1500 مدرسه مازندران  به وسایل ورزشی تجهیز می‌شوند/ کاهش سن اعتیاد به 13 سال

تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 - ساعت : 19:22

کد مطلب: 49519 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش:

1500 مدرسه مازندران به وسایل ورزشی تجهیز می‌شوند/ کاهش سن اعتیاد به 13 سال

مازندشورا: معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش گفت: بیش از هزار و ۵۰۰ مدرسه به طور مستقیم برای تجهیزات ورزشی اعتبار داده شد تا وسایل ورزشی خرید کنند.

مازندشورا:علی ساداتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۷ -۹۶ بیش از هزار و ۵۰۰ مدرسه به طور مستقیم برای تجهیزات ورزشی اعتبار داده شد تا وسایل ورزشی خرید کنند.

وی افزود: در سال‌های گذشته اعتبار تجهیزات ورزشی کمتر بود و امسال از طریق معاونت تربیت بدنی وزارت کشور در درصد تجهیز مدارس و اعتبار اختصاص یافته، افزایش پیدا کرده است.

*۲۰ درصد دانش‌آموزان مازندرانی چاق هستند

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش تصریح کرد: به عمده مدارسی که اعتبار اختصاص پیدا کرده است مناطق محروم کم برخوردار هستند و تمام تلاش ما برای تجهیز وسایل ورزشی و تجهیزات بهداشتی مدارس شبانه‌روزی است.

ساداتی خاطرنشان کرد: مقداری از تجهیزات ورزشی توسط مشارکت اولیا و مردم گرفته می‌شود و اعتباری کامل برای مدارس فرستاده می‌شود نباید کمبود تجهیزات داشته باشند.

وی با بیان اینکه طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران ۲۰ درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن هستند، گفت: دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی عوارض متعددی از فشارخون، دیابت، قندخون و چربی خون دارند و دلیل عمده این بیماری‌ها عدم فعالیت بدنی و تغذیه دانش‌آموزان نیز موثر است.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش بیان کرد: سبک زندگی بسیار موثر در درمان چاقی است و زندگی ماشینی، کم‌تحرکی، فست‌فودها بسیار تاثیرگذار هستند.

وی اشاره کرد: آموزش و پرورش مازندران دو کار مهم فرهنگ‌سازی در سطح مدارس، فعالیت‌های بدنی دانش‌آموزان و تغذیه را در مدارس پیگیری می‌کنیم.

ساداتی فعالیت‌های بدنی و متعدد و با نشاط در سطح مدارس اشاره کرد وگفت: دو ساعت تربیت بدنی، المپیادهای درون مدرسه‌ای که بیش از ۳۰ مدرسه درگیر آن هستند و مسابقات ورزشی از جمله این فعالیت‌ها هستند.

وی با بیان اینکه باید زنگ تفریح را برای دانش‌آموزان پویا و فعال کنیم، یادآور شد: طرح حیات پویا به مدت سه سال در آموزش و پرورش اجرا می‌شود که مورد استقبال قرار گرفته است.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش با عنوان اینکه نرمش صبحگاهی مورد استقبال قرار گرفته است، گفت: در مراسم صبحگاه با توجه به مساعد بودن شرایط جوی نرمش صبحگاهی باید انجام شود.

وی افزود: مسابقات درون مدرسه‌ای و مسابقات ورزشی استانی از جمله برنامه‌هایی است در سطح مدارس برگزار می‌شود و ورزش دانش‌آموزان به همراه اولیا و مسابقات اولیا و دانش‌آموزان در حال اجرا و پیگیر گسترش آن در سطح استان هستیم.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش تصریح کرد: اگر فضای ورزشی مناسب باشد و خانواده به سمت ورزش برود و جذابیت‌هایی را برای دانش‌آموزان فراهم کنیم که جذاب‌تر از موبایل و فضای مجازی باشد دانش‌آموز مدت زمان حضور در فضای مجازی را کم می‌کند اما نمی‌توان به صفر رساند.

*85 درصد دانش‌آموزان فضای ورزشی غیر مدرسه ندارند

ساداتی با اشاره به اینکه تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد دانش‌آموزان فضای خارج از مدرسه در اختیارشان است، یادآور شد: ۸۵ درصد دانش‌آموزان فقط در فضای مدرسه را برای فعالیت‌های ورزشی دارند و این کار ما را سنگین‌تر می‌کند و باید به کمک دستگاه‌ها و اولیا فضای مدرسه را مناسب برای فعالیت دانش‌آموزان فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: در کل استان مازندران حدود ۸۰ فضای ورزشی سرپوشیده وجود دارد.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش به بوفه مدارس اشاره کرد و گفت: ساختار بوفه توسط سازمان دانش‌آموزی پیگیری می‌شود و صدور بوفه مدارس باید توسط مراکز بهداشتی و معاونت پزشکی تایید شود تا بوفه تاسیس شود.

وی با بیان اینکه مواد غذایی مجاز طبق دستورالعمل باید در مدارس توزیع شود، اضافه کرد: اعتقاد داریم مدارس باید موادغذایی سالم صادر کند تا این رفتار فرهنگ‌سازی شود تا دانش‌آموز بیاموزد که چه مواد غذایی مفید و مضر است.

