مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4960 -تاریخ انتشار : یکشنبه 10 مرداد 1395 -ساعت : 12:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سالاری مطرح کرد:

مساحت حریم پایتخت 10برابر مساحت قانونی کلانشهر تهران

مازندشورا: رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه مساحت حریم تهران حدودا 10برابر مساحت قانونی کلانشهر تهران است، تصریح کرد: مشکلات حریم تهران که از جنس سوداگری است حل نمی شود مگر با تحقق مدیریت یکپارچه حریم تا اختلافات میان شهرهای اقماری پایتخت که همچنان محل مناقشه است در قالب مدیریتی واحد برطرف شود.

مازندشورا:

بلدیه|محمدسالاری، با اشاره به اینکه یکی از تکالیف طرح جامع شهر تهران و برنامه پنج ساله دوم انجام مطالعات و تصویب مدیریت یکپارچه حریم چه از بعد ساختار مدیریتی و چه تعیین تکلیف وضعیت کنونی است، تصریح کرد: از آنجائی که مساحت حریم کلانشهر تهران بیش از 10 برابر مساحت قانونی تهران است، یک ظرفیت بسیار استثنایی و تفرجگاهی برای این کلانشهر مادر ایجاد شده در حالی که همچنان شاهد هستیم که حریم تهران مورد دخل و تصرف بی حد و حصر قرار می گیرد و محل مشکلات و چالش های بی شمار محیط زیستی است.وی با یادآوری اینکه سازمان شورای عالی شهرسازی برای نخستین بار حدود 2ماه گذشته پهنه بندی های شهر تهران را بر اساس وضعیت موجود مشخص و ابلاغ کرد، ادامه داد: اگر حریم همچنان از سمت شهرهای اقماری مورد تاخت و تاز قرار گیرد، در آینده نه چندان دور وضعیت مجموعه شهر تهران به همراه شهرهای اقماری بسیار خطرناک تر از وضعیت کنونی خواهد شد.
این عضو شورا افزود: در جلسات مشترکی که برگزار شد، سال گذشته معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به موجب همین جلسات طرح موضوعی مطالعاتی در زمینه حریم ها را در مرکز مطالعات انجام داد که به شورای عالی شهرسازی ارسال شد. این طرح در کارگروه های فنی شورای عالی شهرسازی بررسی شد که درنهایت برای نخستین بار پهنه بندی های حریم تهران براساس وضع موجود در 4 پهنه S،R، Mو Gانجام شد، اما همچنان وضعیت مدیریت بالادستی حریم بلاتکلیف باقی ماند.
سالاری با یادآوری اینکه حدود 80درصد حریم کلانشهر تهران به پهنه فضای سبز و باز تعلق دارد و 20 درصد باقیمانده نیز بر اساس بارگذاری ها شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: مهم ترین مشکل حریم که تهدید به حساب می آید و کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران نیز همچنان نسبت به آن نگران است، نبود مدیریت واحد حریم و تعیین تکلیف نشدن مدیریت حریم است. ریشه این مشکل نیز به طرز نگرش مدیریت های شهرهای اقماری باز می گردد.
این عضو شورای چهارم شهر تهران با بیان اینکه مدیریت های شهرهای اقماری معتقدند مدیریت حریم کلانشهر تهران باید به شکل مشائی باشد و هر مدیریتی در محدوده خود باید تصمیم گیری لازم را انجام دهد، بیان کرد: اما مسئولان شهر تهران بر این باورند که مدیریت حریم باید به تهران به عنوان کلانشهر مادر واگذار شود. هرچند که نمایندگان این شهرهای اقماری در مجلس شورای اسلامی نیز معتقدند که حریم باید به شیوه مشائی اداره شود.
سالاری با یادآوری اینکه تجربه جهانی ثابت کرده که اگر نگاهی بر مبنای مدیریت واحد به حریم کلانشهرهای مادر وجود نداشته باشد، حریم محل مناقشه و سوداگری می شود، متذکر شد: قبل از پیروزی انقلاب نیز بالاترین مقام در این باره تصمیم گیری می کرد، چراکه حریم کلانشهرها از اولویت های مدیریت های شهری بوده است. بر همین اساس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران نیز تاکید دارد باید مدیریت حریم در سطح بالاترین مقام مملکت و با نظارت نماینده ای از سمت مقام معظم رهبری اداره شود.
وی با انتقاد از اینکه حریم تهدیدش سوداگری است و تصمیم گیری برای هماهنگ سازی میان سازمان ها و مراکز دولتی نیاز به یک مدیریت واحد دارد، متذکر شد: ممکن است برخی سازمان ها یا نهادهای دولتی در مسیر حفاظت از حریم تهران حرف شهرداری یا حتی وزارت راه را نخواند. از همین رو است که حریم تهران محل مناقشه است و نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد.
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با یادآوری اینکه در ابلاغیه پهنه بندی های حریم تهران هنوز ساختار مدیریتی استثنا واقع شده است، تصریح کرد: در کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران پیشنهاد دادیم نشست های تخصصی با نمایندگان استان تهران برگزار کنیم تا با نمایندگان شهرهای اقماری در مجلس دهم به تفاهم برسیم و برای مدیریت واحد حریم کلانشهر مادر تهران قانونی در مجلس تصویب شود تا بر مناقشات کنونی نقطه پایانی گذاشته شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - مدیریت - شورای - شهرسازی - کلانشهر - اینکه - شهرهای - اقماری - وضعیت - همچنان - شورای شهر تهران - یادآوری - مساحت - کمیسیون - نمایندگان - سالاری - کنونی - مدیریتی - قانونی - تصمیم - مشائی - معتقدند - اداره - بالاترین - دولتی - متذکر - سوداگری - مناقشه - اسلامی - گذشته - تعیین - تکلیف - ساختار - تصویب - مطالعات - تصریح - بسیار - برگزار - جلسات - موجود - نخستین - شهرداری -

نظر شما در مورد : مساحت حریم پایتخت 10برابر مساحت قانونی کلانشهر تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها