مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50314 -تاریخ انتشار : دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 -ساعت : 12:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سفره آب زمین خالی است

۹۰ درصد دشت های کرمانشاه ممنوعه هستند

مازندشورا: شهردارآنلاین: در شرایطی که کرمانشاه یکی از بحرانی ترین استان‌ها از نظرهدر رفت آب است با این وجود شاهد وفور حفر چاه های غیرمجاز و نارضایتی مردم و حتی مسئولان از روند انسداد این چاه‌ها هستیم.

مازندشورا: تحقیقات و بررسی های به عمل آمده به وضوح از وقوع خشکسالی های پیاپی و کاهش سطح آبهای زیرزمینی و نیز کاهش حجم آب مخازن حکایت دارد که همگی علاوه بر توجه به پایین آوردن رتبه کرمانشاه در هدررفت آب بر لزوم برخورد با حفاری های غیرمجاز چاه تصریح دارد.

همچنین از آنجا که هرساله شاهد کاهش بارش ها و در نتیجه ایجاد مشکلاتی برای کشاورزان بوده ایم، انسداد و ساماندهی چاه های غیر مجاز به عنوان یک راه چاره برای کاهش کم آبی و مشکلات کشاورزان است.

ناگفته نماند که این چاه های قاتل آب های زیرزمینی بوده که باعث فرونشست شدید سفره های زیرزمینی شده است، تعداد دشت های ممنوعه استان که قابلیت کشت و زرع ندارد را به شدت افزایش داده است.

طبق اظهارات اخیر محمدرضا شهلایی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه، بارش‌های نامناسب و برداشت‌های غیرمتعارف در دشت‌های استان باعث شده تا ۹۰ درصد از دشت‌های استان در دسته دشت ممنوعه قرار بگیرند و حالا از مجموع ۲۳ دشت استان، ۱۳ دشت، ممنوعه بوده و مابقی نیز دیگر هیچکدام توان آبدهی بیشتر از ظرفیت فعلی ندارند.

دشت‌های کنگاور، ماهیدشت، سرپل‌ذهاب، روانسر سنجابی و اسلام‌آباد غرب از این جمله هستند که در آنها سطح آب زیرزمینی با برداشت‌های بی‌رویه افت پیدا کرده و بافت خاک فشرده شده و از سویی دیگر وقتی از آب شیرین زیاد استفاده شود جبهه آب شور غلبه می‌کند و کیفیت آب را به هم می‌زند و به همین دلیل دشت‌ها به علت عدم مدیریت صحیح روبه زوال پیش می‌روند.

محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه نیز اخیرا از فرایند کُند و مسدود کردن چاه های آب غیرمجاز در کرمانشاه انتقاد کرد و اظهار داشت: هرچند در طی یک ماه اخیر بارش های خوبی در سطح استان داشتیم، اما حسب اعلام کارشناسان مربوطه کمبود ذخایر آب زیرزمینی بدین ترتیب و به آسانی جبران نمی شود.

وی با بیان اینکه بیشتر مصرف آب در حوزه کشاورزی است، بر لزوم مدیریت بهینه مصرف دراین بخش و ایجاد ممنوعیت یا محدودیت در کشت‌های پر آب بر توسط جهاد کشاورزی تاکید کرد.

مدعی العموم کرمانشاه همچنین با تصریح اینکه عملکرد شرکت آب منطقه ای در زمینه مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز رضایت بخش نیست، تا کید کرد: سال گذشته ۴۲۹ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شد که در مقابل فراوانی تعداد چاه های غیرمجاز درحد انتظار نیست و کمبود منابع اعتباری و معاذیر از این دست پذیرفته نیست.

صادقی بیشترین چاه های غیرمجاز را مربوط به شهرستان های کرمانشاه و هرسین دانست و افزود: شرکت آب منطقه ای باید با جدیت و اهتمام بیشتری روند انسداد چاه های غیرمجاز را در دستور کار قرار دهد.

وی عنوان کرد: برخی از چاه های مجاز نیز اضافه برداشت بیش از ظرفیت مندرج در پروانه دارند که باید در خصوص تجهیز آنها به کنتور هوشمند هرچه سریع ترباید اقدام شود.

فرونشست مخازن طبیعی آب در کرمانشاه، فاجعه ای بزرگ

مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه در گفتگو با مهر، اظهار داشت: مخازن زیر زمینی ما طی سالهای سال مثل یک مخازن طبیعی برای ما عمل کردند و ما برف و باران تزریق شده را بیش از حد برداشت کردیم که منجر به نشست زمین شده است.

وی افزود: هرچند خشکسالی برطرف شود اما این مخازن را از دست داه ایم و این یک فاجعه بسیار بزرگ است.

علیرضا تخت شاهی همچنین از شناسایی ۲۰ هزار انشعاب غیرمجاز آب در کرمانشاه خبر داد و گفت: با همکاری دادستانی با متخلفین در عرصه حفر چاه های غیرمجاز به شدت برخورد خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین کارواش ها و قالیشویی ها اجازه ندارند از آب شرب و تصفیه شده استفاده کنند و به آنان فرصت داده شده تا از طریق آب منطقه ای برای آنان تامین آب انجام شود زیرا در یک زمان خاص این انشعابات قطع می شود.

تخت شاهی گفت: باید هرکسی خودش مصرف را مدیریت کند کار فرهنگی بیشتر انجام شود، زیرا گاهی در کرمانشاه دو برابر استاندارد آب مصرف می شود بنابراین اگر مردم همکاری نکنند در تابستان مشکل داریم.

این مسئول با بیان اینکه سرانه مصرف در کرمانشاه خیلی بالاتر از میانگین استاندارد است، گفت: در برخی از کاربری ها تا دو برابر استاندارد نیز آب مصرف می شود همچنین شاهد هدررفت آب برای مصارف بی رویه شستشو و استحمام هستیم.

وی با بیان اینکه ناچاریم نگاه خود را به آب عوض کنیم و مدیریت مصرف را انجام دهیم، افزود: همه ما مکلفیم به بچه ها مدیریت مصرف آب را یاد دهیم تا دیدشان متفاوت باشد.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کرمانشاه - غیرمجاز - استان - همچنین - مخازن - مدیریت - زیرزمینی - اینکه - ممنوعه - دشت‌های - منطقه - استاندارد - افزود - مسدود - بیشتر - تصریح - هدررفت - برخورد - کشاورزی - برداشت - کمبود - طبیعی - خشکسالی - برابر - همکاری - فاجعه - هرچند - اظهار - انسداد - عنوان - برداشت‌های - فرونشست - ظرفیت - ندارند - ایجاد - صادقی - کشاورزان - استفاده - تعداد -

نظر شما در مورد : ۹۰ درصد دشت های کرمانشاه ممنوعه هستند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*