ساداتی با اشاره به اینکه برای همه‌گیر شدن نظارت بوفه‌ها خانواده‌ها نظارت کنند و گزارش دهند، اضافه کرد: هر طرحی می‌تواند دچار خطا شود ناظران به مدارس می‌روند و معاونت بهداشتی نظارت می‌کند و طبق گزارش تا جایی برخورد و در بعضی موارد موجب بسته شدن بوفه شده است.

وی تاکید کرد: والدین خطای بوفه‌ها را به اداره گزارش کنند همانطور که برای گرفتن نمره به اداره می‌آیند برای سلامت بچه‌ها به اداره بیایند.

*نمی‌توانیم به 4 هزار بوفه نظارت کنیم

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش اظهار کرد: به تنهایی نمی‌توانیم بر ۴ هزار مدرسه نظارت داشته باشیم و به پیگیری و نظارت خانواده‌ها نیازمندیم.

وی با بیان اینکه انجمن اولیا بازوی مدارس هستند، گفت: انجمن اولیا به بوفه مدارس ورود پیدا کنند و در ارتباط به بوفه و سلامت دانش‌آموزان پیگیری کنند و اگر نامناسب است گزارش کنند.

ساداتی با اشاره به اینکه ۷۵۰ مدرسه مازندران مروج سلامت هستند، تصریح کرد: ۱۵۰ مدرسه در حال کیفی‌سازی مجدد هستند و شرایط مدارس مروج سلامت خاص است.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش افزود: به سفیران سلامت در گذشته بهداشت‌یار می‌گفتند که یک تشکل دانش‌آموزی هستند و پیگیر سلامت دانش‌آموزان هستند.

وی یادآور شد: بحث همیاران پلیس اتفاق خوبی بود در حوزه سلامت نیز تشکلات دانش‌آموزی می‌تواند موثر باشد و دانش‌آموز در حوزه بهداشتی و وضعیت بهداشتی تصمیم گیرنده است و مدیریت می‌کند.

*سن اعتیاد به ۱۳ سال رسیده است

ساداتی با بیان اینکه سن اعتیاد به ۱۳ سال رسیده است، خاطرنشان کرد: اعتیاد در سطح مدارس بین دانش‌آموزان شیوع ندارد و در سطح کشور و استان اندک است و قاعدتا خانواده‌هایی که معتاد هستند دانش آموزان دچار اعتیاد می‌شوند.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اداره آموزش و پرورش سه برنامه برای پیشگیری اعتیاد پیگیری می‌کند، تصریح کرد: گسترش برنامه‌های آموزش و پیشگیری اولیه در مدارس، گسترش نهصت فرهنگی پیشگیری اعتیاد و الکل در مدارس و استقرار نظام مراقبت اجتماعی از کودکان و نوجوانان استان است.

وی خاطرنشان کرد: شپش بهداشت فردی است و در تمام دنیا و در کشور ما نیز است و از بین نمی‌رود و ما باید پیشگیری کنیم.

*شپش بعد از تعطیلات وارد مدارس می‌شود

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش گفت: عموما شپش از شروع مدرسه و بعد تعطیلات عید و بعد از مسافرت دانش‌آموزان شیوع پیدا می‌کند و بیماری حادی نیست اما از نطر روانی خانواده‌ها را از نطر روانی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ساداتی گفت: برای درمان شپش مراکز بهداشتی و علوم پزشکی و مراقبین سلامت ورود پیدا می‌کنند و همه نوع درمان است.

وی بیان کرد: کار آموزش و پرورش شناسایی و غربالگری است و با مشارکت معاونت بهداشتی در شهر و روستا درمان می‌شود.

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش گفت: به معلم و مدیران آموزش داده شده و خانواده‌ها باید پیشگیری کنند و دلیل شیوع شپش مسافرت‌ها، روستا رفتن است و تنها راه انتقال از یک دانش‌آموز به دانش‌آموز دیگر است.

وی تاکید کرد: در مدرسه فضایی برای تولید شپش وجود ندارد و از طریق بچه‌ها به مدرسه آورده می‌شود و اگر خانواده‌ها زود متوجه شوند در عرض دو هفته درمان می‌شود.

۸۶۰۵۱/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #مدارس #آموزش #دانش‌آموزان #آموزش و پرورش #پرورش #تربیت #مدرسه #ورزشی #معاون #اینکه #ساداتی #سلامت #بهداشتی #اشاره #اعتیاد #نظارت #اولیا #می‌کند #گزارش #خانواده‌ها #مازندران #پیگیری #پیشگیری #درمان #دانش‌آموز #تجهیزات #اضافه #استان #اعتبار #تصریح #اداره #معاونت #مسابقات #خاطرنشان #یادآور #تجهیز #فعالیت‌های #پزشکی #وسایل #گرفته #گسترش #دانش‌آموزی #مراکز #بوفه‌ها #غذایی #بچه‌ها #تعطیلات #روانی #روستا #ندارد #رسیده #تاکید #نمی‌توانیم #انجمن #می‌تواند #استقبال #می‌شوند #دارند #فعالیت #مشارکت #اظهار #افزود #گذشته #اختصاص #تغذیه #زندگی #پیگیر #مناسب #فراهم #شرایط #صبحگاهی #بسیار #فرهنگ‌سازی #مدرسه‌ای #مجازی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 1500 مدرسه مازندران به وسایل ورزشی تجهیز می‌شوند/ کاهش سن اعتیاد به 13 سال

*

*


X https://sport45.site/