مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5022 -تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مرداد 1395 -ساعت : 11:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران:

خانه قجری رهنما حریم مصوب ندارد

مازندشورا: این پرونده در سال 83، ثبت فهرست آثار ملی شده در پرونده ثبتی اثر نیز اشاره شده است که این بنا فاقد حریم مصوب است، علاوه بر اینکه تا کنون مجوزی مبنی بر تخریب و یا دخل و تصرف در بنا توسط شهرداری داده نشده است.

مازندشورا:

بلدیه|مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران گفت: خانه رهنما منصوب به زین‌العابدین رهنما و مربوط به دوره قاجار است و در سال 83، ثبت فهرست آثار ملی شده اما فاقد حریم مصوب است. محمدباقر خسروی، گفت: خانه رهنما منصوب به زین‌العابدین رهنما است که یکی از مترجمین صاحب سبک در ترجمه قرآن است و فرزندش فریدون رهنما هم در حوزه کارگردانی شناخته شده است.
وی ادامه داد: این بنا در پرونده ثبتی به لحاظ  کالبدی مورد توجه قرار نگرفته است و به لحاظ رویدادهای سیاسی و اجتماعی مورد توجه بوده است.
خسروی گفت: این پرونده در سال 83، ثبت فهرست آثار ملی شده در پرونده ثبتی اثر نیز اشاره شده است که این بنا فاقد حریم مصوب است، علاوه بر اینکه تا کنون مجوزی مبنی بر تخریب و یا دخل و تصرف در بنا توسط شهرداری داده نشده است.
وی گفت:وقتی حریم مصوب ندارد پس ضوابط خاصی برای محدودیت های ارتفاعی هم  به شهرداری اعلام نشده است و محدودیتی برای استفاده مالکین در محدوده اثر برای بهره‌مندی از ضوابط  اعلام شده ندارند.
مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران گفت: بر اساس ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران مقرر شده است که سازمان میراث فرهنگی ظرف دو سال فهرست بناهای واحد ارزش شهر تهران و نحوه مداخله در آنها را به  شهرداری اعلام کند که متاسفانه بعد از گذشت بیش از سه سال اطلاعات بسیار ناقصی در رابطه با بناهای واجد ارزش داریم و این موضوع باعث نگرانی دوستداران میراث کالبدی و تاریخی شهر تهران شده است.
وی اشاره کرد: احتمالاً موضوع مد نظر آقای حکیمی‌پور در املاک پیرامونی پلاک ثبتی است و شهرداری به هیچ وجه در داخل پلاک ثبتی پروانه صادر نکرده است.
وی ادامه داد: این خانه فاقد حریم مصوب است، شهرداری 2 بار با سازمان میراث مکاتبه کرده و فهرست املاک ثبتی را ارسال کرده است. از میراث هم خواسته ایم که فهرست حریم مصوب از بناهای ثبت شده ملی از جمله این پلاک را اعلام کند که تاکنون پاسخی داده نشده است.
خسروی گفت: در این خانه مالک زندگی می‌کند، خانه سرپا و زنده است و درحال تخریب نیست و مالک علاقه‌مند به پلاک بوده و تمایلی به تخریب ندارد.
وی تصریح کرد: اگر  بناهای ثبت ملی شده حریم مصوب داشته باشد به مالک اعلام می‌کنیم. در صورتی که حریم مصوب نداشته باشد شهرداری در صورتی که سازمان اثر را نیازمند استعلام کرده باشد از میراث استعلام شده و مالک را به میراث ارجاع می دهیم در این موضوع هم سازمان میراث بعد از صدور پروانه تقاضای ارجاع مالک به خود را می کند.
وی افزود: بعد از اینکه سازمان میراث نسبت به ساخت و ساز پیرامون صاحب نظر می‌شود، تقاضای توقف را می دهد و شهرداری منطقه هم به صاحبان کار  ابلاغ می‌کند ولی مالکان با مراجعه به مراجع قضایی دستور ادامه عملیات ساختمانی را اخذ می کند.
مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران با اشاره به قدمت این ساختمان که به اواخر دوره قاجار برمی‌گردد، ادامه داد: تقاضای ما این است که برای جلوگیری از بروز مشکلات این‌چنیی در آینده سریعا نسبت به تعیین و تصویب حرایم بناهای تاریخی در فهرست اثار ملی شهر تهران با رعایت حقوق مالکانه افراد اقدام کند.
انتهای پیام/


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - بناهای - میراث - شهرداری - رهنما - تاریخی - فهرست - اعلام - ادامه - تقاضای - ندارد - موضوع - خسروی - تخریب - پرونده - اشاره - می‌کند - پروانه - ارجاع - استعلام - صورتی - اینکه - منصوب - زین‌العابدین - قاجار - ضوابط - املاک -

نظر شما در مورد : خانه قجری رهنما حریم مصوب ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها