تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - ساعت : 11:00

کد مطلب: 49461 چاپ به اشتراگ گذاشتن

طرح ترافیک حق خبرنگار است

مازندشورا: شهردارآنلاین: معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرح ترافیک حق خبرنگار است و مرجع تشخیص هویت خبرنگار نیز این وزارتخانه است.

مازندشورا:نشست هم اندیشی نمایندگان رسانه ها، در مورد تعلق سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران با حضور نمایندگان انجمن های صنفی رسانه ها، محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با حضور بیش از ١٢٠ رسانه نگار، شامگاه گذشته به مدت چهار ساعت در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد.
سلطانی فر در این نشست با تاکید بر اینکه کار خبرنگاران و روزنامه نگاران، اطلاع رسانی و شفاف سازی وقایع و رویدادها است و یک نفع عمومی برای جامعه را دنبال می کند، گفت: طرح ترافیک حق خبرنگار است و مرجع تشخیص هویت خبرنگار نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
پورسید آقایی نیز با بیان اینکه طبق مصوبه شورای شهر تهران، سهمیه خبرنگاران فقط ٣ درصد کل سهمیه طرح ترافیک است گفت: این سهمیه شامل حدود ٢ هزار نفر می شود که نسبت به سهمیه سال قبل که ٦ هزار تا بوده کاهش دو سومی دارد.
نمایندگان تشکل های صنفی و روزنامه نگاران حاضر در نشست انتقاداتی به اقدامات شهرداری تهران مطرح کردند که محور آن بر این موارد استوار بود: کم بودن سهمیه خبرنگاران به نسبت جامعه خبرنگاری کشور، فاقد صلاحیت بودن شهرداری برای تشخیص هویت خبرنگاران، تخصیص ندادن سهمیه به خبرنگاران و عکاسان پر سابقه رسانه ها، تخصیص سهمیه غیر عادلانه به نهادهایی مثل صدا و سیما، ضرورت حمایت از رسانه های بخش خصوصی، مشکل معاون شهرداری با رسانه ها به دلیل پوشش ماجرای برخورد قطارها در سمنان، پیشنهاد اولیه شهرداری به شورای شهر حذف کامل سهمیه خبرنگاران بوده که با مذاکره بعدی رسانه ها این سهمیه سه درصدی اضافه شده است.
در ادامه این نشست شمس مستوفی نماینده انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران پیشنهاد کرد به همه خبرنگاران مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سهمیه مشخصی در سال برای استفاده از طرح ترافیک داده شود و به وسیله دوربین های هوشمند مقدار استفاده آنها از طرح تشخیص داده شده و در عوض همه خبرنگاران به طور مساوی از این حق بهره مند شوند، چرا که الزامی برای استفاده کل سال از سهمیه طرح ترافیک برای خبرنگاران وجود ندارد.
در ادامه این نشست زهرا سعیدی نماینده مردم تهران در مجلس و رییس فراکسیون رسانه اظهار داشت: باید حق جامعه رسانه ای کشور به آنها داده شود چرا که آنها برای منافع شخصی شان کار نمی کنند. 
وی از درخواست رسانه ها برای افزایش سهمیه طرح ترافیک حمایت کرد.
براساس اعلام دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فضای این نشست چندین بار با اعتراض و فریاد رسانه نگارها به تشنج کشیده شد.
بعد از این نشست عمومی، نمایندگان تشکل های رسانه ای به همراه مسئولان حاضر در یک جلسه خصوصی و بسته تر بر سر یک تفاهم نامه به رایزنی و مذاکره پرداختند که محور آن بر واگذاری تشخیص هویت خبرنگاران به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و افزایش سهمیه خبرنگاران متمرکز بود.
پیش نویسی هم توسط معاون شهردار تهران تنظیم شد اما به دلیل زیر بار نرفتن وی برای افزایش سهمیه خبرنگاران حتی با تعرفه ٥٠ درصد، این تفاهم نامه مورد تایید حاضران قرار نگرفت و امضا نشد.
حاضران معتقد بودند این تفاهم نامه فقط انداختن توپ انتقادات از زمین شهرداری به زمین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، ضمن اینکه شهرداری تاکنون ١٢٠٠ سهمیه از دو هزار سهمیه خبرنگاران را تخصیص داده و قصد دارد ٨٠٠ مورد باقی مانده را با تشخیص کمیته مشترک رسانه ای واگذار کند. 
به این ترتیب مذاکرات ٤ ساعته مسئولان ارشد مرتبط با موضوع طرح ترافیک و نمایندگان جامعه رسانه ای کشور بی نتیجه پایان یافت.
نمایندگان رسانه ها اعلام کردند که رایزنی برای احقاق حق خبرنگاران را از طریق شورای شهر تهران پیگیری خواهند کرد.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #رسانه #سهمیه #خبرنگاران #ترافیک #تهران #اسلامی #شهرداری #وزارت #فرهنگ #ارشاد #نمایندگان #تشخیص #معاون #شورای #جامعه #خبرنگار #روزنامه #افزایش #نگاران #اینکه #نماینده #تفاهم #تخصیص #شورای شهر #استفاده #ادامه #تایید #اعلام #رایزنی #حاضران #مذاکره #مسئولان #برنامه #سلطانی #آقایی #پورسید #انجمن #سعیدی #مطالعات #خصوصی #حمایت #عمومی #پیشنهاد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : طرح ترافیک حق خبرنگار است

*

*


X https://sport45.site/