تلاش برای برقراری پرواز مستقیم بین تهران و عشق‌آباد/ بررسی شرایط لازم برای کاهش هزینه‌های ترانزیت بین ۲ کشور/ تاكيد بر افزایش سطح همکاری‌ها در حوزه کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب

تاریخ انتشار : شنبه 22 اردیبهشت 1397 - ساعت : 14:44

کد مطلب: 49742 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان مطرح شد:

تلاش برای برقراری پرواز مستقیم بین تهران و عشق‌آباد/ بررسی شرایط لازم برای کاهش هزینه‌های ترانزیت بین ۲ کشور/ تاكيد بر افزایش سطح همکاری‌ها در حوزه کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب

مازندشورا: بخش نخست نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون رئیس کابینه وزراء و وزیر امور خارجه ترکمنستان و هیئت همراه برگزار و موضوعات گوناگون در حوزه‌های ریلی، هوایی و جاده‌ای مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی بخش نخست نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان امروز ۲۲ اردیبهشت‌ماه با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همراه تعدادی از معاونین و رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزراء و وزیر امور خارجه ترکمنستان و هیئت همراه در محل ساختمان شهید دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در ابتدا ضمن خوش‌آمدگویی به وزیر امور خارجه و هیئت عالی‌رتبه همراه ترکمنستان بیان کرد: من از دوستان خود درخواست دارم تا طی اقامت در ایران احساس کنند در کشور خود حضور دارند چراکه تمامی مذاکرات به صورت صمیمی و دوستانه و در جهت پیشبرد روابط انجام خواهد گرفت.

آخوندی ادامه داد: ما در این نشست از جانب ۲ رئیس جمهور ایران و ترکمنستان دستور داریم تا تمامی مسائل و موضوعات را با حسن نظر کامل و با هدف برداشتن گام‌هایی به پیش بررسی کنیم، امید دارم این سفر با موفقیت کامل انجام گرفته و ما بتوانیم به تمامی مأموریت‌هایمان عمل کنیم.

وی در ادامه با اشاره به سفر اخیر خود به کشور ترکمنستان و مذاکرات انجام گرفته با رئیس جمهور این کشور بیان کرد: من در این سفر خواستار فعال شدن پرواز مستقیم از ایران به ترکمنستان بوده و تقاضا دارم تا در این نشست نیز، تاریخی را برای برقراری پرواز حداقل بین تهران – عشق‌آباد و مشهد – عشق‌آباد مشخص کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص حوزه حمل و نقل جاده‌ای نیز بیان کرد: طی گفتگوهای قبلی، قرار بر این شد تا مروری برای کاهش هزینه‌های ترانزیت بین ۲ کشور انجام دهیم، در این راستا جلسه‌ای بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با مسئولان مرتبط از هئیت ترکمنی طی روز آینده انجام خواهد گرفت که امید داریم به نتایج خوب و قابل قبولی دست یابند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید همچنین درخصوص پروژه پل جدید سرخس – سرخس نیز بیان کرد: در این راستا نیاز داریم تا خط مرزی را  بر روی پل اجرا کنیم که از این سو باید محل نصب پرچم‌ها مشخص شود، ما در ایران هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه را انجام داده و از شما تقاضا داریم تا اقدامات لازم در این جهت را انجام دهید.

وی درخصوص بخش حمل و نقل ریلی بین ۲ کشور اعلام کرد: در این زمینه نیز دستور داریم تا هرچه سریعتر بدهی‌های موجود را پرداخت کنیم که هم‌اکنون قسط اول آن پرداخت شده است، همچنین آماده هستیم در این سفر در مورد جدول زمانبندی پرداخت هماهنگی‌های لازم با شما را داشته باشیم.

آخوندی با تأکید براینکه ظرفیت ترانزیت ریلی بین ۲ کشور ایران و ترکمنستان چندین برابر وضع موجود است گفت: باید در این راستا حداکثر تلاش و همکاری را برای ارتقای ظرفیت تولید بین ۲ کشور به کارگیریم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درخصوص افزایش سطح همکاری‌ها در حوزه کریدور شمال به جنوب، شرق به غرب و موافقتنامه عشق‌آباد از سوی ایران ابراز تمایل کرد و افزود: از شما نیز دعوت می‌کنیم تا در این حوزه هماهنگی و همکاری لازم با ما را داشته باشید.

مردوف در ادامه جلسه نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به نتیجه‌بخش بودن برگزاری این نشست بیان کرد: امید داریم تا گفتگوهای انجام گرفته در نهایت به ایده‌های مطلوبی دست‌یافته و منجر به افزایش هرچه بیشتر روابط بین ۲ کشور شود.

وی در پایان با بیان اینکه ما از سوی رئیس‌جمهور ترکمنستان حامل پیام خوبی برای سران کشور ایران به ویژه وزیر محترم راه و شهرسازی هستیم گفت: تلاش داریم تا اقدامات و مذاکرات ما در این نشست به نقطه عمل دوجانبه خوبی ختم شود.

گفتنی است مهرداد تقی‌زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، سعید محمدزاده مدیرعامل راه‌آهن و خیراله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در این نشست وزیر راه و شهرسازی را همراهی کردند./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای

برچسب ها : #شهرسازی #ترکمنستان #داریم #وزارت #درخصوص #عشق‌آباد #همراه #آخوندی #پرداخت #تمامی #مذاکرات #راستا #همچنین #ادامه #گرفته #خارجه #پرواز #افزایش #ترانزیت #اقتصادی #هماهنگی‌های #برقراری #گفتگوهای #جاده‌ای #اقدامات #موجود #ظرفیت #هستیم #همکاری‌های #ابراز #همکاری #مستقیم #کابینه #مشترک #معاون #مردوف #همکاری‌ها #هزینه‌های #روابط #تهران #کریدور #دستور #جمهور #بررسی #تقاضا

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تلاش برای برقراری پرواز مستقیم بین تهران و عشق‌آباد/ بررسی شرایط لازم برای کاهش هزینه‌های ترانزیت بین ۲ کشور/ تاكيد بر افزایش سطح همکاری‌ها در حوزه کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب

*

*


X https://sport45.site/