ضرورت تعیین راهکارهای مناسب برای مخاطرات زلزله در کشور/ تاکید بر ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی و نظارت جدی بر تولید/ جلوگیری از ساخت و ساز در پهنه‌های گسلی

تاریخ انتشار : دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 - ساعت : 11:29

کد مطلب: 49377 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مطرح کرد؛

ضرورت تعیین راهکارهای مناسب برای مخاطرات زلزله در کشور/ تاکید بر ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی و نظارت جدی بر تولید/ جلوگیری از ساخت و ساز در پهنه‌های گسلی

مازندشورا: شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه تعداد زلزله‌ها در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۶، تقریبا ۳ برابر شده است، به ضرورت تعیین راهکار برای مخاطرات زلزله در کشور لرزه‌خیز ایران تاکید کرد و گفت: پهنه‌های گسلی در سراسر کشور در حال شناسایی است که در این مورد باید تمامی دست‌اندرکاران و مردم در عدم ساخت و ساز بر پهنه‌های گسلی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در کنفرانس ملی زلزله که امروز ۱۷ اردیبهشت ماه در تالار علامه امینی پردیس دانشگاه تهران برگزار شد به اهمیت آمادگی و مدیریت بحران برای حوادثی همچون زلزله در کشور زلزله‌خیز ایران پرداخت و گفت: وقتی با حادثه‌ای مواجهیم و خطر بزرگی همچون زلزله تهدیدمان می‌کند باید ابعاد حادثه را مورد توجه قرار دهیم و به طور جدی به تاثیرات آن بیندیشیم.

شکرچی‌زاده ادامه داد: اینکه به چه دلیل در چندین ماه اخیر و از سال گذشته تاکنون افزایش لرزه‌خیزی در پوسته فلات ایران داشته‌ایم مبنای علمی دارد و واقعیتی است که باید موردتوجه جدی قرار دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با مقایسه آمار سال‌های ۹۵ و ۹۶ در زمینه لرزه‌خیزی اعلام کرد: در سال ۹۵ زلزله‌های با بزرگای ۴ و ۵، ۱۱۸ و در سال ۹۶ با همین بزرگا ۲۷۹ مورد گزارش شده است. همچنین زلزله‌های با بزرگای ۵ تا ۶ در سال ۹۵، ۷ زلزله و در سال ۹۶، ۳۲ زلزله که در این مقایسه ۴.۲ افزایش را شاهد بودیم.

وی افزود: زلزله های با بزرگای ۶ و ۷ نیز در سال ۹۵، یک مورد و در سال ۹۶، ۴ مورد که چهار برابر شده است و زلزله با بزرگای ۷ ریشتر نیز در سال ۹۵، صفر و در سال یک مورد گزارش شده است. در جمع نیز تعداد زلزله‌ها در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۶،  تقریبا ۳ برابر شده است.

به گفته این مقام مسئول، زلزله سرپل‌ذهاب که کشور را بسیار تحت تاثیر قرار داد در یک منطقه با جمعیت نسبتا کم رخ داد و بیش از ۶۰۰ نفر کشته داشت. بر اساس آماری نیز که بعد از عید ۹۷ گرفتم میزان تسهیلاتی که دولت برای بازسازی مناطق زلزله‌زده اختصاص داد به میزان ۵۳۱۹ میلیاردتومان تسهیلات یا بلاعوض بوده است.

شکرچی‌زاده اعلام کرد: پیش‌بینی زلزله تهران بر اساس مطالعه‌ای که پیش‌تر انجام شد با بزرگای بیش از ۷ ریشتر برای یکی از گسل‌های فعال تخمین زده می‌شود که ۹۶۰ میلیاردتومان باشد. این در حالی است که بودجه سال ۹۷، ۱۳۱۹ میلیاردتومان بوده و با این پیش‌بینی در صورت بروز زلزله احتمالی، بیش از ۸۰ و تا ۹۰ درصد بودجه کشور به این مساله اختصاص خواهد یافت.

رئیس کارگروه مخاطرات زلزله تصریح کرد: توجه به مساله لرزه‌خیزی کشور و بررسی جوانب آن و آماده شدن و کاهش خسارت‌ها و تعیین استراتژی مشخص برای این موضوع، ضرورت ملی است و صرفا در این موارد نمی‌توان از دولت انتظار داشت و باید مردم نیز در این زمینه آمادگی های لازم را اخذ کنند.

وی با تاکید بر این مطلب که نهادهای مدنی باید به موضوع زلزله و لرزه‌خیزی کشور و ضرورت آمادگی در برابر آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، توضیح داد: در حال حاضر توجه به عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی و اثربخشی آنها در آگاهی بخشی به عموم جامعه اجتناب ناپذیر است و این گروه‌ها می‌توانند در تغییر انگاره‌ها نقش ویژه‌ای ایفا کنند.

شکرچی‌زاده همچنین خاطرنشان کرد: باید جامعه را در برابر حوادث بعدی آماده کنیم.

وی به اهمیت مصالح ساختمانی در کاهش خطرپذیری در برابر حوادثی همچون زلزله اشاره کرد و گفت: پهنه های گسلی تهران تهیه شده است و با توجه به اینکه در زلزله سرپل ذهاب کیفیت بتن و کارخانه هایی که تولید بتن می کردند به رغم داشتن نشان استاندارد، استانداردهای لازم را در این زمینه نداشتند باید کیفیت مصالح ساختمانی را موردتوجه قرار دهیم و در این مهم بکوشیم.

شکرچی زاده تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه به ساختمان های پر اهمیتی همچون بیمارستان ها آسیب جدی وارد شد و این بیشتر برای بیمارستان هایی بود که در ۴ دهه اخیر ساخته شده بودند و اینها هشداری است برای تولید کنندگان مصالح ساختمانی که در این مورد موارد ایمنی را رعایت کنند.

گزارش ادامه دارد...

 


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی

برچسب ها : #زلزله #بزرگای #برابر #ساختمانی #مصالح #گزارش #شکرچی‌زاده #شهرسازی #لرزه‌خیزی #همچون #زمینه #میلیاردتومان #تحقیقات #آمادگی #تولید #ضرورت #تهران #کیفیت #اختصاص #جامعه #بیمارستان #میزان #ریشتر #ویژه‌ای #پیش‌بینی #مساله #تصریح #موضوع #موارد #بودجه #آماده #موردتوجه #اهمیت #حوادثی #تاکید #مخاطرات #تعیین #ادامه #اینکه #اعلام #زلزله‌های #سال‌های #مقایسه #افزایش #همچنین

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ضرورت تعیین راهکارهای مناسب برای مخاطرات زلزله در کشور/ تاکید بر ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی و نظارت جدی بر تولید/ جلوگیری از ساخت و ساز در پهنه‌های گسلی

*

*


X https://sport45.site/