تاریخ انتشار : یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:30

کد مطلب: 50212 چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتقاد از تفکیک جنسیتی برخی موزه‌ها

مازندشورا: شهردارآنلاین: عضو شورای شهر تهران از بی توجهی به میراث شهر تهران گلایه کرد و با تشریح چند نمونه از سازمان میراث فرهنگی خواست که ورود جدی به حفظ میراث تاریخی شهر تهران داشته باشد.

مازندشورا:حجت نظری صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه علی رغم اینکه افشانی در چینش مدیران خود مختار است اما به وی پیشنهاد داده می‌شود که نسبت به استفاده از نیروهای بازنشسته در مدیریت شهری تجدید نظر کنند تا راه برای حضور جوانان باز شود.

وی با بیان اینکه همانطور که می‌دانید موزه‌ها نقش بسیار مهمی در انتقال میراث گذشته به نسل‌های بعدی دارند و شاهدیم که همزمان با گرامیداشت روز جهانی موزه بهای بازدید از موزه‌ها رایگان شد، ادامه داد: این مسئله موجب استقبال بسیار گسترده شهروندان نیز شد که لازم است از مسئولان امر تشکر کنیم.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه این اقدام مبارک در شهر تهران تنها در موزه‌های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی انجام شده است، گفت: خانه موزه‌های زیرمجموعه شهرداری تهران نیز تا ساعت 22 پذیرای شهروندان بوده‌اند اما موزه‌های مربوط به سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها اعم از موزه گمرک، سکه، ارتباطات، صنعتی و ... که بنده شخصا به آنها مراجعه کردم اجازه بازدید به شهروندان را نمی‌دادند و بسته بودند.

وی با بیان اینکه عدم مدیریت واحد و قوانین یکسان برای نظارت بر موزه‌ها و قواعد ناهمسان از جمله روز و ساعت بازدیدها از موزه‌ها باعث شد بسیاری از موزه‌های شهر تهران میزبان شهروندان نباشند، گفت: سازمان میراث فرهنگی باید در راستای مدیریت واحد موزه‌ها اقدام جدی داشته باشد. چرا که با افزایش ساعت بازدید و رایگان شدن موزه‌ها مخاطبان زیادی به سمت موزه‌ها جذب می‌شوند و چه بهتر است که از این ظرفیت استفاده شود.

وی با بیان اینکه روز جمعه برای بازدید از برج طغرل در شهر ری مراجعه کردم اما اعلام شد که پس از ساعت 17 این مجموعه تعطیل است و مردم هم با درهای بسته مواجه شدند، گفت: احتمالا این شرایط در سایر اماکن تاریخی هم مشاهده می‌شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت نامناسب آرامگاه لطفعلی خان زند در امامزاده زید در بازار گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته این مقبره مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته و حتی در مقاطعی انبار سنگ و انبار فرش امامزاده بوده، این در حالیست که لطفعلی خان زند از پادشاهان خوشنام است و بی توجهی به مقبره وی بی توجهی به میراث ارزشمند تهران است.

وی با بیان اینکه تولیت امامزاده زید بر عهده سازمان اوقاف است، گفت: انتظار می‌رود شهرداری تهران گزارشی دقیق درارتباط با وضعیت فعلی این منطقه، طرح‌های مرمت و توسعه امامزاده ونقش این مقبره در این طرح‌ها را تهیه کند و با هماهنگی شهرداری، سازمان اوقاف و سازمان میراث فرهنگی اقدامی عاجل در راستای احیای این میراث صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در مورد گورستان تاریخی ظهیرالاسلام نیز می‌بایست تذکری دهم، گفت: این گورستان درسال 77 به عنوان یک اثر ملی ثبت شده اما شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیریت آن به دست پایگاه بسیج امامزاده صالح است و متاسفانه در حال حاضر نظارت مشخصی از سوی سازمان میراث و گردشگری بر آن صورت نمی‌گیرد و ورود به آن در اکثر مواقع ممنوع است و حتی بازدید کنندگان این گورستان در همان ساعت محدود بازدید هم با موارد عجیبی روبرو می‌شوند که بیشتر شبیه شیوه کشور عربستان است که ساعت بازدید بانوان از آقایان مجزا است و فقط روزهای پنجشنبه در ساعات محدود و جداگانه امکان بازدید برای شهروندان وجود دارد و این در حالیست که این آرامستان ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارد که به همین دلیل از میراث فرهنگی خواسته می‌شود هر چه سریعتر به صورت جدی به این مهم ورود کند.

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #میراث #بازدید #اینکه #موزه‌ها #تهران #امامزاده #شهروندان #فرهنگی #موزه‌های #مدیریت #توجهی #شورای شهر #گورستان #مقبره #شهرداری #شورای #متاسفانه #انبار #بسیار #گذشته #حالیست #استفاده #محدود #رایگان #اوقاف #وضعیت #نظارت #مراجعه #اقدام #راستای #می‌شوند #زیرمجموعه #تاریخی #ظرفیت #لطفعلی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : انتقاد از تفکیک جنسیتی برخی موزه‌ها

*

*


X https://sport45.site/