مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49814 -تاریخ انتشار : یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 -ساعت : 14:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افزایش ۱۷ درصدی تلفات و جرح ناشی از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۷

شکرچی زاده خبر داد:

افزایش ۱۷ درصدی تلفات و جرح ناشی از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۷

مازندشورا: رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از افزایش ۱۷ درصدی فوتی‌ها و مجروحین ناشی از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: باید جوانب کار سنجیده و راهکارهای مناسب اتخاذ شود تا ضمن استفاده در «اکشن پلن ایمنی»، وضعیت ایمنی راه‌ها نیز بهبود یابد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمد شکرچی زاده به‌عنوان اولین سخنران در نشـست تخصصـی تحلیل وضعیت ایمنی جاده‌ای نوروز ۹۷ اظهار داشت: در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به‌واسطه مسئولیت جامع در موضوعات مختلف حمل‌ونقل، ساختمان و شهرسازی، باید موضوعات تخصصی مربوطه را موردتوجه قرار داده و برای بررسی اتفاقات به اندیشه بنشینیم.

وی افزود: همان‌طور که پس از وقوع زلزله کرمانشاه، کارشناسان مرکز به محل زلزله و تهیه گزارش‌های تخصصی و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی، تصمیم بر این شد که در زمینه ایمنی حمل‌ونقل و ارتقا آن نیز باید از فرصت‌های مختلف استفاده کرده که تصمیم بر برگزاری نشست امروز شد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از افزایش ۱۷ درصدی تعداد فوت و جرح در نوروز ۹۷ خبر داد و گفت: در نوروز امسال وضعیت مطلوب آب و هوایی موجب افزایش تردد‌ها شد؛ اما با توجه به تمام تلاش‌ها که منجر به رضایت شهروندان از روانی تردد‌ها و ترافیک اما از لحاظ ایمنی قابل‌تأمل است.

وی در ادامه بیان داشت: در همین خصوص باید جوانب کار سنجیده و راهکارهای مناسب اتخاذ شود تا ضمن استفاده در «اکشن پلن ایمنی»، وضعیت ایمنی راه‌ها نیز بهبود یابد.

شکرچی زاده با اشاره به روند تلفات ناشی از تصادفات رانندگی گفت: تعداد تلفات از ۲۷ هزار و ۷۵۹ کشته در سال ۸۴ به ۱۶ هزار و ۲۰۱ کشته در سال ۹۶ کاهش یافت که همین‌جا از تمام ارکان تأثیرگذار در این دستاورد باید تقدیر و تشکر کرد.

این مقام مسئول تأکید کرد: نباید اقدامات و تلاش‌ها را متوقف کرد؛ زیرا در مقایسه با کشورهای شرق مدیترانه با ۳۲ کشته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در رتبه دوم قرار دارد.

وی بابیان اینکه «افزایش تعداد خودرو و ترددها بهانه مناسبی برای سرپوش گذاشتن بر افزایش تلفات ناشی از تصادفات رانندگی نیست» گفت: انگلستان با تعداد خودروهای بیشتر و جمعیت مشابه یا کره جنوبی با تردد جاده‌ای بیشتر از ایران از تلفات رانندگی به‌مراتب کمتری برخوردار هستند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: در میان ۱۰ موضوع چالشی که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مطرح می‌شود جای خالی تلفات رانندگی و ایمنی راه‌ها خالی است. آیا این مسئله به‌منزله پذیرفتن یک کشته در تصادفات رانندگی در هر ۳۰ دقیقه از سوی جامعه است و دغدغه ذهنی ما نیست؟

شکرچی زاده تأکید کرد: باید مسئله به‌عنوان یک موضوع مهم در سطح جامعه زنده نگه‌داشته شود و بدون تشویش اذهان عمومی، روش‌ها و راهکارهای علمی برای بهبود وضعیت ایمنی راه‌های ایران همانند کشور‌های پیشرفته اتخاذ شود؛ زیرا با صدور بخش‌نامه و تصمیم‌گیری‌های شخصی این کاهش رخ نخواهد داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورت عدم شناسایی و ارزیابی این مسئله به‌طور حتم در سال جاری با افزایش مجدد روبرو خواهیم شد. همچنین باید متذکر شد که دولت مکلف به انجام تعهدات داخلی و بین‌المللی در حوزه ایمنی است.

به گفته وی هزینه یک سال تلفات رانندگی معادل یارانه ۴۰ میلیون نفر در سال است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به روند فوتی‌های ناشی از تصادفات رانندگی از سال ۸۵-۸۴ خاطرنشان کرد: از این سال تا ۹۴ روند کاهشی قابل‌ملاحظه‌ای مشهود است، اما از سال ۹۵ تا ۹۶ با افزایش ۱.۶۶ درصدی تلفات مواجه هستیم.

شکرچی زاده با اشاره به سهم هر یک از سه عامل تأثیرگذار در وقوع تلفات رانندگی طی نوروز ۹۷ گفت: عامل انسانی به‌تنهایی ۶۰ درصد اما با ترکیب سایر عوامل ۸۰ درصد، راه به‌تنهایی ۱۵ درصد و با ترکیب عوامل دیگر ۲۰ درصد. همچنین وسیله نقلیه به‌خودی‌خود ۲۵ درصد و با ترکیب عوامل دیگر سهم ۳۵ درصدی داشته‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور دستیابی قشر متوسط به خودروهای ایمن در حال کاهش است و خودروهای بی‌کیفیت نیز افزایش تلفات و جراحت‌ها را در پی خواهد داشت. لذا باید به‌طورجدی این مسئله بیان گردد و راهکارهای جدی در قابل آن اتخاذ شود.

رئیس مرکز تحقیقات، نقش تخصیص بودجه مناسب در جهت بهبود وضعیت راه‌ها و ارتقا ایمنی را مهم دانست و گفت: برای رفع نقاط حادثه‌خیز و حرکت در راستای دستیابی به مسیر‌های بخشنده یک تکلیف است و اهمیت آن را باید به دست‌اندرکاران حوزه بودجه و اعتبارات متذکر شد.

این مقام مسئول همچنین در خصوص عامل وسیله نقلیه سه موضوع نبود زیرساخت‌های آزمون ایمنی خودرو، معاینه فنی ناکارآمد و نگهداری غیراصولی خودروها خصوصاً خودروهای تجاری را به‌عنوان مشکلات موجود در این حوزه بیان کرد و گفت: در زمینه عامل انسانی؛ خستگی و خواب‌آلودگی، تخلفات حادثه‌ساز، مشکلات فرهنگی و مصرف مواد مخدر یا الکل نیز سهم بسزایی دارند و باید در جهت رفع این مشکلات گام برداشت.

شکرچی زاده در پایان بابیان اینکه «تصادفات رانندگی آسیب‌های اجتماعی، روانی، اجتماعی و اقتصادی را در پی دارد» خاطرنشان کرد: تصادفات رانندگی ۵ الی ۶ درصد درآمد ناخالص ملی سالانه را هدر می‌رود و ۲۵ درصد تخت‌های بیمارستانی به خاطر تصادفات اشغال می‌شود.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رانندگی - ایمنی - تلفات - افزایش - تصادفات - شهرسازی - شکرچی - وضعیت - تحقیقات - نوروز - مسئله - همچنین - خودروهای - تعداد - درصدی - اشاره - بهبود - اتخاذ - راه‌ها - موضوع - ادامه - عوامل - ترکیب - خاطرنشان - اجتماعی - مشکلات - راهکارهای - به‌عنوان - تخصصی - متذکر - به‌تنهایی - مختلف - حمل‌ونقل - موضوعات - جامعه - جاده‌ای - دستیابی - بودجه - اقتصادی - نقلیه - وسیله - زلزله - تصریح - زمینه - تصمیم - ارتقا - تردد‌ها - تلاش‌ها - مناسب - تأثیرگذار - مسئول - برگزاری - بیشتر - خودرو - اینکه - تأکید - بابیان - روانی -

مطالب مرتبط با : افزایش ۱۷ درصدی تلفات و جرح ناشی از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۷
نظر شما در مورد : افزایش ۱۷ درصدی تلفات و جرح ناشی از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۷

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*