مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49768 -تاریخ انتشار : یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 -ساعت : 08:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی نظام مهندسی از سپرده گذاری/ سازمان‌های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه‌های مالی شده‌اند

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد:

سود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی نظام مهندسی از سپرده گذاری/ سازمان‌های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه‌های مالی شده‌اند

مازندشورا: مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که در حال حاضر سازمان‌های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه‌های مالی و اداری شده‌اند،گفت: تلاش وزارت راه این است که سازمان‌های نظام مهندسی به جایگاه خود برگردند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اقتصاد آنلاین، منوچهر شیبانی اصل  درباره چگونگی اخذ هزینه خدمات مهندسی توضیح داد: تا کنون به این صورت بود که ۵ درصد بابت ارجاع نظارت از مالکین و ۵ درصد برای کنترل طراحی از مهندسان ناظر و در بعضی موارد از مالکان دریافت می‌شد.

او با اشاره به این‌که از قبل اعلام شده بود نباید مبالغ دریافتی تبدیل به سپرده و یا منبع انتفاعی برای سازمان‌ها شود، گفت: در موارد متعددی شاهد سپرده‌گذاری و دریافت سود از طریق این مبالغ بوده‌ایم به طوری‌که بر اساس آخرین اطلاعات این رقم در سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بخشنامه وزارت راه علاوه بر لازم‌الاجرا بودن، یک محور قانونی دارد

مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر لازم‌الاجرا و قانونی بودن بخشنامه وزارت راه مطرح کرد: به دلیل وسعت زیاد این منابع مالی، شاهد مقاومت‌هایی در این مورد بوده‌ایم اما قطع شدن این منابع، فی النفسه یک امر قانونی است.

 شیبانی افزود: طبق شیوه‌ نامه‌ای که توسط وزیر راه ابلاغ شده هر گونه مبلغی که توسط نهادهای مختلف از مردم اخذ شود باید به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی باشد و وزیر یا وزارتخانه‌ای نمی‌تواند مردم را موظف کند که مبلغی را به نهاد خاصی بدهد و اگر قرار بر دریافت این مبلغ از سوی اعضا باشد باید در مجمع عمومی به صورت قانونی دریافت شود که تا کنون هیچ یک از این دو حالت نبوده است.

وی با اشاره به بخشنامه سال ۸۳ مبنی بر این‌که مردم موظف اند این مبالغ را پرداخت کنند بیان کرد: جای تعجب دارد اشخاصی که این مبالغ را پرداخت کرده‌اند به این نکته مهم توجه نکرده و هیچ کدام از نمایندگان مجلس و یا نهادهای دولتی به آن ایراد نگرفته‌اند در حالی‌که بحث از ریشه غیرقانونی است.

مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: حال وزیر راه این روند نادرست را اصلاح کرده‌ و طبیعتا هر اقدامی که منجر به قطع درآمدی باشد که عده‌ای از آن منتفع هستند مشخصا مخالفت‌هایی را در پی خواهد داشت.

او در پاسخ به این سوال که "آیا برای بازپرداخت این مبالغ تصمیمی اتخاذ شده یا خیر؟" گفت: مقدار این مبالغ و این‌که آیا اخذ این مبالغ در جایی ثبت شده یا خیر نامشخص است بنابراین فعلا وزارت راه سعی در متوقف کردن ادامه این روند دارد.

وزارت راه در پی تعطیل کردن نظام مهندسی نیست

شیبانی درباره این موضوع که آیا با قطع این درآمدها سازمان نظام مهندسی تعطیل می‌شود یا خیر، توضیح داد: این موضوع توسط کسانی که در این راستا منتفع‌اند، تحریف شده و من به طور قطعی این موضوع را تکذیب می‌کنم.

وی درباره علت اختلاف وزارت راه با نظام مهندسی اظهار کرد: این سازمان‌ها به بنگاه‌های مالی و اداری تبدیل شده‌اند که این امر آن‌ها را از انجام امور حرفه‌ای خود منحرف کرده اما چنین نهادهایی در سایر کشورها هرگز در امور مالی، اداری و مهندسی دخالت نمی‌کنند.

شیبانی با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی رأسا نباید به مسائل مهندسی ساختمان و مراحل صدور پروانه ساختمان ورود کند گفت: سازمان‌های نظام مهندسی در حال حاضر از وظایف اصلی خود فاصله گرفته و تلاش وزارت راه این است که آن‌ها را به جایگاه خود برگرداند و به هیچ وجه تعطیل کردن این نهاد مد نظر نبوده و نیست.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهندسی - وزارت - مبالغ - ساختمان - این‌که - شهرسازی - دریافت - قانونی - بخشنامه - توسعه - شیبانی - موضوع - تعطیل - تبدیل - مبلغی - اداری - منابع - آن‌ها - نهادهای - ادامه - نبوده - درباره - تاکید - پرداخت - نباید - بنگاه‌های - سازمان‌های - سپرده - میلیارد - شده‌اند - توضیح - بوده‌ایم - سازمان‌ها - اشاره - موارد - لازم‌الاجرا -

مطالب مرتبط با : سود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی نظام مهندسی از سپرده گذاری/ سازمان‌های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه‌های مالی شده...
نظر شما در مورد : سود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی نظام مهندسی از سپرده گذاری/ سازمان‌های نظام مهندسی تبدیل به بنگاه‌های مالی شده...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*