مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4956 -تاریخ انتشار : یکشنبه 10 مرداد 1395 -ساعت : 12:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران؛

شاعران معاصر در شهر جان می‌گیرند

مازندشورا: نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران در انجمن شاعران در خیایان کلاهدوز (دولت) با حضور ۱۴ مجسمه ساز در حال برگزاری است.

مازندشورا:

بلدیه|شاعران و نویسندگان سرمایه‌های با ارزش هر کشور و جامعه‌ای هستند. مفاخری که حتا گاهی ماجرای ملیت‌شان از مرزهای زمینی خاک‌ها عبور می‌کند و سر اینکه فلان شاعر ترک است یا روس یا ایرانی، مدت‌ها جنجال به پا می‌شود. هر طور که بشود این بزرگان را تقدیر کرد و کاری کرد که افراد بیشتری با این افراد آشنا شوند جای خوشحالی دارد.
این روزها، شهرداری تهران همت کرده و در اقدامی بسیار جالب تصمیم گرفته ساخت سردیس تعدادی از شاعران معاصر را به دست اهلش بسپارد تا بسازند و در جاهای مختلف شهر نصب شوند. همین اتفاق به ظاهر کوچک، قدم بزرگی برای ادای دین به شاعران و نویسندگانی است که امروز به هر دلیلی کنار ما نیستند.
  Displaying 24.jpg 
سیدمجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» از ساخت سردیس ۱۴ شاعر و نویسنده معاصر خبر داد و گفت: فضاهای شهری مکان‌ها و فضاهای متعددی با ویژگی‌های متفاوت هستند و هر بخش قابلیت و ویژگی خاص خود را دارد بنابراین در فضاهای شهری در کنار نمادهای دینی و مذهبی به استفاده از هنرهای معاصر و مدرن نیز نیاز داریم.
موسوی، درباره ایده اصلی سمپوزیوم سردیس مفاخر افزود: پیشنهاد ساخت سردیس مفاخر شعر و ادب از سوی انجمن شاعران مطرح شد تا این سردیس‌ها در محوطه انجمن شاعران واقع در خیابان شهید کلاهدوز قرار گیرد، به همین دلیل تصمیم گرفتیم سمپوزیوم مجسمه ‌سازی که یک رویداد هنری است را برگزار کنیم و بر همین اساس برنامه‌ ریزی‌هایی برای اجرای این سمپوزیم انجام شد و پس از اعلام فراخوان، ۱۴ هنرمند مجسمه‌ساز انتخاب شدند.
    او با بیان اینکه انجمن شاعران ۱۴ نفر از مفاخر شعر و ادب را که از پیشکسوتان و شاعران معاصر انقلاب هستند؛ انتخاب کردند، ادامه داد: بر اساس قرعه‌ کشی قرار است هر یک از دوستان مجسمه‌ ساز سردیس یکی از این مفاخر را آماده کند.

به گفته موسوی مجسمه ‌سازان شرکت‌ کننده در این سمپوزیوم علیرضا اسانلو، شاهرخ اکبری دیلمقانی، ندا آیتی، فائزه بادامچی، محمد بیگ‌زاده، کیوان‌پور نصری‌نژاد، علی چراغی، ‌ مهدی حبیبی، ریبین حیدری، ‌ منصور طاهری، احمد عرب بیگی، ‌هادی عرب نرمی، بیژن غنچه‌پور و محسن ناصریان هستند که به ترتیب سردیس سلمان هراتی، مهرداد اوستا، طاهره صفارزاده، شهریار، م. آزاد، سهراب سپهری، مشفق کاشانی، منوچهر آتشی، سیدحسن حسینی، پروین اعتصامی، حسین منزوی، نیما یوشیج، مهدی اخوان ثالث و قیصر امین‌پور را می‌سازند.

عیسی علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» درباره نحوه برگزاری این سمپوزیوم گفت: طی فراخوانی که برای ساخت سردیس مفاخر شعر ایران از سوی سازمان منتشر شد، 122 هنرمند با ارائه رزومه کاری خود برای شرکت در سمپوزیوم اعلام آمادگی کردند.
علیزاده افزود: شورای هنری سازمان از بین این تعداد شرکت کننده، 14 نفر را برای ساخت سردیس مفاخر شعر ایران انتخاب کردند و طی قرعه کشی صورت گرفته از سوی آنها، هر فرد به ساخت سردیس یکی از شعرا می‌پردازد.Displaying 1.jpg  
رئیس سازمان زیباسازی با بیان اینکه پیش از این قرار بود سردیس 10 چهره برتر شعر ایران از سوی سازمان زیباسازی ساخته شود خاطر نشان کرد: طی نشست مشترک سازمان زیباسازی و اعضای هیات مدیره خانه شاعران ایران، تعداد سردیس‌ها به 14 شاعر افزایش پیدا کرد.

عیسی علیزاده، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، رییس سمپوزیوم مجسمه سازی سردیس مفاخر شعر ایران و مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری، رییس شورای سیاست گذاری این سمپوزیوم است. Displaying 1.jpg ‌این رویداد از دوم مرداد ماه در محوطه انجمن شاعران واقع در خیابان دولت آغاز شده است و تا دوازدهم مرداد ماه مراحل ساخت سردیس‌ها ادامه دارد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سردیس - شاعران - سمپوزیوم - مفاخر - زیباسازی - تهران - معاصر - انجمن - موسوی - مجسمه - هنرهای - فضاهای - علیزاده - سردیس‌ها - اینکه - ادامه - اعلام - هنرمند - مرداد - تعداد - رویداد - کننده - شورای - خبرنگار - گرفته - تصمیم - افراد - معاون - فرهنگی - محوطه - افزود - درباره - خیابان -

نظر شما در مورد : شاعران معاصر در شهر جان می‌گیرند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها