تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - ساعت : 08:53

کد مطلب: 49443 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شمارش معکوس برای معرفی2گزینه نهایی شهرداری

مازندشورا: شهردارآنلاین: چند ساعت دیگر دوگزینه نهایی برای شهرداری تهران انتخاب می شوند و هنوز رای گیری انجام نشده در فضای مجازی نام گزینه های نهایی اعلام شده است.

مازندشورا:این روزها بازگشته ایم به روزهای ابتدایی خردادماه پارسال. همان زمان که نتایج انتخابات شوراها مشخص شد. اولین دستور کار منتخبان شورای پنجم انتخاب شهردار بود. فضای مجازی پر بود از نام‌هایی که قرار بود شهردار تهران شوند. برخی شناخته‌شده و در تهران نام‌آشنا نبودند.

 از چهره‌های ملی تا نیروهای متخصص. سرانجام مردادماه از میان بیش از ۴۰ گزینه، نامزدهای نهایی انتخاب شدند، برنامه‌هایشان را ارائه کردند و در یک رأی‌گیری که بیشتر کاندیداها به نفع شهردار پیشین تهران انصراف دادند، محمدعلی نجفی، شهردار تهران شد. اما  خداحافظی زودهنگام او از شهرداری باعث شد تمام این اتفاقات دوباره تکرار شود.

قرار است به‌زودی برای تهران شهردار تازه‌ای انتخاب شود. چند ساعت دیگر از میان ۵ گزینه ای که برنامه ارائه کرده اند ۲ گزینه معرفی شوند و در نهایت روز ۲۳ اردیبهشت شهردار تهران معرفی شود.

از همین حالا کانال های خبری نزدیک به احزاب سیاسی شورا گزینه های نهایی را اعلام کرده اند. می گویند شانس محمدعلی افشانی و سمیع الله حسینی مکارم بیش از دیگران است. در این میان گاهی نیز نامی از پیروز حناچی دیده می شود  و گروهی می گویند محمود حسینی گزینه اتحاد فردا جای مکارم را در میان دو گزینه خواهد گرفت. برخی هنوز منتظر بازگشت هاشمی به رقابت هستند. اما به نظر می آید رای گیری از میان همین ۵ نفر خواهد بود.

 محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران، رئیس کمیسیون عمران شورای شهرتهران گفته است انتخاب برخی از اعضای شورا برای شهرداری تهران محسن هاشمی بود ولیکن محسن هاشمی به رای اکثریت شورای شهر احترام گذاشت و هم اکنون هم اگر اعضای شورای شهر بخواهند محسن هاشمی دیگر این پست را نمی پذیرد.

او در پاسخ به این پرسش که دو نفر ازشاخص ترین نامزدهای شهرداری تهران حذف شدند، برنامه هایی را هم که ۵ نفرباقی مانده ارایه کردند، همه اعضای شورای شهر را راضی نکرد آیا توافق و اتحاد اعضای شورا مهم تر از منافع شهر تهران است، می گوید: یک چارچوبی در این رابطه وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت.

وی ادامه می دهد: الان هم کسی به دنبال شهردار کردن هاشمی نیست و شخص هاشمی هم دیگر پذیرای این پست نیست. محسن هاشمی به رای اکثریت احترام گذاشت. هم اکنون هم به هم زدن چارچوب به مصلحت نیست و نمی توان روش تعیین شهردار را عوض کرد و باید در این مسیر بهترین را انتخاب کرد. در جمع بندی می توان در بین گزینه ها به بهترین گزینه ها رسید.

وی درپاسخ به اینکه شنیده می شود که برخی از بیرون با مجلس و علی لاریجانی لابی‌هایی برای شهرداری کرده اند می گوید: من این شایعات را شنیده ام و تمامی آنها دروغ بوده است.

و ی در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع حقیقت دارد گزینه ای با دادن وعده به اعضای شورای شهر در حال رایزنی برای شهرداری تهران است، می گوید: این حرف ها هم واقعیت ندارد. هیچ کسی جرات چنین بحثی ندارد. اگر هم چنین حرفی باشد اعضا واکنش نشان می دهند.

علیخانی درباره چگونگی و انسجام برنامه‌های پنج نامزد شهرداری تهران توضیح می دهد: برخی چهره ها برنامه های آکادمیک خوبی دادند و برخی که اجرایی هستند از زاویه عملیاتی برنامه خوبی ارایه کردند. باید دید شورا به دنبال برنامه های آکادمیک است یا اجرایی. باید در حال حاضر به این توجه کرد که شهر به چه چیزهایی نیاز دارد و اولویت های شهر در نظر گرفته شود. حمل و نقل ترافیک، آلودگی هوا و پسماند و بافت فرسوده، چالش مالی در شهرداری تهران مهمترین بحث های شهرداری تهران هستند. باید کسی بیاید که حریف این مشکلات باشد وکسی نباشد که روی کاغذ طرح بدهد. وی افزود: باید کسی شهردار شود که اهل تعامل باشد و در محافل پذیرفته شود و طرد نشود.  

یکی از گزینه هایی که پیش بینی می شود به فینال انتخاب شهردار راه یابد محمدعلی افشانی گزینه حزب اعتماد ملی و استاندار فارس در دولت یازدهم است. او در حال حاضر معاون عمرانی وزیر کشور است. در سابقه افشانی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور نیز به چشم می‌خورد. افشانی زمانی معاون استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان بوده است.

حسن رسولی در شورا پس از ارائه برنامه های افشانی به کنایه خطاب به افشانی گفت : من نگرانم با شهردار شدن شما شهرداری دچار تک لهجه ای شود. انتقاد او به نوع انتخاب های وی از میان قوم لر بوده است. هرچند که افشانی این موضوع را در صحن شورا رد کرد.

سمیع‌الله حسینی مکارم گزینه دیگری است که برخی از او به عنوان شهردار آینده تهران نام می برند.  مکارم سابقه چندانی در حوزه شهرداری و مدیریتی ندارد. در سابقه او تدریس در دانشگاه‌های علوم اقتصادی و دارایی و دانشگاه پیام‌نور را می‌توان دید. وی مدرک کارشناسی خود را در اقتصاد نظری از دانشگاه شهید بهشتی گرفت و کارشناسی ارشد این رشته را در دانشگاه تهران گذراند. از سوابق اجرایی او می‌توان به معاونت مالی و اقتصاد شهری  شهرداری تهران، ریاست شورای پژوهش و تحقیقات پست بانک ایران، رئیس شورای برنامه‌ریزی پست بانک ایران، ستاد هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره کرد. او در حال حاضر سرپرست شهرداری تهران است. می‌گویند نجفی به دلیل آنکه ترکیب کابینه وی تغییری نکند، تمایل دارد وی جانشین او باشد.

پیروز حناچی یکی دیگر از گزینه های شهرداری تهران دارای مدرک کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه تهران و دکترای تخصصی معماری ـ مرمت شهری و باز زنده‌سازی شهرهای تاریخی از دانشگاه تهران است. او قائم‌ مقام رئیس دانشکده هنرهای زیبا بوده، رئیس مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی و عضو شورای عالی میراث فرهنگی کشور را در سابقه خود دارد. معاون نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، عضو شورای عالی ترافیک، رئیس مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی معماری و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی، معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ایران بوده است. او در حال حاضر معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران است.

سید محمود حسینی دانش‌آموخته ارشد فیزیک از دانشگاه اصفهان و استاندار اصفهان بوده است. او در سال ۷۳ به شرکت ملی گاز ایران پیوسته و هم‌اکنون نیز در این شرکت مشغول به کار است.

حجت‌الله میرزایی یکی دیگر از گزینه های شهرداری  سابقه تحصیل در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در حوزه اقتصاد نظری، توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی است. همچنین علاوه بر عضویت در هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل مؤسسه سیاست‌پژوهی صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشور بوده است. او در حال حاضر معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران است.

تهران تاکنون ۱۴ شهردار (محمد توسلی، سید رضا زواره‌ای، سید کمال‌الدین نیک روش، غلامحسین دلجو، محمد کاظم سیفیان، حسین بنکدار، محمدنبی حبیبی ، سید مرتضی طباطبائی ، غلامحسین کرباسچی، مرتضی الویری، محمدحسن ملک مدنی، محمود احمدی‌نژاد، محمدباقر قالیباف و محمد علی نجفی) و ۴ سرپرست (محمد حسین مقیمی، علی سعیدلو ، مصطفی سلیمی و  سمیع الله مکارم حسینی) داشته است و باید دید شهردار نوزدهم چه کسی خواهد بود.

منبع:مهر


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #تهران #شهرداری #گزینه #شورای #شهردار #معاون #دانشگاه #هاشمی #افشانی #شورای شهر #برنامه #شهرسازی #معماری #سابقه #اعضای #مکارم #حسینی #فرهنگی #کارشناسی #اقتصاد #برنامه‌ریزی #نهایی #اجرایی #ارائه #اقتصادی #محمود #وزارت #توسعه #محمدعلی #میراث #ندارد #آموزش #دانشکده #غلامحسین #مرتضی #اصفهان #سرپرست #اجتماعی #می‌توان #بهترین #حناچی #اتحاد #علیخانی #اکثریت #پیروز #گویند #نامزدهای #دادند #معرفی #احترام #گذاشت #آکادمیک #ترافیک #استاندار #موضوع #شنیده #اکنون #ارایه #دنبال #عمرانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شمارش معکوس برای معرفی2گزینه نهایی شهرداری

*

*


X https://sport45.site/