تاریخ انتشار : سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 49923 چاپ به اشتراگ گذاشتن

حال ناخوش مروارید کرج

مازندشورا: شهردارآنلاین: کاخ مروارید کرج در حالی 50 سالگی خود را پشت سر می گذارد که این روزها حال ناخوشی داشته و در انتظار مرمت ، بازسازی و توجه مسئولان است.

مازندشورا:این کاخ موزه در زمینی به گستردگی 111 هکتار با 2 و 500 متر زیربنا در سال‌های 47 - 1345 در مهرشهر کرج ساخته شد و سازهٔ اصلی و طرح آن به شکل یک سفره‌ماهی که صدفی را در بر گرفته ‌است. 
همه فضاهای معماری زیرسقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌ شکل دانه‌های مروارید اجرا شده‌ است. در ضلع شمالی کاخ موزه و در محوطهٔ بیرونی ،دریاچه ای نیز به ‌شکل باله‌های سفره ‌ماهی طراحی و اجرا شده‌است. 
این بنا دربردارنده فضاهای گوناگونی از جمله تالار طلایی، دفتر مخصوص، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب و غیره است. 
یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ موزه اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده و به خصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده ‌است. در طراحی فضای بیرونی دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده ‌است. 
اولین زخم های شکننده بر این کاخ موزه درسال 84 و با بارش برفی بود که منجر به تخریب سقف آن شد، پس از آن به دلیل رسیدگی نشدن ، دیوارها و سایر فضاهای این بنای تاریخی به مرور زمان تخریب شد. 
اکنون پس از چندین سال بارقه امید برای مرمت این بنا ایجاد شده، چون تصمیم مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری به ویژه در استان البرز بر آن است جدا از کشمکش‌های مالکیتی، برای مرمت این بنا آستین بالا بزنند. 
معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج در بازدید از این بنا، گفت: در دنیای امروز مردم دنبال جاذبه های گردشگری و انسان ساز هستند. 
سیروس شفقی افزود: دراستان البرز طبیعت زیبا از ظرفیت های خوب گردشگری به شمار می رود و آثار و ابنیه ای نظیر معماری بی نظیر کاخ موزه مروارید نیز می تواند مکمل آن باشد. 
وی ادامه داد: فضای دلنشینی در این بنا برای حضور و جذب گردشگران وجود دارد که متاسفانه نه تنها این بنا حفظ نشده، بلکه تبلیغاتی نیز برای آن نشده است. 
معاون استاندار البرز گفت: بخش گردشگری می تواند رونق اقتصادی را به همراه آورد، بنابراین برای توسعه گردشگری در استان البرز به ویژه کلانشهر کرج باید با حفظ بناهای تاریخی و فرهنگی زمینه این مهم را هرچه بیشتر فراهم کرد. 
فرماندار کرج خاطرنشان کرد: تمام دستگاه های اجرایی در تحقق این هدف مکلف هستند و باید همراهی لازم را داشته باشند. 
مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ موزه مروارید نیز دراین بازدید گفت: تفاوت بنا با سایر کاخ موزه ها در سبک معماری آن است که تمام دانشجویان معماری داخلی و خارجی مشتاق بهره گیری از آن هستند. 
شهناز پناهی افزود: درسال 93 این بنای مخروبه تحویل میراث فرهنگی و گردشگری می شود و در مجموع 60میلیارد تومان برای بازسازی آن اعتبار نیاز است. 
وی ادامه داد: بخشی از طرح های احیاء از جمله صرف هزینه چهار میلیارد تومانی برای زنده کردن دریاچه این کاخ انجام شده و این اثر در سال 81 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. 
پناهی گفت: با توجه به اینکه این اثر جذاب معماری در فهرست قرار گرفته در صورت ثبت مالکیت آن برای میراث فرهنگی می توان اقدامات موثرتری را دراین زمینه داشت. 
وی خاطرنشان کرد: اعتبارات استانی جوابگوی بازسازی این بنا نیست و همه ارگان ها از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و شهرداری باید همراهی لازم را داشته باشند. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز نیز گفته بود اکنون 27 هکتار از مجموعه کاخ تاریخی مروارید مهرشهر کرج در اختیار این اداره کل قرار دارد و با اقدامات انجام شده، به زودی مالکیت قطعی این اثر تاریخی مشخص می شود. 
حجت الاسلام فخرالدین صابری در حاشیه بازدید رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مجموعه کاخ مروارید مهرشهر کرج افزود: بر اساس قول استاندار البرز و با مساعدت دستگاه قضایی به زودی اقدامات لازم برای قطعیت مالکیت کاخ مروارید به عمل می آید. 

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #گردشگری #مروارید #البرز #فرهنگی #میراث #تاریخی #معماری #مالکیت #اقدامات #مجموعه #افزود #بازدید #استاندار #استان #بیرونی #فضاهای #گرفته #دریاچه #مهرشهر #همراهی #دراین #ساخته #باشند #فهرست #صنایع #هکتار #دستگاه #بازسازی #ادامه #طراحی #تالار #درسال # معاون #حلزونی #زمینه #تخریب #تواند #خاطرنشان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : حال ناخوش مروارید کرج

*

*


X https://sport45.site/