تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:30

کد مطلب: 49467 چاپ به اشتراگ گذاشتن

حال خوب چهارباغ

مازندشورا: شهردارآنلاین: چهارباغ عباسی در هفته فرهنگی اصفهان حال و هوای دیگری داشت. پیاده روهای تازه ساخته شده شرق این خیابان چهارصد و اندی ساله، که سال‌ها بود رویدادی را به خود ندیده و در خلوت رکود به سر می‌برد، حالا پر از گاری‌های چوبی قدیمی شده است که کاهو و سکنجبین می‌فروشند.

مازندشورا:کمی آن طرف‌تر نمایشی خیابانی در حال اجرا است و کودکان و بزرگسالان به تماشا نشسته‌اند. بدنه شرقی چهارباغ عباسی که سال‌ها از افتتاح آن گذشته و در تمام این ایام هرگز رونق قابل قبولی را تجربه نکرده بود به واسطه رویدادهای فرهنگی جان تازه‌ای گرفته است.


غرب چهارباغ هنوز درگیر تردد بی روح و تکراری خودروهای شخصی و گه‌گاه اتوبوس‌های فرسوده‌ای است که عبورشان نفس شهر را بند می‌آورد. عبور خودرو در غرب و نبود خودرو در شرق دوگانگی و تضادی به وجود آورده است که به یاد می‌آورد شهر، متعلق به آرامش انسان است، نه غرش خودرو.

هفته فرهنگی اصفهان، تغییر رویکرد مدیریتی چهارباغ عباسی را محک زد و حجم قابل توجهی از شهروندان را روانه چهارباغ کرد که نشان می‌دهد این شهر تا چه اندازه تشنه چهارباغ بدون خودرو است. چهارباغ اصفهان بعد از گذراندن دورانی سخت، شاهد پویایی و سرزندگی است. 

گردهمایی خانواده‌ها در کافه رستوران‌های خیابانی و خوردن آش رشته داغ، معرکه گیری‌ها و تئاتر خیابانی، سرزندگی را به ارمغان آورده است. درختان چنار، سقف سبز چهارباغ عباسی شده‌اند. بوی خوش چای به و نم‌نم بارانی که به پهنای صورت می‌نشیند، هوای بهاری چهارباغ را لذت بخش کرده است.


سعید سهرابی- مدیر احیا چهارباغ عباسی منطقه اصفهان گفت: با تصمیم‌گیری و مصوبه شورای شهر و کمیسیون فرهنگی شورا، ساماندهی چهارباغ الویت اول شهرداری اصفهان است. این حساسیت ها موجب شد مدیریت پروژه چهارباغ، به مدیریت یک پارچه چهارباغ تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: این محور تاریخی- فرهنگی بر مبنای حفظ و بازیابی هویت تاریخی‌اش پیش می‌رود. زیرساخت‌های فرهنگی چهارباغ به مرور زمان از بین رفته است. احیای این زیرساخت‌ها کمک بزرگی به بازگرداندن چهارباغ به جایگاه اصلی خودش می‌کند.

مدیر چهارباغ عباسی افزود: از اقدامات مهم بازسازی و مرمت هتل جهان، اولین هتل اصفهان با بیش از 90 سال قدمت است. سینما همایون چهارباغ به عنوان سالن تئاتر اصفهان، فعالیت خودش را شروع می‌کند. بحث رونق بخشی بدنه شرقی یا پاساژ هشت بهشت از دیگر دغدغه‌های اصلی پروژه است.

وی با اشاره به اقدامات و سناریوسازی‌های در نظر گرفته شده ادامه داد: از دیگر بحث‌های مهم این محور، بحث سامان بخشیدن مشاغل چهارباغ است. کوشک ابتدای چهارباغ نو پا خواهد شد، به طوری که ورودی چهارباغ با عمارت قدیمی جلوه پیدا کند. تالار گفت و گوی چهارباغ، موزه ملی مردم اصفهان که صنایع و هنرهای فاخر اصفهان را به صورت جامع نمایش بگذارد از دیگر اقدامات در نظر گرفته شده است.

سهرابی ادامه داد: هدف اصلی و ارزشمند این پروژه، تلاقی طبقات و اقشار مختلف مردم در مرکز ثقل و محور اصلی اصفهان، یعنی چهارباغ است. چهارباغ دیگر گذر یا خیابان نیست. چهارباغ محور فرهنگی- تفریحی اصفهان است.

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #چهارباغ #اصفهان #فرهنگی #عباسی #خودرو #ادامه #پروژه #گرفته #خیابانی #اقدامات #مدیریت #می‌کند #تغییر #می‌آورد #آورده #سرزندگی #تئاتر #سهرابی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : حال خوب چهارباغ

*

*


X https://sport45.site/