تاریخ انتشار : یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 - ساعت : 12:30

کد مطلب: 50215 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رایزنی‌های «ابتکار» با برادران لاریجانی

تسریع در رسیدگی به لوایح حمایت از کودکان و امنیت زنان

مازندشورا: شهردارآنلاین: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از پیگیری لوایح « حمایت از حقوق کودکان» و «تأمین امنیت زنان» از رؤسای قوه مقننه و قضائیه خبر داد.

مازندشورا:به گزارش شهردار آنلاین ، در هفته های اخیر شاهد چندین مورد کودک آزاری در کشور بودیم تا جایی که در آخرین موردی که رسانه ای شد، پدری فرزند معلولش را آزار و شکنجه داده بود. 

مادر این کودک پس از این حادثه گفته است که پدر نگار نزدیک به 20 سال است که به آزار همسر و کودکانش می پردازد. از چسباندن قاشق داغ به پهلوی پسر کوچکش تا قمه زدن به سر دختر معلولش، می گوید که چرا باید شکایت کرد؟ چه کسی پس از شکایت از آن ها حمایت می کند؟ اصلا این شکایت به کجا می رسد؟ 

این تنها صحبت مادر نگار نیست، پای درد دل هرکدام از والدین آسیب دیده از کودک آزاری بنشینید، شبیه همین سخنان را می شنوید. سالهاست که کودکان آسیب دیده از مشکلات مشترکی رنج می برند و انگار قرار نیست این مشکلات حل شود. 

نام کودک آزاری با لایحه حمایت از کودکان گره خورده است، لایحه ای که 6 سال در انتظار ورود به صحن و تصویب مانده است؛ اما اظهار نظرها در این باره بسیار است، تعداد زیادی از فعالان اجتماعی از مشورت نکردن کمیسیون های تخصصی با مددکاران و فعلان حوزه برای اصلاح در لایحه گله دارند. 

عده ای انتظار دارند تا با تصویب این لایحه همه مشکلات کودکان از بهداشت و فقر گرفته تا آزارهای جنسی حل شود، اما در همین زمان که گروه های مختلف جامعه در حال بحث و جدل درباره زمان تصویب لایحه و اصلاحات در آن هستند تنها خدا می داند که چند ستایش، چند نگار و چند آتنای دیگر متولد می شوند آسیب می بینند و قربانی می شوند. 

حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره حل مشکلات در حوزه آسیب های اجتماعی با تکیه بر قانونی شدن یک لایحه پیش از این به شهردارآنلاین گفته بود: تصویب این لوایح می‌تواند مشکلات زیادی را حل کند اما بیش از آن ما در کشور نیازمند آموزش مهارت های زندگی و آموزش های پیش و حین ازدواج هستیم، از طرف دیگر باید بدانیم که بخش های دیگر به ویژه مشکلات اقتصادی تاثیر زیادی بر آسیب های اجتماعی دارد . 

تاثیر فرهنگ و آموزش در حل معضلات اجتماعی برکسی پوشیده نیست اما امروز دیگر باید با این واقعیت رو به رو شد که کودکان آسیب دیده در کشورمان با فرهنگ سازی و آموزش در خانواده ها نجات پیدا نمی کنند و 16 هزار کودکی که در 6ماهه گذشته مورد خشونت قرار گرفتند نیازمند درمانی عاجل هستند. 

از طرفی مراجع قضایی در ورود به معضلات کودکان سخت گیری های بسیاری را نشان می دهند و از طرف دیگر مشخص شده است که در بسیاری از موارد به ویژه در پرونده هایی تجاوز یکی از نزدیکان کودکان متهم است، گاها حتی برخی این  جواب را می شنوند که بودن در خانواده با وجود فرد متجاوز بهتر از تنها ماندن کودک در این جامعه است. 

انگار این تصمیم از پیش گرفته شده است که کودکان این نسل قربانیان بالقوه هستند و  همه تلاش ها برای فرهنگ سازی باید برای نسل بعد و کودکان متولد نشده گرفته شود. 

زمانی هم که نوبت به حمایت می رسد و لایحه حمایت از کودکان صحبت های نمایندگان بیش از همیشه ضد و نقیض می شود از طرفی طیبه سیاووشی خبر از تصویب لایحه در آینده نزدیک را می دهد و از طرف دیگر ژرژیک آبرامیان عضو کمیسیون حقوقی که در حال حاضر در حال بررسی لایحه است وجود لایحه های اولویت دار را دلیل عقب افتادن رسیدگی به لایحه حمایت از کودکان می داند.

لوایحی که بررسیو تصویب سریع تر آنها می تواند جان کودکان بیگناه را نجات داده و زنان خشونت دیده را امیدوار کند.در همین رابطه معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از پیگیری لوایح « حمایت از حقوق کودکان» و «تأمین امنیت زنان» از رؤسای قوه مقننه و قضائیه خبر داد.

معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیگیری آخرین وضعیت لایحه «حمایت از حقوق کوکان» گفت: هفته گذشته در جلسه‌ای که به منظور ارائه گزارش دستگاه‌ها درباره آسیب‌های اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری برگزار شد، از آقای علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را پیگیری کردم.

وی در ادامه از مکاتبه با رئیس مجلس شورای اسلامی برای تسریع در رسیدگی به لایحه «حمایت از حقوق کوکان» خبر داد و گفت:  هفته گذشته پیرو نامه سه جانبه خانم جنیدی، خانم مولاوردی و خودم در مورد رسیدگی به این لایحه، نامه دیگری نوشتم و از آقای لاریجانی خواستم تا پیگیری این لایحه را تسریع کند. سه شنبه گذشته نیز در جلسه از ایشان درباره لایحه پرس‌وجو کردم که آقای لاریجانی گفتند این لایجه در دستور کار قرار دارد و در اولین فرصت رسیدگی به آن آغاز می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ضمن تشریح آخرین وضعیت لایحه «تأمین امنیت زنان» نیز تصریح کرد: از آقای صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه نیز درباره لایحه «تامین امنیت زنان» پرسیدم و ایشان هم گفتند که در حال پیگیری وضعیت این لایحه هستد و قول دادند که روند رسیدگی به آن تسریع شود.

ابتکار در ادامه تاکید کرد: قول تسریع در رسیدگی به هر دو لایحه داده شده است و امیداوریم که انجام شود. شاهد حساسیت این موضوعات و توجه افکار عمومی به آنها هستیم ولی چون مباحث حقوقی و قضایی است و در جامعه هم هرکس از دیدگاه خودش به موضوع نگاه می کند، گاهی این فرایندها وقت‌گیر می‌شوند.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #لایحه #کودکان #حمایت #رسیدگی #مشکلات #تصویب #اجتماعی #لاریجانی #درباره #پیگیری #تسریع #آموزش #گذشته #خانواده #وضعیت #امنیت #ابتکار #گرفته #معاون #فرهنگ #جامعه #لوایح #شکایت #آزاری #زیادی #تأمین #گزارش #جمهور #حقوقی #کمیسیون #شورای #گفتند #ادامه #اسلامی #بسیاری #کوکان #خشونت #هستیم #نیازمند #انگار #متولد #تاثیر #نزدیک #انتظار #دارند #معلولش #معضلات #قضایی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تسریع در رسیدگی به لوایح حمایت از کودکان و امنیت زنان

*

*


X https://sport45.site/