گزارشی از بیماری کریمه کنگو در مازندران نداشتیم

تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 49332 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل دامپزشکی مازندران:

گزارشی از بیماری کریمه کنگو در مازندران نداشتیم

مازندشورا: مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: گزارشی از درگیری بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو تاکنون در مازندران نداشتیم.

مازندشورا:حسین رضوانی امروز درباره وضعیت بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو و تب‌برفکی در استان در شهرستان ساری، اظهار کرد: تاکنون گزارشی از درگیری بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو در مازندران نداشتیم.

وی با تأکید بر انجام سم‌پاشی در سطح دامداری‌های مازندران، گفت: با توجه به اینکه در مازندران همه ساله به‌ویژه در غرب استان مشکلاتی داشتیم توصیه و تأکید ما به دامداران غرب از جمله نوشهر، چالوس، کجور و کلاردشت این است که بیشتر رعایت کنند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران بیان کرد: اگر دامداران روی بدن دام کنه مشاهده کردند از له کردن آن با دست به شدت پرهیز کنند و درصورت گزش کنه حتما به پزشک مراجعه کنند.

رضوانی با اشاره به اینکه رعایت بحث بهداشت فردی بسیار مهم است، گفت: له کردن کنه با دست احتمال انتقال بیماری را افزایش یم‌دهد.

وی با بیان اینکه موضوع دیگر دام‌ها برای جابه‌جایی سم‌پاشی شوند، تصریح کرد: با توجه به اینکه فصل درگیری بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو است حتماً در داخل کشتارگاه بعد از ذبح لاشه 24 ساعت در پیش سردکن نگهداری شود تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.

رضوانی اضافه کرد: همچنین آلایش دام نیز  48 ساعت در پیش سردکن نگهداری شود تا شاهد بروز مشکلی نباشیم.

وی یادآور شد: چوب‌داران، واسطه‌ها و دامداران برای جابه‌جایی دام به ما مراجعه کرده تا بتوانیم دام سالمی را خریداری کنند.

* انجام واکسیناسیون بیماری تب‌برفکی در مازندران

مدیرکل دامپزشکی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر زمان واکسیناسیون بیماری تب‌برفکی است، اظهار کرد: دامداران قبل از جابه‌جایی دام نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

این مسؤول با اشاره به اینکه واکسیناسیون گوسفند و بز به‌صورت رایگان انجام می‌شود، افزود: هزینه واکسیناسیون دام سنگین برعهده دامدار و هزینه نقل و انتقال توسط دولت انجام می‌شود.

رضوانی بیان کرد: تعداد مرکز عرضه دام در مازندران خیلی زیاد نیست ولی در گلستان میدان عرضه دام به‌صورت فعال بوده که احتمال انتقال آلودگی وجود دارد و لازم است افرادی که در خریدوفروش دام فعالیت دارند حتما نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند اگر این موارد رعایت شود دام درگیر بیماری نمی‌شود.

وی ادامه داد: در این زمینه و برای جلوگیری از انتقال بیماری با فرمانداران مکاتبه کردیم که از طریق بخشداران و دهیاران اطلاع‌رسانی کنند تا دامداران برای واکسیناسیون اقدام کنند.

86034/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #بیماری #مازندران #واکسیناسیون #اینکه #دامداران #انتقال #رضوانی #کریمه #مدیرکل #جابه‌جایی #رعایت #تب‌برفکی #دامپزشکی #اقدام #خونریزی‌دهنده #نگهداری #سردکن #هزینه #به‌صورت #جلوگیری #سم‌پاشی #استان #نداشتیم #گزارشی #اظهار #درگیری #اشاره #مراجعه #تأکید #احتمال

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : گزارشی از بیماری کریمه کنگو در مازندران نداشتیم

*

*


X https://sport45.site/