افزایش روابط اقتصادی بین ۲ کشور در اولویت اهداف ترکمنستان خواهد بود/ تاکید بر هماهنگ‌سازی تعرفه‌های حمل و نقلی در خاک ۲ کشور

تاریخ انتشار : یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:03

کد مطلب: 49821 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد:

افزایش روابط اقتصادی بین ۲ کشور در اولویت اهداف ترکمنستان خواهد بود/ تاکید بر هماهنگ‌سازی تعرفه‌های حمل و نقلی در خاک ۲ کشور

مازندشورا: معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان با تاکید بر هماهنگ‌سازی و یکسان‌سازی تعرفه‌های حمل و نقلی در خاک ۲ کشور بیان کرد: درحال حاضر چهار نقطه مرزی بین ۲ کشور ایران و ترکمنستان وجود داشته و خوشبختانه دارای زیرساخت‌های جاده‌ای خوبی در بخش‌های مرزی هستیم که قطعا تحقق مذاکرات و اهداف موجود در این بخش را ممکن می‌سازد.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان در بخش نهایی نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی صمیمانه دکتر آخوندی در مدت اقامت و برگزاری جلسات در ایران بیان کرد: طی ۲ روزی که همراه با هیئت ترکمنی در ایران حضور داشتیم همکاری بسیار خوبی را از سوی تمامی ارگان‌های مرتبط و دولتی جهت بررسی موارد شاهد بودیم، همچنین برای من افتخار بسیار بزرگی بود که روز گذشته با رئیس‌جمهور محترم ایران و رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار داشته و مذاکراتی درباره ارتقای سطح همکاری‌های فی ما بین انجام دادم.

وی افزود: همچنین با آقای آخوندی رئیس کمیسیون مشترک روابط اقتصادی ایران - ترکمنستان و آقای واعظی رئیس نهاد ریاست جمهوری گفت‌وگوهای بسیار خوب و سازنده‌ای را در این راستا داشتیم.

مردوف در اشاره به مذاکرات انجام شده با وزیر نفت درباره مسائل گازی، نفت و انرژی بیان کرد: از نتیجه این سفر رضایت نسبی تا به امروز داریم. آقای آخوندی درباره روابط اقتصادی ایران و ترکمنستان توضیحاتی دادند که بررسی این همکاری‌های مشترک بین دو کشور بسیار ارزشمند است.

معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با تاکید بر اینکه اجازه کاهش توقف روند رو به رشد همکاری‌های بین دو کشور را نداده‌ایم ادامه داد: تمام شرایط را فراهم می‌کنیم تا دو ماه آینده دور بعدی این جلسات در عشق آباد برگزار شود.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با بیان اینکه افزایش روابط اقتصادی بین ۲ کشور در اولویت ما قرار دارد گفت: طبق آمارهای رسمی حجم روابط اقتصادی بین ۲ کشور بیش از یک میلیارد دلار بوده است که با توجه به ظرفیت‌های موجود قطعا این رقم از حجم روابط اقتصادی بسیار کم و محدود است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: مذاکرات متعددی در بخش‌های کشاورزی، تجاری، برق، گاز ، حمل و نقل، عمرانی انجام شده است که امیدواریم در دور بعدی مذاکرات در عشق آباد این موضوعات و توافقات بین دو کشور نهایی شده باشد.

معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان در تشریح جزیئات مذاکرات انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق توافقاتی که انجام شده لیستی از اقلام مورد نیاز کشورها تهیه شده که هر یک از کشورها مسئولیت تامین این اقلام را برای طرف مقابل خود برعهده بگیرد.

مردف با بیان اینکه  طبق اعلام وزیر تجارت ترکمنستان باید تجارت‌های مرزی بین دو کشور را افزایش دهیم گفت: در این باره با وزیر صنعت ایران مذاکرات قابل توجهی داشتیم و با توجه به تجربه خوب ما در ایجاد بازارچه مرزی در مرز باج‌گیران امیدوارم که همکاری‌های دیگری در این زمینه با یکدیگر داشته باشیم.

وی همچنین ضمن ارائه پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ۲ کشور بیان کرد: امید داریم تا تمامی پیشنهادات در این حوزه به طور سیستماتیک بررسی و پیش‌نویس‌های آن تا برگزاری جلسات آتی آماده شود.

معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان با بیان اینکه در بخش حمل و نقل مذاکرات مفصلی برای افزایش همکاری‌های بین ۲ کشور داشتیم گفت: در هیات ما وزیر راه آهن، وزیر حمل و نقل جاده‌ای حضور دارند و توانستیم با مدیران بخش حمل و نقل در ایران برای توسعه همکاری‌ها مذاکراتی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بنده هم با نظر آقای آخوندی موافقم و باید از دیگر کشورهای منطقه از جمله ازبکستان و قزاقستان دعوت شود تا در جلساتی به این نتیجه برسیم که تعرفه و قوانین واحد تعریف و تصویب کنیم تا راهی بهینه از آسیای میانه به سمت خلیج فارس ایجاد شود.

