مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49726 -تاریخ انتشار : شنبه 22 اردیبهشت 1397 -ساعت : 14:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گلایه معلولان از حمل‌ونقل عمومی در گفت‌وگو با شهردارآنلاین:

علیخانی: ارائه تخفیف به اتوبوس‌های معلولان در اختیار شهرداری است

مازندشورا: شهردارآنلاین: شهرام موثق یکی از ساکنان تهران که بیش از 20 سال است دچار معلولیت شده است در خصوص مشکلات استفاده معلولان از حمل و نقل عمومی گفت: متاسفانه بهسازی حمل‌ونقل عمومی برای معلولان در تهران در حد شعار است چراکه بسیاری از ایستگاه‌های مترو هنوز آسانسور ندارد و مناسب‌سازی در آنها صورت نگرفته است.

مازندشورا:به گفته وی در حالی که هفته گذشته رییس شورای شهر تهران در مصاحبه تلویزیونی خود اعلام کرد که همه ایستگاه‌های قدیمی مترو مجهز به آسانسور شده‌اند، امروز می‌توانیم ببینیم که حتی ایستگاه مصلی که یکی از راه‌های اصلی رسیدن به نمایشگاه کتاب است هنوز آسانسور ندارد. 

  وی افزود: در زمان هجوم مسافران که معلولان اصلا نمی‌توانند با ویلچیر از مترو استفاده کنند. از طرفی تنها تسهیل ورود با ویلچیر به معنای مناسب‌سازی نیست چراکه درون قطارها چیزی برای ثابت کردن ویلچر وجود ندارد. 

موثق با بیان اینکه 22 سال است که با معلولیت در این شهر زندگی می‌کنم، گفت: تا کنون نتوانسته‌ام یکبار هم از سامانه اتوبوس تندرو، مترو و اتوبوس‌های معمولی استفاده کنم، زمانی که افراد از ویلچیر برقی استفاده کنند که ماجرا سخت‌تر هم می‌شود  چراکه آنها نمی‌توانند به داخل ایستگاه‌ها بروند و برای سوار شدن به اتوبوس‌های تندرو باید از میان خیابان عبور کنند که  کار بسیار خطرناکی است و در واقع حمل و نقل عمومی برای ما اصلا عمومی نیست. 

این عضو جامعه معلولان کشور اظهار داشت:  امروز در جوامع پیشرفته به جای اینکه هزینه‌های گزافی را به دولت و جامع برای رفع امورات معلولان تحمیل کنند و بخواهند امکانات بزرگ و  خاصی را برایشان در نظر بگیرند از ابتدا با قانون گذاری همه مکان‍‌ها را مناسب‌سازی می‌کنند.

وی افزود: در کشور ما امر قانونگذاری انجام شده است، اما کسی به این قانون‌ها جامه عمل نپوشانده است یا عمل به آنها در اندازه‌ای است که مسئولان بتوانند عکس یادگاری تهیه کنند. برای حمل و نقل جانبازان و معلولان سامانه‌ای با 60 دستگاه ون و چند اتوبوس راه‌اندازی شد اما برای شهری که معلولانش عملا نمی‌توانند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند آیا 60 دستگاه ون کافی است ؟ 

وثوقی در توضیح چگونگی کارکرد این سامانه گفت: برای استفاده از این سامانه از 24 ساعت قبل باید به آنها پیامک بزنید و مقصد ، زمان و جزئیات را مشخص کنید، اگر با شما تماس بگیرند به معنی آن است که سرویسی برای شما وجود ندارد و اگر تماس نگیرند باید منتظر باشید تا راننده بیاید، در صورتی که بسیار پیش آمده تا معلولی هیچ تماسی دریافت نکند و ساعت‌ها منتظر بماند و در نهایت سفر لغو شد و برنامه شخص نیست عملا بهم بریزد.

وی با اشاره به اتوبوس‌های گردشگری گفت: بحث دیگر پولی شدن اتوبوس‌های مناسب‌سازی شده است، پیش از این برای برنامه‌های گردشگری درون شهر و سرویس مدارس معلولان از این اتوبوس‌ها که دارای جک هستند استفاده می‌شد اما حالا همان اتوبوس‌ها هم با تصویب شورای شهر پولی شده است و معلولان برای رفتن به یک برنامه یا یک تفریح یک روزه باید هزینه خودرو را نیز بپردازند.

در این خصوص محمد علیخانی رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران  نیز به شهردارآنلاین گفت: متاسفانه در حال حاضر تعداد ون‌های حمل و نقل معلولان تنها 60 عدد است که نمی‌تواند پاسخگوی جانبازان و معلولان باشد اما برای خرید 60 دستگاه دیگر برنامه‌ریزی شده است و قرار است این دستگاه‌ها به این سامانه اضافه شوند.

علیخانی همچنین با اشاره به مشکلات مطرح شده معلولان در خصوص استفاده از اتوبوس‌های مناسب‌سازی شده نیز گفت: مصوبه شورای شهر برای قیمت‌گذاری اتوبوس‌ها نبوده است و به شهرداری این اختیار را داده است تا میزان تخفیف در نظر گرفته شده را مشخص کند. بنابراین این گروه می‌توانند بار دیگر به شهرداری و شرکت واحد درخواستی برای استفاده از خدمات ویژه ارسال کنند. تا آنان نیز بتوانند از تخفیفات ویژه استفاده کنند.

 


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معلولان - استفاده - اتوبوس‌های - سامانه - شورای شهر - شورای - مناسب‌سازی - عمومی - علیخانی - دستگاه - شهرداری - نمی‌توانند - ویلچیر - اتوبوس‌ها - ندارد - جانبازان - بتوانند - گردشگری - منتظر - بگیرند - برنامه - اشاره - شهردارآنلاین - افزود - امروز - آسانسور - اختیار - تخفیف - چراکه - تندرو - اتوبوس - اینکه - بسیار -

نظر شما در مورد : علیخانی: ارائه تخفیف به اتوبوس‌های معلولان در اختیار شهرداری است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها