تاریخ انتشار : دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 - ساعت : 17:00

کد مطلب: 49402 چاپ به اشتراگ گذاشتن

وقتی امنیت قربانی درآمدزایی می شود

تبدیل پل عابر پیاده به تونل وحشت

مازندشورا: شهردارآنلاین: بی‌شک یکی از خدمات مهم و ارزنده شهرداری‌ها به شهروندان ایجاد فضای مناسب شهری برای تمامی افراد است که از آن جمله می‌توان به پل‌های عابر پیاده، پیاده‌روها، خیابان و معابر اشاره کرد.

مازندشورا:یکی از بارزترین عناصری که توجه گردشگران و تازه‌واردان به شهرهای بزرگ را به خود جلب می‌کند، پل‌های عابر پیاده و شمار زیاد آن‌هاست. سازه‌هایی فلزی که با اشکال مختلف و عمدتاً بدمنظر (که تازه در سالیان اخیر اندکی به جنبه‌های زیبایی‌شناختی آن‌ها پرداخته‌شده است) در جای‌جای شهرها به چشم می‌خورند.

شهر بندرعباس در این سال‌ها به دلیل تصمیم‌های خرد و کلان مسئولان وقت دچار تغییرات بزرگی مانند طرح تعریض برخی از خیابان‌ها و بلوار ساحلی شد. طرح‌هایی که شهر بندرعباس را با چالش‌های جدی مواجه کرد، در این میان اما شهرداری بندرعباس به فراخور شرایط ایجادشده مجبور به ارائه خدمات شهری بیشتری شد.یکی از این خدمات ایجاد پل‌های عابر پیاده (با توجه طرح‌های ایجادشده) برای سهولت رفت‌وآمد شهروندان بود. پل‌هایی که به نظر می‌رسد بدون در نظر گرفتن مباحث فنی و موقعیت جغرافیایی در شهر نصب شدند.

در راستای پرداختن به این موضوع قوانین و مشخصات فنی استاندارد احداث پل‌های عابر پیاده را نیز بررسی کردیم که یادآوری چند نکته لازم و ضروری است.در وهله اول اینکه جانمایی پل‌های عابر پیاده باید به‌گونه‌ای باشد که در خیابان‌های عریض و شلوغ سهولت در رفت و آمد عابران و همچنین آسودگی خیال رانندگان را به همراه داشته باشد در گام بعدی شکل و فرم پل‌ها باید امنیت و آسایش را ایجاد کند مانند روشنایی، دید مناسب از همه جهات، استفاده از دوربین‌های مداربسته، و پله‌ها و معبرهای استاندارد و دیگری استفاده‌های تبلیغاتی است که قوانین مخصوص به خود را دارد با این شرایط که باید بر اساس آنچه در قوانین آمده دید را مختل نکرده و به‌تناسب و اصول بر روی پل‌ها نصب شود.

اگر تنها این قوانین را در نظر بگیریم و بعد از آن‌یک نگاه اجمالی به پل‌های غیراستاندارد سبز شده در شهر بندرعباس بیندازیم متوجه می‌شویم پل‌های عابر پیاده در بندرعباس به شکل وحشتناکی تنها برای استفاده‌ای غیر از عبور شهروندان برپا شده‌اند.دلایلی که برای همگان کاملاً مشخص و مبرهن است.

علی‌رضا.ف یکی از شهروندانی است که 5 روز هفته را برای رفتن به محل کار مجبور به استفاده از یکی از پل‌های سطح شهر بندرعباس است او معتقد است در بندرعباس پل‌ها برای تبلیغات بنا می‌شوند نه برای عبور و مرور شهروندان چون هیچ اصول استانداری در این پل‌ها رعایت نشده علاوه بر آن بسیار کثیف و گاها بسیار خطرناک است.

در سال‌های گذشته بنا بر تصمیم شهردار وقت پل‌های زیادی جانمایی شد که برخی از آن‌ها مجهز به پله‌برقی و آسانسور شدند اما در کوتاه‌ترین زمان تبدیل به مخروبه و خانه معتادان و متکدیان شد که این امر نه‌تنها بار مالی برای شهرداری به همراه داشت بلکه سبب اعتراض شهروندان شد.مانند پل چهارراه برق، چهارراه نخل و یا روبه روی امامزاده سید مظفر.شهردار وقت نیز با توضیح اینکه این‌گونه پروژه‌ها توجیه اقتصادی دارد احداث پل‌ها را ادامه داد.پل‌هایی که امروز تبدیل به قارچ‌های سمی شهر شده‌اند.

فاطمه خانه‌دار و دانشجو یکی از عابران همین پل‌ها است او در پاسخ به این پرسش که آیا از پل‌های عابر پیاده استفاده می‌کند گفت: ترجیح می‌دهم استفاده نکنم مخصوصاً اگر روز نباشد زیرا بسیار خطرناک است.آن‌قدر پل‌های عابر پیاده با تبلیغات پرشده که از بیرون دید ندارد و این بزرگ‌ترین مشکل این پل‌هاست.

وی در ادامه تأکید کرد: روشنایی پل‌ها بسیار بد است یا بهتر بگویم اصلاً روشنایی ندارد خیلی وقت‌ها با ترس با اجبار از پل رد شده‌ام اما همیشه ترس از خفت گیری و جیب‌بری داشته‌ام زیرا داستان‌های زیادی در مورد اذیت و آزار روی پل‌ها شنیده‌ام.ریسک و خطر برخورد با ماشین را از ترس آزار و اذیت به جان می‌خرم.

حال دوباره این سؤال به ذهن می‌آید که چرا پل‌هایی که باید با ایجاد امنیت حافظ جان شهروندان باشد و قسمت بزرگی از خدمات‌دهی شهرداری‌ها محسوب می‌شود تبدیل به تونل وحشت شده است.

قراردادهای بلند مدت درآمدزایی گریبان گیر شهرداری

فیصل دانش نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس که در دوره‌های قبل نیز در این شورا حضور داشت درباره پل‌های عابر پیاده گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات که همچنان گریبان شهرداری را گرفته وجود قراردادهای طولانی‌مدت برای درآمد زایی از این پل‌هاست.

وی در ادامه توضیح داد: شرکت‌هایی برای احداث این پل‌ها با قراردادهای طولانی‌مدت از تبلیغات روی پل‌های عابر پیاده استفاده و از آن درآمد زایی می‌کنند حتی در سال‌های گذشته در احداث پل‌های عابر پیاده و واگذاری آن‌ها به شرکت‌ها برای تبلیغات دست‌های پشت پرده‌ای در کار بوده و هست که شهرداری باید به آن ورود کند زیرا حق شهروندان ضایع‌شده است.

دانش تائید کرد: شکایت‌های زیادی از پل‌ها شده و غالب شهروندان از پل‌ها گله‌مندند، تابلوهای تبلیغاتی تمامی پل‌ها را پوشانده و همین باعث رعب و وحشت شده اما به‌زودی درباره این موضوع نیز در شورای شهر گفتگو می‌شود تا بتوان راه‌حلی برای این معضل پیدا کنیم.

پل‌های عابر پیاده تبدیل به یک معضل شهری شده است

جالب است که بدانید در بسیاری از شهرهای بزرگ از پل‌های عابر پیاده با ایجاد شرایط مناسب به‌عنوان مکان‌هایی برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری استفاده می‌شود مانند نمایشگاه‌های نقاشی و یا صنایع‌دستی حتی در برخی از کشورهای پیشرفته با تعریض پل‌ها در ان میز و صندلی گذاشته و شهرودان از آن‌ها استفاده و استراحت می‌کنند.

بررسی‌های مختلف انجام‌گرفته در شهرهای کشورمان بیانگر آن است که این پل‌ها از کارایی لازم برخوردار نیستند. به‌عبارت‌دیگر، میزان بهره‌گیری و کارکرد پل‌های عابر پیاده بسیار کم بوده. مطالعات نشان داده عمده‌ترین دلایل استفاده عابران از آن‌ها تأثیر ابعاد هندسی- کالبدی (طراحی هندسی مناسب پل، انتخاب نوع بالابر بوده است. هم‌چنین، از تأثیر ابعاد مکان‌یابی به‌عنوان مهم‌ترین دلیل عدم استفاده از پل‌های عابر نام‌برده شده است.

شهر بندرعباس نیز از این امر مستثنا نبوده و حتی به جرات می‌توان گفت پل‌هایی که باید به‌عنوان منشأ خدمات به مردم باشد تبدیل به معضل شهری شده است.

بررسی و جابه‌جایی پل‌های عابر پیاده در صورت استاندارد نبودن

اسلام باوقار در گفتگویی درباره مشکلات پل‌های عابر پیاده شهر بندرعباس عنوان کرد: شروع احداث پل‌های بندرعباس تقریباً به سال 90 بازمی‌گردد که شرکت‌هایی با ساخت این پل‌ها به ازای دریافت پول از شهرداری، طی قراردادهایی از تبلیغات این پل‌ها استفاده کنند و درامدان را برای خود بردارند  همچنین در پایان سال نیز قسمتی از این پول‌ها را باید به شهرداری بدهند امضا شد.

وی افزود: اما در این میان اشکالاتی مانند قراردادهای طویل‌المدت شرکت‌ها با شهرداری برای استفاده از تبلیغات پل‌ها که معلوم نیست بر چه مبنا و اصولی به چه کسانی داده‌شده است نیز در دستور کار شورای شهر برای روشن شدن زوایای آن قرار دارد.

رئیس شورای شهر بندرعباس تصریح کرد: تصمیماتی مبنی بر جابه‌جایی و یا حذف برخی از پل‌ها در سطح شهر گرفته‌شده که امیدوارم با اجرای ان رضایت شهروندان به دست بیاید.

عدم روشنایی و تاریک بود فضای پل، کثیف بودن و بوی بد، ایمن نبودن و نداشتن استانداردهای لازم برای عبور به‌ویژه برای معلولان از مشکلات پل‌های عابر پیاده در سطح شهر بندرعباس است که شورای شهر و شهرداری باید نسبت به حل آن اقدامات لازم را انجام و پاسخگوی شهروندان باشند شهروندانی که با پرداخت مالیات همچنین انتخاب نمایندگان خود در شورای شهر انتظار شهری سالم، زیبا و آرام دارند.

گزارش از:  آرتا دخت زاهدی


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #پل‌های #پل‌ها #پیاده #بندرعباس #استفاده #شهروندان #شهرداری #شورای #تبدیل #تبلیغات #احداث #آن‌ها #شورای شهر #مانند #بسیار #پل‌هایی #قراردادهای #قوانین #روشنایی #ایجاد #ادامه #شرایط #به‌عنوان #مناسب #درباره #زیادی #شهرهای #همچنین #مشکلات #امنیت #خدمات #عابران #استاندارد #درآمدزایی #گریبان #پل‌هاست #ندارد #بزرگ‌ترین #نبودن #می‌کند #طولانی‌مدت #ابعاد #تأثیر #هندسی #جابه‌جایی #شرکت‌هایی #شرکت‌ها #درآمد #گذشته #جانمایی #همراه #تعریض #اینکه #بررسی #موضوع #مجبور #ایجادشده #تبلیغاتی #شده‌اند #سهولت #شهردار #چهارراه #سال‌های #خطرناک #شهروندانی #بزرگی #مختلف #توضیح

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تبدیل پل عابر پیاده به تونل وحشت

*

*


X https://sport45.site/