تاریخ انتشار : چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:39

کد مطلب: 49988 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رییس اداره تصادفات پلیس راهور پایتخت هشدار داد

سهم تکان‌دهنده موتورسواران از مرگ و میر حوادث رانندگی در تهران

مازندشورا: شهردارآنلاین: رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نسبت به سهم قابل توجه موتور سیکلت سواران از درصد کل جانباختگان حوادث رانندگی هشدار داد.

مازندشورا:بیش از نیم قرن است که اولین نسل موتورهای گازی وارد ایران شده و امروز پس از گذشت سال‌ها به جرات می‌توان گفت که هنوز فرهنگ استفاده از این وسیله نقلیه در میان مردم به درستی نهادینه نشده است.

بسیاری از شهروندان، موتورسواران را انسان‌هایی خشن و بی‌ملاحظه می‌دانند؛ چراکه آنها قانون را دور ‌زده و نادیده می‌گیرند، عابران پیاده و رانندگان خودرو را کلافه می‌کنند و در نهایت با بهره‌گیری از سرعت بالا، دستیار توانای مرگ می‌شوند. موتورسیکلت، وسیله‌ ایست ارزان و کم‌حجم که در ایران به سبب مصرف اندک بنزین بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است اما متاسفانه به جنبه آسیب‌‌پذیری این وسیله نقلیه توجه چندانی نشده و از دیگر سو جمعیت جوان و میانسال از آن برای فرار از ترافیک و قوانین راهنمایی و رانندگی استفاده می‌کنند. این توجه خاص، باعث شده تا موتورسواری در زیر پاگذاشتن تمامی قوانین رانندگی و نادیده گرفتن حقوق سایر مردم تعریف شود. 

گاهی رفت و آمد ویراژگونه موتورسواران فاقد کلاه ایمنی درخیابان نه تنها موجب ایجاد نا امنی برای شهروندان و رانندگان شده بلکه اتفاقات ناگوار را به دنبال دارد. مرگ و میر های ناشی از تصادف موتور سواران، بیانگر این واقعیت تلخ است که ایجاد این ناامنی و بروز تصادفات و صحنه‌های مرگبار گریبانگیر خود موتور سواران می‌شود.

سرهنگ احسان مومنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سهم موتور سیکلت سواران از کل جانباختگان حوادث رانندگی در تهران اظهارکرد: برابر آمارهای سازمان پزشکی قانونی ۳۳ درصد کشته شدگان حوادث رانندگی در پایتخت را در سال گذشته موتور  سیکلت سواران شامل شدند که این موضوع از آمار بالای موتور سیکلت سواران از کل تصادفات مرگبار حکایت دارد.

وی با بیان اینکه ۴۸ درصد از جانباختگان حوادث رانندگی در تهران عابران پیاده بوده‌اند گفت: مهمترین علت مرگ موتور سیکلت سواران ضربه به سر به دلیل نداشتن کلاه ایمنی بوده که درهمین راستا ماموران راهنمایی و رانندگی نسبت به برخورد و اعمال قانون موتورسوران متخلف اقدام می‌کنند.

مومنی عمده تخلفات موتور سواران را نداشتن کلاه ایمنی، عبور از محل ممنوعه، انجام حرکات نمایشی و حمل بیش از حد بار و مسافر با موتور سیکلت اعلام کرد و گفت: در صورتی که ماموران پلیس این تخلفات را مشاهد کنند نسبت به توقیف اعمال خواهند کرد.

مومنی در ادامه به موتور سیکلت سواران هشدار داد و گفت: تمامی موتور سیکلت سواران باید توجه داشته باشند که استفاده از کلاه ایمنی برای راکب و سرنشین موتور سیلکت الزامی است؛ همچنین سوار کردن بیش از یک نفر سرنشین به روی موتور تخلف بوده و در صورت رویت پلیس حتما با آن برخورد می‌شود.

رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی به موتور سوران توصیه کرد که چراغ جلوی موتور سیکلت را علاوه  بر هنگام تاریکی هوا در ساعات روز برای بهتر دیده شدن روشن نگه دارند و از حرکات مارپیچ و تغییر مسیر ناگهانی خودداری کنند.

وی با بیان اینکه حرکت در بین خودروها جزو مواردی است که می‌تواند منجر به تصادف شود گفت: موتور سیکلت سواران باید از جابه جایی بار های حجیم با موتور خودداری کنند چرا که این موضوع علاوه بر اینکه تخلف محسوب می‌شود احتمال وقوع تصادف را تا چندین برابر افزایش می‌دهد.

رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از موتور سواران خواست که حتما از سالم بودن ترمز مطمئن بوده و آن را به صورت روزانه چک کنند.

وی با بیان اینکه دیده شده برخی از موتور سواران توجهی به چراغ قرمز نمی‌کنندگفت:‌ یکی از اصلیترین دلایل تصادفات موتور سوران بی‌توجهی به چراغ قرمز در تقاطع‌ها است به همین دلیل این افراد حتما باید در تقاطع‌ها بایستن و ماموران پلیس در صورت مشاهد چنین تخلفی حتی می‌توانند موتور سیلکت را توقیف کنند.

مومنی با بیان اینکه رانندگی با موتور سیکلت بدون داشتن گواهی‌نامه موتور سیکلت جرم محسوب می‌شود گفت: همچنین راکبان موتور سیکلت باید توجه داشته باشند که باید فرمان موتور سیکلت را با هر دو دست نگه داشته و رانندگی در حال صحبت با تلفن همراه و موارد نظیر آن احتمال وقوع تصادف را تا چندین برابر افزایش می دهد.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #موتور #سیکلت #سواران #رانندگی #تصادفات #اینکه #تصادف #مومنی #حوادث #ایمنی #تهران #راهنمایی #اداره #استفاده #ماموران #موتورسواران #برابر #تخلفات #اعمال #مشاهد #حرکات #سرنشین #احتمال #محسوب #چندین #افزایش #تقاطع‌ها #خودداری #سوران #باشند #برخورد #سیلکت #همچنین #توقیف #مرگبار #شهروندان #قانون #نادیده #نقلیه #وسیله #پایتخت #هشدار #عابران #پیاده #جانباختگان #موضوع #ایجاد #تمامی #رانندگان #قوانین #نداشتن

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سهم تکان‌دهنده موتورسواران از مرگ و میر حوادث رانندگی در تهران

*

*


X https://sport45.site/