مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 49859 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 -ساعت : 13:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

خشکسالی دلیل موج مهاجرت به کرمان

روستاها در خطر کاهش جمعیت هستند

مازندشورا: شهردارآنلاین: حاشیه نشینی در اطراف کرمان با وجود تمام اقداماتی که برای مقابله با این پدیده صورت گرفته ادامه دارد و خشکسالی نیز بر موج مهاجرت به شهرها افزوده است.

مازندشورا:استان کرمان جمعیتی حدود سه میلیون نفر دارد اما این سه میلیون نفر در ۱۱ درصد مساحت کشور پراکنده هستند از سوی دیگر کرمان دومین استانی است که بیشترین تعداد روستاها را در خود جای داده و تقریبا نیمی از جمعیت استان نیز روستا نشین هستند. این روستاها به دلیل پراکندگی با مشکل دریافت خدمات مطلوب و توسعه یافتگی روبرو هستند و خشکسالی هم هر روز زندگی مردم را سخت تر می کند.

خشکسالی طی سال های اخیر امان از روستاییان ربوده است، طبق اعلام مسئولان ده ها روستا طی سال های اخیر تنها در شهرستان ریگان تخلیه شده اند و دیگری هیچ آبی برای ادامه زندگی در این روستاها وجود ندارد و این آبادی ها حالا میزبان تازیانه های طوفان های شن و ریزگردها هستند این رویه در سایر شهرستان های شرق استان با افت خیز وجود دارد، در جنوب کرمان هم به سادگی می توان روستاهایی را دید که حالا دیگر کسی در خانه هایش زندگی نمی کند، حتی روند مهاجرت به شهرهای بزرگتر هم کشیده شده است.

بارندگی در کرمان نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد کاهش یافته و در مقابل برتعداد روزهایی که طوفان شن و ریزگردها در آسمان استان وجود دارد افزوده شده است، تغییرات اقلیمی رمقی برای ادامه کشاورزی و دامداری در استانی که بیش از ۵۰ درصد از ساکنانش کشاورز هستند باقی نگذاشته است و به ناچار بسیاری از آنها برای ادامه زندگی به سمت شهرهای بزرگتر مهاجرت می کنند، تا که شاید امکان ایجاد شرایط بهتر زندگی برای روستانشینان سابق مهیا شود اما در واقع نه تنها این اتفاق روی نمی دهد بلکه حاشیه نشینان، شهرها را نیز با مشکلات عمده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مواجه می کنند.

تغییرات اقلیمی رمقی برای ادامه کشاورزی و دامداری در استانی که بیش از ۵۰ درصد از ساکنانش کشاورز هستند باقی نگذاشته است و به ناچار بسیاری از آنها برای ادامه زندگی به سمت شهرهای بزرگتر مهاجرت می کنند

آمار جهانی از این حکایت دارد که از جمعیت هر کلانشهر حداقل ۲۰ درصد حاشیه نشین هستند، این آمار در شهر کرمان نیز با حدود ۲۰۰ هزار حاشیه نشین تقریبا تشابه دارد.

حاشیه نشینان در شهرها به کارگری و یا شغل های کاذبی می پردازند که نه تنها وضع اقتصادی خانواده هایشان را بهتر نمی کند بلکه دردی دیگر می شود که درمانش هزینه های بیشتری می خواهد.

یکی از این مراکز حاشیه نشین در کرمان در اطراف شهرک صنعتی شماره سه کرمان ایجاد شده است، هر چند که تعداد این سکونتگاههای غیر قانونی زیاد است اما شهرک صنعتی یکی از شهرکهای حاشیه ای است که شرایط نا مساعدی دارد.

هسته مرکزی این شهرک از اواخر سال ۷۲ شکل گرفته است و اکنون قریب به ۳۵۰ خانوار در این شهرک زندگی می کنند و بر جمیعت این افراد نیز افزوده می شود.

طی دولت نهم و دهم نه تنها این سکونتگاهها محدود نشد بلکه به برخی از این شهرک ها آب و برق نیز منتقل شد و همین مشوقی شد که حاشیه نشینان امیدوار باشند تا که شاید در مقطعی زمانی خدمات شهری را نیز دریافت کنند.

برخورد با حاشیه نشینی فرو کش کرده است

در دولت یازدهم و داوزدهم اما سیاستها قانونمند تر و هدفمند شد، برخورد با حاشیه نشینی و تخریب سازه های غیر مجاز در دولت یازدهم شدت گرفت و برخورد با زمین خوارانی که یکی از مهمترین عاملان سکونت در حاشیه شهرها بودند نیز در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت اما در دولت دوازدهم رفته رفته از شدت سیاست های رفع حاشیه نشینی کاسته شده است و این روزها کمتر در صدر اخبار قرار می گیرد.

در شهرهای جیرفت، سیرجان، زرند، رفسنجان و سایر شهرهای بزرگ استان نیز می توان حاشیه نشینی را مشاهده کرد حتی در شهری مانند بم که بعد از زلزله احداث شده  حاشیه نشینی وجود دارد

محمد قوام زاده، کارشناس مسائل اجتماعی در شهرهای بزرگ در گفتگو با مهر می گوید: حاشیه نشینی در کرمان مانند سایر شهرهای بزرگ از قدیم وجود داشته است و در حال حاضر هم وجود دارد و البته در شهرهای جیرفت، سیرجان، زرند، رفسنجان و سایر شهرهای بزرگ استان نیز می توان حاشیه نشینی را مشاهده کرد حتی در شهری مانند بم که بعد از زلزله احداث شده است حاشیه نشینی وجود دارد.

