مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4985 -تاریخ انتشار : دوشنبه 11 مرداد 1395 -ساعت : 10:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن

توضیحات رئیس کمیته امداد درباره خانه توران:

توضیح رئیس کمیته امداد در مورد دلیل تخریب خانه توران

مازندشورا: رییس کمیته امداد امام خمینی؟ره؟با اشاره به مشکلات برخی از املاک واگذار شده به کمیته امداد گفت: برخی از املاک واگذار شده مشکل عوارضی، حقوقی یا ملکی دارند که ما بعد از انتقال ملک، نسبت به رفع این مشکلات اقدام می‌کنیم.

مازندشورا:

توضیح رئیس کمیته امداد در مورد دلیل تخریب خانه توران بلدیه|رییس کمیته امداد امام خمینی؟ره؟با اشاره به مشکلات برخی از املاک واگذار شده به کمیته امداد گفت: برخی از املاک واگذار شده مشکل عوارضی، حقوقی یا ملکی دارند که ما بعد از انتقال ملک، نسبت به رفع این مشکلات اقدام می‌کنیم. ما پس از رفع مشکلات املاک، نسبت به فروش آنها اقدام کرده و پول حاصل از این فروش در مسیر برطرف کردن نیاز افراد نیازمند صرف می‌شود. ما در امداد، فقط امانت‌دار مردم بوده و تلاش می‌کنیم هر ملکی که در اختیار کمیته امداد امام خمینی؟ره؟قرار می‌گیرد را به بهترین شکل ممکن فروخته زیرا این مال، برای ایتام و نیازمندان است.
رییس کمیته امداد امام خمینی؟ره؟با تاکید بر اینکه خانه توران جزو املاک متصرفه نظام بوده است اظهارکرد: برخی از املاک کمیته امداد امام خمینی؟ره؟جزو املاک متصرفه نظام بوده که بر اساس احکام دادگاه انقلاب و ضوابط کشور در اختیار کمیته امداد قرار گرفته است. زمانی که به تخریب خانه توران اقدام کردیم هیچ نامه‌ای از هیچ مرجعی به‌دست ما نرسیده بود و ما نیز پس از طی سلسله مراتب قانونی نسبت به تخریب این ملک اقدام کردیم. وی خواستار ارائه اسناد قانونی از سوی سازمان میراث فرهنگی شد و اذعان کرد: مسوولان سازمان میراث فرهنگی اگر ادعا می‌کنند که خانه توران ثبت اضطراری شده و این موضوع را به مجموعه امداد اطلاع داده‌اند، اسناد خود را ارائه دهند.
رییس کمیته امداد امام خمینی؟ره؟با اشاره به برخی املاک تاریخی واگذار شده به امداد گفت: بر اساس احکام قانونی و شرعی امداد حق واگذاری این املاک به میراث فرهنگی را نداشته زیرا اینها یا وقف یا هبه هستند و ما نمی‌توانیم نیت واقفان را تغییر دهیم. در رابطه با خانه توران، نهادی که می‌تواند ادعایی داشته باشد شهرداری است و مسوولان شهرداری تهران باید اعلام کنند که چرا مجوز ساخت این ملک را به امداد ارائه کرده و اگر تذکری از سازمان میراث دریافت کرده‌اند چرا این تذکر به مجموعه امداد اطلاع داده نشده است.
پس از شنیدن خبرهایی مبنی بر تخریب خانه توران، گروهی از معماران برجسته در برابر این ساختمان تاریخی احساس مسوولیت کردند و ایستادند تا جلوی تخریب این خانه گرفته شود. آنها در نامه‌ای اعتراض خود را بیان کردند و حتی هفته پیش در محل این ساختمان نیز حاضر شدند. با وجود اقدامات دلسوزانه آنها مسوولینی که جای خالی آنها در این روند به چشم می‌خورد مجبور شدند در صحنه حاضر شوند. سرانجام بعد از حضور این عده، سازمان میراث فرهنگی یگان حفاظت خود را به سوی این خانه فرستاد تا جلوی تخریب این ساختمان گرفته شود و در همان روز این خانه به ثبت اضطراری میراث فرهنگی رسید؛ مانند نوشدارو بعد از مرگ سهراب.
در نامه‌ای که این گروه از معماران برجسته برای سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه و شهرسازی نوشته‌اند، آمده است: «در ضلع جنوب غربی تقاطع خیابان پسیان و کوچه اسماعیلی در منطقه زعفرانیه تهران، پلاک ثبتی با مساحت چندهزار متر مربع واقع است که منتسب به کاخ اقامتی ملکه توران، همسر سوم رضاخان پهلوی است و به‌لحاظ معماری از نمونه‌های شاخص معماری مسکونی ویلایی در دوران مدرن ابتدایی ایران است.» در ادامه این نامه اعتراضی آمده است: «به نظر می‌رسد که این ملک و اعیانی حادث در آن مدت‌ها در تملک کمیته امداد امام؟ره؟ بوده که بعید نیست در ماه گذشته واگذار شده باشد.» در نقشه‌های GIS رسمی منطقه که در سال ۱۳۷۴ از سوی شهرداری تهران تهیه شده، عرصه مذکور به‌وضوح به‌عنوان «باغ» بازنمایی شده است. متأسفانه در چند سال اخیر به‌طور سیستماتیک پوشش گیاهی ارزشمند واقع در این عرصه به‌ویژه در نواحی مرکزی آن خشکیده یا خشکانده شده است که این موضوع در نقشه‌های هوایی سالانه در هفت سال گذشته رؤیت می‌شود.» در بخش پایانی این نامه ذکر شده است: «امضاکنندگان متن حاضر که همگی از معماران بهره‌مند از دانش شهرسازی هستند، هم به‌عنوان شهروندانی نگران از آینده این عرصه و اعیانی ارزشمند و بافت اطراف آن و هم به‌عنوان معماران حرفه‌ای و بر مبنای نظر کارشناسانه درباره عملیات ساختمانی در جریان در این ملک، ابراز نگرانی کرده و خواستارند که در صورت صلاح‌دید، همکاری‌های لازم را پیش‌بینی نمایید.» از میان امضاکنندگان این نامه، نام‌هایی چون آقایان رامبد ایلخانی، آرش بصیرت، علیرضا تغابنی، محمدرضا حائری، مهرداد زواره‌محمدی، محمدرضا قدوسی، پرشیا قره‌گوزلو، علی کرمانیان، ایرج کلانتری، حمیدرضا ناصرنصیر، نشید نبیان و... به چشم می‌خورند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : امداد - کمیته - توران - املاک - میراث - تخریب - فرهنگی - واگذار - اقدام - معماران - ارائه - قانونی - شهرداری - خمینی؟ره؟با - تهران - ساختمان - نامه‌ای - به‌عنوان - مشکلات - گرفته - امضاکنندگان - برجسته - شهرسازی - محمدرضا - منطقه - نقشه‌های - اعیانی - معماری - گذشته - ارزشمند - اضطراری - متصرفه - احکام - اختیار - می‌کنیم - اشاره - کردیم - اسناد - مجموعه - اطلاع - موضوع - مسوولان - درباره - تاریخی -

نظر شما در مورد : توضیح رئیس کمیته امداد در مورد دلیل تخریب خانه توران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها