هم‌صدایی برای حفاظت از پرندگان مهاجر/این پرندگان در مهاجرت مرز نمی‌شناسند

تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 اردیبهشت 1397 - ساعت : 13:11

کد مطلب: 49545 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس نظارت بر امور حیات‌ وحش محیط زیست مازندران:

هم‌صدایی برای حفاظت از پرندگان مهاجر/این پرندگان در مهاجرت مرز نمی‌شناسند

مازندشورا: رئیس نظارت بر امور حیات‌ وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: شعار امسال روز جهانی پرندگان « هم‌صدایی برای حفاظت از پرندگان مهاجر» است که مسؤولان باید به نقش و اهمیت پرندگان توجه کنند.

مازندشورا:کوروس ربیعی امروز در شهرستان ساری، اظهار کرد: 20 اردیبهشت ماه امسال مصادف با 10 می سیزدهمین سال است که براساس توافق‌نامه پرندگان مهاجر آفریقا و اوراسیا با عنوان روز جهانی پرندگان مهاجر نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه این روز رویداد بین‌المللی است، اضافه کرد: 120 کشور دنیا مسیرهای اصلی و زیستگاه پرندگان مهاجر هستند که این روز را جشن می‌گیرند.

* مسؤولان به نقش و اهمیت پرندگان توجه کنند

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه هر سال شعار برای روز جهانی پرندگان انتخاب می‌شود، افزود: این مهم به‌منظور ایجاد حساسیت و آگاه‌سازی توجه به پرندگان و زیستگاه‌هایی که پرندگان به آن وابسته هستند است.

ربیعی تصریح کرد: در این زمان از سال مهاجرت زمستانه پرندگان به اتمام رسیده و مهاجرت پرندگان درحال انجام است توجه به این روز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با اعلام اینکه شعار امسال روز جهانی پرندگان « هم‌صدایی برای حفاظت از پرندگان مهاجر» است، گفت: مسؤولان به نقش و اهمیت پرندگان توجه کنند؛ چراکه پرندگان مهاجر در مهاجرت مرز نمی‌شناسند و بین قاره‌ای جابه‌جا می‌شوند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با تأکید بر اینکه تمام برنامه‌های مدیریتی هم راستا شود تا بتوانیم بخشی از این فرآیند در مسیر جابه‌جایی قرار گیرند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استان مازندران از شرق، شمال و شمال غرب، جنوب مسیر ورود پرندگان مهاجر است همراه و همگام با جامعه جهانی این روز را جشن می‌گیریم.

ربیعی با بیان اینکه باتوجه به مشکلات آبی و تغییرات اقلیمی باید در حفاظت از منابع آبی کوشا باشیم، اظهار کرد: موضوعی دیگر اینکه این فصل از سال زمان جوجه‌آوری و آشیانه‌سازی پرندگان مهاجر است لازم است از ورود آلاینده‎‌‌ها، زباله و پسماند، ایجاد ناامنی، تخریب نیزارها و پوشش گیاهی خودداری کنیم.

* ضرورت حفظ امنیت محیط پرندگان باتوجه به فصل زادآوری

وی ادامه داد: درحال حاضر دوران زادآوری پرندگان است که باید محیط ایمن شود، چراکه دوران حساسی است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام اینکه 27 گونه در رده تهدید جهانی 16 گونه ازجمله درنای سیبری، پلیکان خاکستری، عروس غاز، غاز پیشانی سفید  را در مازندران داریم، افزود: از این تعداد  11 گونه پرنده مهاجر زمستانه و پنج گونه از پرندگان عبوری است.

* نقش مهم تالاب‌ها در حفاظت از پرندگان

ربیعی به نقش مهم تالاب‌ها در حفاظت از پرندگان اشاره کرد و گفت: پرندگان در لیست در معرض تهدید در گروه پرندگان مهاجر قرار دارند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید از زیستگاه‌های آنان به‌خوبی حفاظت کنیم.

وی یادآور شد: استان مازندران برای برخی گونه‌ها مقصد و مبدأ است که نیاز دارد جامعه نیز در این زمینه همسو و هماهنگ باشد و این روز را جشن بگیریم.

* برگزاری مراسم روز جهانی پرندگان در تالاب زاغمرز بهشهر

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه برنامه‌های آموزشی و پرنده‌نگری و بازدید از موزه‌های پرندگان برای یادآوری حفاظت از پرندگان ازجمله برنامه‌های روز جهانی پرندگان در مازندران است، تصریح کرد: مراسم روز جهانی پرندگان روز شنبه 22 اردیبهشت ماه امسال در تالاب زاغمرز بهشهر برگزار می‌شود.

ربیعی در پایان با اعلام اینکه تالاب‌ها و زیستگاه‌های پرندگان بسیار حساس هستند چرا که آنان در این برهه از زمان نیاز به امنیت دارند، گفت: لازم است افراد از نزدیک شدن به آشیانه پرندگان و ایجاد ناامنی در محیط پرندگان خودداری کنند تا بتوانند پرندگان دوران زادآوری را به‌خوبی پشت سر بگذرانند.

86034/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #پرندگان #حفاظت #مهاجر #اینکه #مازندران #جهانی #نظارت #ربیعی #اداره #اداره‌کل #مهاجرت #حیات‌ #اهمیت #ایجاد #تالاب‌ها #اعلام #برنامه‌های #زادآوری #دوران #امسال #امنیت #ازجمله #تهدید #به‌خوبی #تالاب #زاغمرز #بهشهر #مراسم #خودداری #بسیار #زیستگاه‌های #دارند #زمستانه #مسؤولان #اشاره #اردیبهشت #اظهار #هم‌صدایی #نمی‌شناسند #افزود #تصریح #جامعه #باتوجه #استان #چراکه #درحال #برخوردار #ناامنی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : هم‌صدایی برای حفاظت از پرندگان مهاجر/این پرندگان در مهاجرت مرز نمی‌شناسند

*

*


X https://sport45.site/