مردوف با اشاره به پیشنهاد آخوندی درباره اینکه نیمه دوم سال جاری جلسه‌ای با حضور وزرای ایران، عمان، ازبکستان و قزاقستان برگزار شود، گفت: بنده با پیشنهاد راه و شهرسازی ایران موافق هستم تا این جلسه چهارجانبه برگزار شود تا تمام مسائل مربوط به ایجاد تعرفه یکسان برگزار شود همچنین درباره فعال‌سازی راه‌آهن قزاقستان، ترکمنستان، ایران صحبت‌هایی انجام شد و هر دو طرف به راه‌حلی مشترک رسیدند.

معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان با تاکید بر هماهنگ‌سازی و یکسان‌سازی تعرفه‌های حمل و نقلی در خاک کشورها اظهار داشت: درحال حاضر چهار نقطه مرزی بین ۲ کشور ایران و ترکمنستان وجود داشته و خوشبختانه دارای زیرساخت‌های جاده‌ای خوبی در بخش‌های مرزی هستیم  که قطعا تحقق مذاکرات و اهداف موجود در این بخش را ممکن می‌سازد.

وی افزود: چندین سال است که تامین برق در مناطق شمالی ایران را برعهده داریم و در اینباره هم روز گذشته مذاکراتی انجام شد.

وی با تاکید بر توافقات درباره استفاده از منابع آبی بین دو کشور گفت: ایران و ترکمنستان در شرایط اقلیمی بسیار خشکی قرار گرفتند و رودخانه‌های مشترک بین دو کشور مبدأ حیات هر دو کشور هستند امروز با تغییر شرایط جوی و تغییرات مصرف آب در کشاورزی و کارخانجات منابع آبی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار هستند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده بهینه از منابع آبی به دو عامل مسائل طبیعی و غیرطبیعی وابسته است، گفت: باید به صورت دو جانبه مسائل مشترک در حوزه آبی را حل کنیم.

وی با بیان اینکه پیش‌نویس بین دولتی درباره استفاده از منابع آبی به دولت ایران ارائه کردیم گفت: به طور رسمی پیشنهاد دادیم که کمیسیون مشترک برای مسائل آبی ایجاد شود همچنین پیشنهاد دادیم که کارگروه بین دو کشور برای تصمیم‌گیری درباره منابع آبی رودخانه‌های مشترک ایجاد شود و معتقدیم فقط براساس نتایج این کارگروه‌های مشترک می‌توانیم درباره حفظ منابع آبی و همچنین منابع گازی به توافق برسیم.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه گاز مساله بدهی شرکت ایران را پیش رو داریم، گفت: درباره موضوع بدهی شرکت ایران برای استفاده از گاز صحبت‌هایی انجام شد و در مورد مسائل گازی برای رسیدن به یک راهبرد بین دو کشور صحبت کرده‌ایم و معتقدم باید این شراکت را در درازمدت افزایش دهیم.

مردوف با تاکید بر اینکه باید از امکانات و ظرفیت‌های موجود در حوزه آسیای میانه استفاده کنیم گفت: همواره اختلافاتی بین شرکت‌های ایرانی و ترکمنستان وجود دارد که این اختلافات بین دو شرکت اما تحت نظارت دو دولت هستند و بررسی این مسائل را ادامه خواهیم داد هدف ما افزایش روابط اقتصادی بین دو کشور است./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای

برچسب ها : #ترکمنستان #درباره #مشترک #اینکه #تاکید #اقتصادی #همچنین #بسیار #مذاکرات #وزرا #منابع #مسائل #روابط #آخوندی #معاون #افزایش #همکاری‌های #ایجاد #کابینه #پیشنهاد #استفاده #بررسی #خارجه #برگزار #داریم #وزرای #مردوف #داشتیم #قزاقستان #ادامه #موجود #کشورها #شرایط #کمیسیون #شهرسازی #مذاکراتی #جلسات #ازبکستان #اشاره #برسیم #جاده‌ای #منطقه #باشیم #ارائه #هماهنگ‌سازی #تعرفه #بهینه #رودخانه‌های #دادیم #وزارت #افزود #نهایی #آسیای #میانه #صحبت‌هایی #برگزاری #برعهده #تعرفه‌های #دولتی #ظرفیت‌های #اولویت #اعلام #نتیجه #امروز #گذشته #تمامی #بخش‌های #اقلام #جمهوری #تامین #تجارت #اهداف #کشاورزی #تجاری #توافقات #اسلامی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : افزایش روابط اقتصادی بین ۲ کشور در اولویت اهداف ترکمنستان خواهد بود/ تاکید بر هماهنگ‌سازی تعرفه‌های حمل و نقلی در خاک ۲ کشور

*

*


X https://sport45.site/