مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49771 -تاریخ انتشار : یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 -ساعت : 09:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بهار، جوانی و شوق دانستن

بهار، جوانی و شوق دانستن

مازندشورا: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی در یادداشتی به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب به تجلیل از صنعت نشر و جایگاه کتاب و کتابخوانی پرداخت.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن کامل یادداشت دکتر مظاهریان به شرح زیر است:

هرساله با آغاز سال جدید و فرا رسیدن بهار یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی جامعه که همانا برگزاری نمایشگاه کتاب است با همت معاونت فرهنگی وزارت راه و شهرسازی و همکاری ناشران سراسر کشور برپا می شود.

نمایشگاه کتاب را می توان  فرصتی دانست برای نگاه به حاصل کار و تجربه  اهالی قلم این سرزمین،  که  آنچه را با قلم جادویی خویش می نگارند در حقیقت بذر آگاهی است  برای رشد و شکوفایی نسل آینده.

هرچند که حال این روزهای نشر و انتشارات  و بازار کتاب  کشور چندان خوب نیست و ناشران ما همچنان درگیر و دار فشارهای اقتصادی هستند ولی  عشق به دنیای نشر سبب شده  این مسیر را همچنان ادامه دهند .

امسال نیز چون سال های گذشته در هوایی بهاری این نمایشگاه میزبان اساتید، دانشجویان و مردم فرهنگ دوست و اهل کتاب و مطالعه بود و برای من نیز فرصتی فراهم شد تا در نمایشگاه امسال شرکت کنم.

خوشبختانه وجود بازدید کنندگان فراوان در سالن ها و راهروهای  نمایشگاه کتاب امسال جدای از کیفیت کتاب ها خود نشانه ای امید بخش از اشتیاق جوان امروز ایرانی برای آگاهی و دانستن است.

در این بازدید نگاهی به وضعیت آماری نشر کشور نیز داشتم که ذکر آن شایدخالی از لطف نباشد؛ برای مثال سال ۱۳۹۶ پربارترین سال تولید و نشر کتاب ایران در طول ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می رود و در این سال تعداد عناوین کتاب های منتشر شده به مرز ۱۰۰ هزار عنوان رسیده بود و در مقایسه با سال ۱۳۹۵ دارای رشد ۱۱ درصدی می باشد و خوشبختانه بر اساس اخبار رسیده نمایشگاه کتاب امسال نیز حدود ۹۵ میلیارد تومان فروش داشته که نشان از استقبال خوب از سی و یکمین دوره نمایشگاه دارد.

به طور کلی با نگاهی به آمار ۴۰ ساله نشر کشور می توان دریافت که در طی ۴۰ سال گذشته چه مسیری را طی کرده ایم مثلا در سال ۱۳۵۷ تنها ۲۹۴ عنوان کتاب منتشر شد و این  تعداد کتاب در طول سال های پس از انقلاب اسلامی تقریبا رو به افزایش بوده اما پس از  جنگ تحمیلی هشت ساله  روند آن افزایش چشمگیری داشته و باید گفت از نیمه دهه ۱۳۷۰ تا نیمه دهه ۱۳۸۰ (در دولت هفتم و هشتم) بیشترین اوج و افزایش این روند را شاهد بوده ایم. همچنین باید گفت که  در این سال ها تنها در سال ۱۳۹۱ به دلیل وجود تورم ناشی از تشدید تحریم های بین المللی با افت ناگهانی چاپ و نشر روبروگشته ایم و تعداد عناوین نسبت به سال قبل خود کاهش یافته که خوشبختانه از آن سال تا دولت یازدهم تلاش شده تا این کاهش جبران شود.

در همین رابطه در خصوص قیمت کتاب نیز باید گفت که بعد از جنگ و با توجه به تورم و افزایش نسبی قیمت کاغذ، قیمت کل کتاب نیز متناسب با افزایش تعداد عناوین با شیبی ملایم افزایش یافت اما در دولت های دهم و یازدهم این روند صعودی با جهش شدیدی همراه بوده که در دولت یازدهم به دلیل مهار تورم در ۵ سال گذشته، از افزایش شتابان آن جلوگیری شده است.

امیدوارم مسیر روشن صنعت تولید و نشر کتاب در کشور ما همچنان ادامه پیدا کند و جوانان این سرزمین با عشق، امید و شور و شوق دانستن در مسیر مطالعه کوشا باشند و این راه ادامه پیدا کند.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : افزایش - نمایشگاه - امسال - دانستن - گذشته - خوشبختانه - تعداد - ادامه - عناوین - همچنان - یازدهم - اسلامی - رسیده - عنوان - انقلاب - منتشر - مطالعه - فرهنگی - شهرسازی - وزارت - ناشران - سرزمین - نگاهی - بازدید - آگاهی - تولید -

نظر شما در مورد : بهار، جوانی و شوق دانستن

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*