تاریخ انتشار : شنبه 29 اردیبهشت 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 50178 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سخنگوی شورای شهر کرج در گفت و ‌گو با شهردار آنلاین:

نقدهایی بر لیست امید وارد است/همواره دعواهای تهران را به کرج می‌کشانند/سیاست‌مداران غیر رسمی نباید اعمال نفوذ کنند

مازندشورا: شهردارآنلاین: یک سال از انتخابات پنجمین دوره شورای شهر و روستا در ایران می‌گذرد و در آن انتخابات دیدیم که شهروندان شهرهای بزرگ ایران به لیست امید رای دادند و اکنون بر عملکرد برخی از آنها انتقاداتی دارند ولی باید توجه داشت که این لیست تنها 9 ماه است که فعالیت‌ خود را در قالب مدیریت شهری آغاز کرده است.

مازندشورا:سیاوش پور علی - یک سال از انتخابات دور پنجم شورای شهر و روستا در ایران می‌گذرد و با همه فراز و نشیب‌های موجود در روند انتخابات در اکثر شهرهای بزرگ ایران مانند کرج، تبریز، رشت، مشهد، شیراز و ... این لیست امید بود که با اکثریت آرا وارد پارلمان شهری شد و مردم ایران برای اولین بار انتخابات لیستی را تجربه کردند. به‌نظر می‌آید که مردم شهرهای بزرگ ایران این‌بار خواستند که نفرات جدید را وارد پارلمان شهری بکنند و فارغ از اینکه چه اشخاصی در لیست حضور دارند به لیستی رای دادند که بزرگان اصلاحات آن را به جمع‌بندی رساندند ولی حالا به‌نظر می‌ آید

عده‌ای از شهروندان برخی انتقاداتی را به این نفرات دارند که می‌توان آن را حق شهروندان دانست ولی این انتقاد تا چه مقدار می‌تواند مفید باشد و تا چه مقدار می‌تواند به جبهه اصلاحات ضربه بزند. رحیم خستو، سخنگوی شورای شهر کرج معتقد است که نمی‌توان در فضایی که سنت‌هایی در سازمان شهرداری کل کشور وجود دارد با سرعت کار کرد زیرا این فضای موجود کار کردن را برای مسئولان شهرس کمی سخت است.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی شهردارآنلاین با عضو شورای شهر کرج و استاد علوم سیاسی دانشگاه که در این دوره وارد پارلمان شهری شده‌ است را می‌خوانید.

باتوجه به اینکه از انتخابات پنجمین دوره شورای شهر یک سال می‌گذرد چه تغییراتی را در فعالیت اعضای شورای شهری که به نام لیست امید وارد پارلمان شهر شدند می‌توان شاهد بود؟

«قبل از هرچیز باید توجه داشته باشیم که شورای شهر پنجم نزدیک به 9 ماه است که امور شهرها را در دست گرفته است و در این مدت کوتاه نمی‌توان کارهای بزرگی انجام داد و همچنین باید دقت داشته باشیم که بسیاری از رویه‌های موجود در مدیریت شهری باید اصلاح شوند زیرا در این زمینه با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستیم. در مورد چگونه بسته شدن لیست امید هم نقدهای بسیاری وجود دارد و در تکمیل آن اعمال فشارها و رفتارهای جناحی کاملا به چشم می‌خورد و باعث آن شد که بخشی از سرمایه‌های جوان در لیست حضور نداشته باشند همین موضوع باعث شده که برخی که از چهره‌های جدید که تجربه لازم را در زمینه مدیریت شهری نداشته باشند وارد بازی‌های مدیریتی شوند که اکنون نمی‌توان عملکرد آنها را سنجید و در کفه ترازو قرار داد.»

عملکرد اعضای شورای شهر کرج را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

«تا این لحظه که من با شما صحبت می‌کنم اعضای شورای شهر کرج به همه اهدافی که پیش از انتخابات سال گذشته برای خود مشخص کرده بودند پایبنده هستند و به همین روند هم ادامه خواهند داد زیرا ما در مقابل آرای مردم وظیفه‌هایی داریم که باید به آن عمل کنیم در غیر این صورت ورودمان به شورای شهر بی‌حاصل خواهد بود.»

در این 9 ماهی که از فعالیت شورای شهر پنجم کرج می‌گذرد چه فعالیت‌هایی در جهت بهبود وضعیت کرج در حوزه مدیریت شهری رخ داده است؟

«اعضای شورای شهر کرج در اولین قدم توانستند در میزان بودجه مدیریت شهری کرج اصلاحاتی را انجام دهد و به این صورت توانستیم در بسیاری از هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کنیم تا اینکه بیش از این شهر بدهکار نشود. اعضای شورای شهر پنجم توانستند بودجه‌ای را به تصویب برسانند که نسبت به بودجه سال گذشته 280 میلیارد تومان صرفه جویی شود. لازم به ذکر است که این مبلغ از برنامه‌های عمرانی کرج کاسته نشده است و تنها به هزینه‌های جاری مدیریت شهری باز می‌گردد. متاسفانه در دوره‌های گذشته بودجه‌های تعریف شده شفاف نبوده است و می‌توان گفت که نزدیک به 40 درصد بودجه واقعی نبوده است و تنها باعث می‌شد که شهر بدهکارتر شود و فعالیت‌های شهرداری به مشکل بربخورد. در همین زمینه می‌توانم به فعالیت‌های شورای شهر کرج در زمینه حمل و نقل عمومی اشاره کنم که در آینده نزدیک بسیاری از مشکلات این بخش در جهت تردد هرچه بهتر شهروندان بر طرف خواهد شد.»

آیا می‌توان آینده را برای فعالیت بهتر شورای شهر کرج پیش‌بینی کرد؟

واقعیت این است که متاسفانه در مناسبات شهری که در طول سال‌ها شکل گرفته است برخی بنا به دلایلی که خودشان می‌دانند اجازه کار یکپارچه نمی‌دهد. این موضوع که برخی در کار دیگران تداخل ایجاد می‌کنند ربطی به جناح بند‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارد. در حال حاضر در روند انتخاب شهردار آینده کرج هم می‌بینیم که متاسفانه عده‌ای هر روز مصاحبه می‌کنند و می‌خواهند مسیر انتخابات را تغییر دهند که خوشبختانه تا این لحظه نتوانسته‌اند.»

در تهران هم چنین مشکلاتی را قبل از انتخاب محمدعلی افشانی به‌عنوان شهردار تهران مشاهده کردیم. ولی در نهایت اعضای شورا مستقل انتخاب کردند. چه شباهت‌هایی بین دو شهر کرج و تهران وجود دارد و در این زمینه چه مشکلاتی وجود دارد؟

تهران و کرج به دلیل نزدیکی به یکدیگر و اینکه بسیاری از کارگران کرجی برای کار به تهران می‌آیند و با توجه به اینکه کرج نزدیکترین کلانشهر به پایتخت محسوب می‌شود این دو شهر مشکلات مشترکی دارند و بهتر است بگوییم زلف‌های این دو شهر در یکدیگر گره خورده‌ است. نزدیکی این دوشهر باعث شده تا مشکلات ترافیک، حمل و نقل، آلودگی هوا و ... با یکدیگر مشترک باشند و همچنین بسیاری از دعواهای تهران به کرج کشیده می‌شود. در حال حاضر بسیاری می‌خواهند که شهردار کرج شوند، این نشان میدهد که اهمیت کرج بنا به همین دلایل بسیار بالا است و برای حل مشکلاتی که این دو شهر دارند یک اراده و قدرت ملی لازم داریم در غیر این صورت این مشکلات همچنان ادامه خواهند داشت.»

پس چرا این مشکلاتی که بر شمردید تاکنون نادیده گرفته شده است و یا بهتر است بگوییم تاکنون کمتر دیده شده است؟

«یکی از محاسنی که تهران نسبت به کرج دارد به بحث رسانه‌ای باز می‌گردد. مشکلات تهران و افرادی که در کار شورا دخالت می‌کنند همواره رسانه‌ای می‌شوند ولی در کرج رسانه‌ها تاثیر کمتری دارند. در کرج سیاست‌های غیررسمی که توسط عده‌ای اعمال می‌شود همه مسئولان و شهروندان را آزار می‌دهد و به عنوان مثال برخی می‌خواهند در همه مسائل و مانند انتخاب شهردار دخالت کنند.»

 


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #شورای #شورای شهر #تهران #بسیاری #مشکلات #انتخابات #اعضای #دارند #مدیریت #زمینه #شهردار #اینکه #مشکلاتی #شهروندان #پارلمان #می‌توان #ادامه #فعالیت #متاسفانه #گرفته #باشند #گذشته #بودجه #اعمال #نمی‌توان #نزدیک #آینده #موجود #می‌گذرد #عده‌ای #یکدیگر #می‌خواهند #توانستند #داریم #خواهند #نبوده #عملکرد #دخالت #تاکنون #هزینه‌های #می‌گردد #نزدیکی #فعالیت‌های #بگوییم #رسانه‌ای #همچنین #به‌نظر #نفرات #اصلاحات #مقدار #تجربه #لیستی #شهرهای #مانند #اولین #می‌تواند #شهرداری #همواره #چگونه #نداشته #دعواهای #باشیم #مسئولان #سیاسی #سخنگوی #موضوع

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نقدهایی بر لیست امید وارد است/همواره دعواهای تهران را به کرج می‌کشانند/سیاست‌مداران غیر رسمی نباید اعمال نفوذ کنند

*

*


X https://sport45.site/