تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - ساعت : 10:57

کد مطلب: 49459 چاپ به اشتراگ گذاشتن

پسماندسوزی؛معضلی برای محیط زیست

مازندشورا: شهردارآنلاین: سوزاندن پسماند کابل های مسی و آلومینیومی در شهرهای جنوبی تهران که با دود فراوان همراه است به معضلی برای سلامت محیط زیست تبدیل شده و اقدام اساسی در مهار آن امری ضروری بشمار می رود.

مازندشورا:پدیده پسماند سوزی در شهرهای جنوب استان تهران که بیشتر در نواحی حسن آباد فشافویه و بخش هایی از کهریزک صورت می گیرد دقیقا مبین همین امراست که افرادی که به کابل سوزها شهره شده اند، کابل های مسی و آلومینیومی روکش دار را شبانه به اطراف حسن آباد آورده، آتش زده و متواری می شوند و اوایل صبح برای جمع آوری سیم ها باز می گردند.
این پدیده در شهرهای جنوبی تهران موجب آلودگی شدید هوا، انتشار بوی نامطبوع و از بین رفتن موادعالی و آلودگی خاک در منطقه، بخصوص در مسیر مسافران فرودگاه امام خمینی(ره) و محدوده شهر حسن آباد می شود. به دلیل تعداد زیاد افراد سود جو در این کار و وسعت زمین های این مناطق عملا اقدامات قهری و برخوردی توسط ادارات حفاظت از محیط زیست، نیروی انتظامی و بخشداری بی نتیجه است و فقط گاهی موجب کاهش این پدیده نامتعارف می شود.
هم اکنون این پدیده شوم و کاذب از مرز هشدار گذشته است و تبدیل به یک معضلی شده است که مردم شهرهای جنوبی پاییتخت به صورت روزانه با آن مواجه هستند و نفس این شهرها را گرفته است.
به منظور برطرف کردن این معضل بایستی نگاهی کارشناسانه و بلندمدت داشت تا بتوان به صورت ریشه ای این مشکل را حل کرد و لازمه آن نیز عزم جدی مسئولان را می طلبد.

مدرس دانشگاه آزاد واحد تهران شرق و فعال محیط زیست در خصوص مضرات و راه های پیشگیری پسماند سوزی گفت: سوزاندن پسماندهای ویژه، صنعتی و عادی مانند لاستیک، کابل برق و مشتقات پلاستیکی در فضای آزاد علاوه بر آلودگی شدید هوا باعث از بین رفتن مواد عالی و معدنی خاک شده و به مرور سبب مرگ خاک می شود. 
سیده مریم محمدی با بیان اینکه متاسفانه امروز لاستیک های ماشین آلات سنگین در میان پسماندهای شهری رها می شوند، عنوان کرد: همین امر موجب شده افراد سود جو به راحتی این پساماندها را جمع آوری کنند و برای استحصال سیم های فلزی، لاستیک ها را آتش زنند.
وی تاکید کرد: دولت باید مراکز جمع آوری و امحای لاستیک های مستعمل را در شهرهای مختلف ایجاد کند و پس از آن این پسماندها در اختیار مراکز مجاز بازیافتی قرار گیرند که به صورت اصولی و بدون آلودگی بازیافت شوند.
محمدی یادآور شد: کابل های برق نیز باید در اختیار مراکزی قرار گیرند که بدون نیاز به آتش زدن و آلودگی هوا از روش های نوین مس موجود در آن ها استحصال شود.
وی به آتش زدن زمین های کشاورزی در بخش های حسن آباد فشافویه، قلعه نو و کهریزک نیز اشاره کرد و افزود: برخی کشاورزان برای پایین آوردن هزینه های خود اقدام به آتش زدن زمین های زراعی می کنند که این اقدام ضمن آلوده کردن شدید هوا باعث سفتی بافت خاک و عدم نفوذ آب در زمین شده و به مرور فرسایش خاک و عدم حاصلخیزی را موجب می شود.
محمدی ادامه داد: ماده هفت قانون مدیریت پسماند، مدیریت پسماندهای کشاورزی را بر عهده جهاد کشاورزی، پسماندهای پزشکی را برعهده وزارت بهداشت، پسماندهای عادی و خانگی که شامل نخاله های ساختمانی و زباله های تر و خشک می شود را بر عهده شهرداری ها و فرمانداری ها و مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه را بر عهده تولید کنندگان گذاشته است.
وی تصریح کرد: کابل های برق، لاستیک های مستهلک ماشین آلات سنگین و پلاستیک جزو پسماندهای عادی محسوب می شوند و مدیریت این دسته از پسماندها بر اساس قانون به شهرداری ها، بخشداری ها و دهیاری ها محول شده است.
محمدی با بیان اینکه سازمان محیط زیست وظیفه تدوین، تصویب و ابلاغ شیوه نامه و دستور العمل ها را در خصوص مدیریت پسماندها دارد، اظهار کرد: متاسفانه ضمانت اجرایی دستور العمل های این سازمان در سایر دستگاه های دولتی ضعیف است و همین امر موجب رعایت نشدن بسیاری از بندهای آن می شود.
وی به ماده 30 قانون مدیریت پسماندها و ماده 20 قانون هوای پاک اشاره کرد و افزود: بر اساس این بندهای قانونی، سوزاندن هرگونه پسماند در محیط آزاد توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است و در صورت مشاهده و گزارش متخلفان به مراجع قانوی معرفی می شوند.
محمدی یادآور شد: شهرداری ها و دستگاه های دولتی بر اساس ماده 20 قانون هوای پاک مکلفند ظرف سه سال پس از ابلاغ این قانون زیرساخت های لازم برای تبدیل پسماندها به انرژی، کود و کمپوست را در شهرهای مختلف ایجاد کنند، ولی هنوز این امر محقق نشده و همچنان دفن و رها سازی زباله در طبیعت جای بهره وری از پسماندها را گرفته است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری نیز در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه روزانه 9 هزار و 760 تن پسماند از شهر تهران، رباط کریم، اسلامشهر و بهارستان در شهرستان ری دفع می شود، گفت: متاسفانه 88 درصد پسماندهای تولید شده در استان به این شهرستان منتقل می شود و همین امر موجب برخی تخلفات از جمله پسماند سوزی در بخش های مختلف شده است.
زهره عبادتی با بیان اینکه حجم وسیعی از پسماندهای لاستیک و کابل های برق در گردنه حسن آباد فشافویه، حاشیه رود شور و کهریزک سوزانده می شوند، اظهار داشت: پسماند سوزی با انتشار حجم زیادی از مواد آلاینده به هوا موجب انتشار گازهای کلردار، گوگرد دار و بوی نامطبوع در سطح منطقه به ویژه محور اتوبان تهران ـ قم و اطراف فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) می شود.
وی ادامه داد: هوای آلوده و بوی نامطبوع بخش فشافویه علاوه بر اینکه بر اهالی این شهر جنوبی تهران اثرات جسمانی بدی می گذارد موجب می شود توریست ها و گردشگرانی که به ایران سفر می کنند، لحظه ورود به تهران با بوی نامطبوع آراد کوه، فاضلاب رود شور و و هوای آلوده بخش فشافویه مواجه شوند که به هیچ عنوان زیبنده پایتخت نیست.
عبادتی آلودگی های ناشی از پسماند سوزی ها را بار مضاعفی بر دوش مردم حسن فشافویه عنوان کرد و افزود: اواخر سال گذشته ستاد مقابله با عوامل پسماند سوزی با همکاری اداره محیط زیست، بخشداری فشافویه، شهرداری حسن آباد، اداره راه و حمل و نقل پایانه ها و نیروی انتظامی به منظور برخورد و مقابله با پسماندسوزی در بخش فشافویه تشکیل شد.
وی یادآور شد: تشکیل این ستاد موجب کاهش چشمگیر پسماند سوزی و ضایعات سوزی در بخش فشافویه شد، ولی از آنجای که وسعت شهرستان ری و اراضی بخش فشافویه بسیار گسترده است، بازرسان اداره محیط زیست در طول شبانه روز نمی توانند با این گونه اقدامات برخورد کنند.
عبادتی تشکیل ستاد جلوگیری و مقابله با عوامل پسماند سوزی را بسیار تاثیر گذار دانست و گفت: کشف و ضبط 30 تن کابل برق، پسماند پلاستیکی و فیلتر ماشین بخشی از اقدامات این ستاد در سال گذشته بود.
وی اظهار داشت: گشت های ویژه شبانه روزی ستاد مقابله با پسماند سوزی طی فعالیت های خود توانستند در مدت کوتاهی 10 پرونده به مراجع قضایی ارجاع دهند که متخلفان به استناد ماده 16 و 20 قانون مدیریت پسماند و همچنین ماده 688 قانون مجازات اسلامی مورد مجازات قرار گرفتند.
عبادتی با بیان اینکه حمل غیرمجاز، تخلیه و سوزاندن پسماندها در محیط طبیعی جرم محسوب می شوند، اظهار داشت: شهروندان می توانند گزارش های خود را در زمینه آلودگی ها، تخریب و تخلفات زیست محیطی به سامانه پیامکی 1540 گزارش دهند.

بخشدار حسن آباد فشافویه نیز در ادامه این گزارش گفت: شهرستان ری 2 هزار و 700 کیلومتر مربع وسعت دارد که از مقدار یک هزار و 760 کیلومتر مربع آن را حسن آباد فشافویه تشکیل داده است و با توجه به اینکه معضل پسماندسوزی نیز در این بخش وجود دارد، حسن آباد نیازمند احداث یک پاسگاه محیط بانی است.
محمد صالح ضیایی افزود: پسماند سوزی یک پدیده وارداتی از سایر شهرستان های استان تهران به بخش حسن آباد فشافویه است که اگر به درستی با متخلفان برخورد نشود باعث تخریب و آلودگی محیط زیست می شود.
وی با بیان اینکه اداره محیط زیست، ضابط قضایی و معرفی کننده متخلفان تخریب محیط به مراجع قضایی است، عنوان کرد: وجود یک پاسگاه محیط بانی در بخش فشافویه می تواند جلوی بسیاری از مشکلات محیط زیستی این بخش را بگیرد.
ضیایی ادامه داد: بخشداری حسن آباد و ماموران نیروی انتظامی به دلیل وسعت بالای این بخش به تنهایی توان برخورد با متخلفان پسماند سوز را ندارند و از این جهت احداث به یک پاسگاه دایمی محیط بانی در این بخش به شدت احساس می شود.
وی به تجربه موفق ستاد مقابله با عوامل پسماند سوزی با محوریت اداره محیط زیست شهرستان ری و همکاری بخشداری فشافویه، شهرداری حسن آباد، اداره راه و حمل و نقل پایانه ها و نیروی انتظامی در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: پس از ایجاد این ستاد، آمار پسماند سوزی در این بخش به صفر رسید ولی پس از مدتی بار دیگر متخلفان به کار خود ادامه دادند.
ضیایی به تردد مسافران خارجی و توریست به دلیل وجود فرودگاه امام در بخش حسن آباد فشافویه اشاره کرد و یادآور شد: امروز این بخش ورودی و پیشانی پایتخت جمهوری اسلامی ایران است، نباید کسانی که برای اولین بار به ایران می آیند با هوای آلوده و بوی نامطبوع حاصل از پسمان سوزی و دفن زباله مواجهه شوند.
وی در پایان تاکید کرد: مسئولان اداره محیط زیست و سایر دستگاه های مرتبط باید در خصوص مقابله و مواجهه با پدید نامبارک پسماند سوزی تمهیدات لازم را بیاندیشند تا شاهد این گونه تخریب محیط زیست، آب، خاک و هوا در بخش فشافویه نباشیم.
شهرستان ری (به مرکزیت شهرری) با جمعیتی بیش از 860 هزار نفر از مهمترین شهرستان مذهبی و سیاسی استان تهران است که دارای چهار شهر شهرری، باقرشهر، کهریزک و حسن آباد و چهار بخش مرکزی، کهریزک، فشاپویه، خاوران و قلعه نو است.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #پسماند #فشافویه #شهرستان #تهران #پسماندهای #آلودگی #اینکه #اداره #قانون #مدیریت #پسماندها #مقابله #لاستیک #ادامه #متخلفان #یادآور #بخشداری #پدیده #اشاره #محمدی #گزارش #نامطبوع #شهرهای #کهریزک #شهرداری #تشکیل #افزود #آلوده #عبادتی #اظهار #عنوان #برخورد #گذشته #نیروی #استان #تخریب #انتظامی #انتشار #جنوبی #زباله #سوزاندن #کشاورزی #اقدامات #پاسگاه #قضایی #ایجاد #مختلف #ماشین #ضیایی #متاسفانه #شبانه #دستگاه #مراجع #فرودگاه #عوامل #مواجهه #معرفی #بسیار #شهرری #تخلفات #پسماندسوزی #اسلامی #مجازات #همکاری #پایانه #پایتخت #توانند #کیلومتر #بندهای #توریست #احداث #گیرند #مواجه #روزانه #گرفته #منظور #صنعتی #مسئولان #تبدیل #حفاظت #منطقه #اطراف #مسافران #خمینی #افراد #پلاستیکی #علاوه #محسوب #تولید #ابلاغ #دستور #دولتی #العمل #اقدام #اختیار #سنگین #امروز #استحصال #تاکید #مراکز #بسیاری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پسماندسوزی؛معضلی برای محیط زیست

*

*


X https://sport45.site/