وی تصریح کرد: برای مقابله با حاشیه نشینی باید کار مطالعاتی انجام داد و دلایل مهاجرت روستاییان و اینکه چطور حاضرند زندگی در روستا را به حاشیه نشینی در بدترین شرایط در شهرها ترجیح دهند تحقیق کرد در کنار این مطالعات باید راهکارها برای بازگشت این افراد به روستاها را نیز بررسی کرد.

قوام زاده بیان کرد: وقتی در روستاها زمینه توسعه یافتگی و رفاه مهیا نباشد و اشتغال و درآمدزایی در روستاها دچار آسیب شود باید در انتظار وجود مشکل در شهرها باشیم، ضمن اینکه برخی از این حاشیه نشینان از استان های مجاور به کرمان آمده اند، بسیاری از این خانواده ها دچار آسیب های اجتماعی هستند که همین امر موجب ترد آنها به حاشیه شهر شده است.

چه طرح جامع و مشخصی برای توسعه روستاها اجرا شده است

قوام زاده گفت: سوال اینجاست که چه طرح جامعی برای احیاء مجدد روستاها وجود دارد، چه تسهیلاتی در اختیار روستاییان قرار گرفته است؟ در چه شهرستانی بیشترین میزان مهاجرت وجود دارد و مهمترین عامل این تنش های جمعیتی چیست؟ عملا برای بسیاری از این سوالات جوابی وجود ندارد اما در مقابل با حاشیه نشینی در شهرها برخورد می شود.

وی افزود: نکته اینکه همه این حاشیه نشینان روستایی هم نیستند و برخی از این افراد که جمعیت کمتری را شامل می شوند شهرنشینانی هستند که توان تامین هزینه های زندگی در شهر را ندارند و به حاشیه رانده شده اند.

وی بیان کرد: عدم وجود زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی و رفاهی در این سکونتگاه های غیر مجاز موجب شده است برخی از افراد مجرم نیز بستر مناسبی برای فعالیت خود بیابند به همین دلیل باید در این سکونتگاه های کار فرهنگی مجزا انجام داد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان نیز در این خصوص اظهارداشت: یکی از اقداماتی که در سازمان تبلیغات انجام شده است تشکیل کمیسیون مقابله با آسیب های اجتماعی و احصاء این آسیب ها با حضور کارشناسان مذهبی است.

حجت الاسلام علی جلالی افزود: با بررسی های مداوم و رصد میدانی و همکاری با دستگاه های مختلف آسیب های هر بخش را شناسایی کرده ایم و با استقرار ورحانی مستقر و تقویت مساجد در این شهرک های حاشیه ای زمینه تقویت بنیه مذهبی و فرهنگی را مهیا کرده ایم.

وی تصریح کرد: اقدامات متمرکز و برنامه ریزی شده برای خدمت فرهنگی به ساکنان حاشیه شهر در حال انجام است و تداوم خواهد یافت و در عمل نیز موجب بهبود وضعیت فرهنگی در این مناطق شده است.

مقابله با حاشیه نشینی یکی از سیاست های اصلی در شهر کرمان است که با همگرایی دستگاه های مختلف با جدیدت دنبال می شود

فرماندار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: مقابله با حاشیه نشینی یکی از سیاست های اصلی در شهر کرمان است که با همگرایی دستگاههای مختلف با جدیدت دنبال می شود.

علی بابایی بیان کرد: باید همه دستگاه های مرتبط با این بخش به خوبی کار خود را انجام دهند و در این صورت مشکل حاشیه نشینی رفع می شود.

وی با اشاره به رشد حاشیه نشینی در سالهای گذشته بیان کرد: سیاست های توسعه زیر ساختها در روستاها باید دنبال شود و از سوی دیگر زمینه اشتغال را در روستاها ایجاد کنیم.

فرماندار کرمان بیان کرد: طی سال های اخیر در کنار مقابله با توسعه حاشیه نشینی در کرمان اقدامات موثری نیز در راستای توسعه روستاها و پویایی اقتصادی روستاییان انجام شده است.

بابایی خاطرنشان کرد: تمام خدمات باید در محدوده شهرها و یا محدوده طرح های هادی انجام شود و در خارج از این دو محدوده هیچ خدمات و مجوزی برای ساخت و ساز نباید داده شود.

وی گفت: پیشگیری از حاشیه نشینی نیز یکی از اولویت های شهر کرمان است که باید در دستور کار قرار گیرد.

کرمان این روزها در معرض ورود مهاجرانی قرار گرفته است که نه تنها ارزشی به شهر افزوده نمی کنند بلکه مشکلات اجتماعی و فرهنگی را به همراه دارد.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حاشیه - کرمان - نشینی - روستاها - زندگی - شهرهای - استان - شهرها - فرهنگی - مهاجرت - توسعه - اجتماعی - ادامه - نشینان - مقابله - روستاییان - افراد - برخورد - بسیاری - سیاست - دستگاه - جمعیت - خدمات - اینکه - شرایط - زمینه - اقتصادی - ایجاد - مختلف - روستا - دنبال - استانی - محدوده - بزرگتر - خشکسالی - افزوده - مانند - گرفته - احداث - مشاهده - رفسنجان - سیرجان - زلزله - افزود - اقدامات - تقویت - همگرایی - جدیدت - بابایی - فرماندار - مذهبی - اظهارداشت - بررسی - تصریح - اشتغال - جیرفت - تبلیغات - سکونتگاه - گفتگو - مشکلات - ندارد - شهرستان - طوفان - ریزگردها - مقابل - گذشته - یافتگی - دریافت - میلیون - جمعیتی - بیشترین - تعداد - تقریبا - تغییرات - اقلیمی - صنعتی - هزینه - یازدهم - مهمترین - دستور - خانواده - ناچار - دامداری - کشاورزی - ساکنانش - کشاورز - نگذاشته - روزها -

نظر شما در مورد : روستاها در خطر کاهش جمعیت هستند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*