مختلف برای الگوی کشت در بخش کشاورزی تعریف شود چرا که بحران آب هر چه جلوتر رود مشکل‌ساز تر خواهد شد.

وی اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای متولی اصلی تامین و توزیع آب است و باید در وسط میدان باشد تا به مشکلات کشاورزان رسیدگی کند.

خلیلی با بیان اینکه اگر شرایط بحرانی است باید تصمیمات بحرانی هم اتخاذ شود، گفت: اعتبارات بحرانی هم باید در این زمینه تخصیص پیدا کند.

کشت دوم در جویبار ممنوع شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار در این جلسه اظهار کرد: به برخی از کشاورزان مناطق این شهرستان اعلام شد که امکان کشت برنج در اراضی شالیزاری امکان‌پذیر نیست.

سلیمان حاتم‌نژاد ادامه داد: منطقه پهناب نسبت به سایر مناطق شهرستان جویبار در وضعیت بحرانی‌تر قرار ندارد چرا که 65 درصد آببندان این منطقه آبگیری شده است.

وی با بیان اینکه عملیات کشت دوم در این شهرستان ممنوع شد، گفت: بحث بیمه در شهرستان جویبار به طور جد پیگیری می‌شود و تاکنون 350 هکتار از اراضی شالیزاری زیرپوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

حاتم‌نژاد بیان کرد: از 9 هزار و 750 هکتار شالیزار در این شهرستان، 400 هکتار عدم کشت در حوزه سد شهید رجایی داریم.

مشکل تامین سوخت کشاورزان حل شود

مدیر جهادکشاورزی شهرستان میاندورود ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای برای اراضی که باید تامین آب می‌شد براحتی سرباز می‌زند.

سیدشبر موسوی افزود: درصد اندکی از سهمیه سوخت کشور در اختیار بخش کشاورزی است که باید بدون مشکل به دست کشاورزان برسد.

وی اظهار کرد: کشاورزان اگر مشکل آب را حل کنند مشکل عدم تامین سوخت یکی دیگر از موانع بر سر راه فعالیت آنان است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان میاندورود بیان کرد: یک‌هزار هکتار از مزارع این شهرستان زیرپوشش بیمه قرار گرفته است و تمام تلاش‌مان این است امسال جدی‌تر از سال‌های گذشته در بحث بیمه کشاورزی ورود پیدا کنیم.

ذخیره 75 میلیون مترمکعبی آببندان‌ها در ساری

معاون جهاد کشاورزی شهرستان ساری در این جلسه با بیان اینکه 400 هکتار از شالیزارهای مازندران قرارداد کشت جایگزین منعقد شد، اظهار کرد: تاکنون 100 هکتار کشت جایگزین انجام شده است.

سیداسماعیل علوی ادامه داد: کشاورزان دچار بحران آب هستند و نباید عرصه را برای آنان تنگ کنیم تا برای تامین سوخت دچار مشکل شوند.

وی با بیان اینکه عملیات کشت برنج امسال نسبت به سال‌های گذشته زودتر انجام شد و همین سبب خواهد شد در فصل مرداد که مزارع به آب بیشتری نیاز دارند دچار مشکل نشویم، گفت: شاید امکان احداث آببندان در شهرستان ساری وجود نداشته باشد اما می‌توان ظرفیت آببندان‌های موجود را افزایش داد.

معاون جهاد کشاورزی شهرستان ساری افزود: در شهرستان ساری 75 میلیون مترمکعب ذخیره آببندان داریم که اگر ظرفیت آن دوبرابر شود بسیاری از مشکلات این شهرستان حل خواهد شد.

86035/ج

 


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #شهرستان #کشاورزی #تامین #مازندران #کشاورزان #هکتار #اراضی #اظهار #ادامه #جویبار #بحران #اینکه #شالیزاری #آببندان‌ها #گذشته #سال‌های #منطقه‌ای #معاون #شالیزارهای #امسال #جایگزین #بحرانی #میاندورود #ذخیره #رجایی #شهیدی‌فر #آببندان #مناطق #بحرانی‌تر #لایروبی #منابع #ظرفیت #کمبود #خلیلی #تصمیمات #مشکلات #اعتبارات #اختصاص #عملیات #جهادکشاورزی #داریم #افزود #مزارع #میلیون #گرفته #زیرپوشش #امکان #حاتم‌نژاد #منطقه #تاکنون #ممنوع #توزیع #مسأله #دارند #اعلام #مسؤولان #خشکسالی #وضعیت #جدی‌تر #شالیزار #بهره‌برداری #آبریز #بیشتر #نباید #اقدام #نهاده #گیاهی #تولیدات #برگزار #گزارش #بهبود #اختیار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : لزوم ورود جدی‌تر آب منطقه‌ای به بحران کم آبی/ 40 هزار هکتار شالیزار تنش آبی دارد

*

*


X https://sport45.site/